6 sposobów na przewidywanie pogody bez prognozy

Podobno najskuteczniejszą metodą przewidywania pogody jest... założenie, że będzie podobna do tej z dnia poprzedniego. Pewni amerykańscy studenci właśnie w ten sposób wygrali uczelniany konkurs na zbudowanie najskuteczniejszego urządzenia pogodowego.

W rzeczywistości nie jest aż tak łatwo. Żyjemy w kapryśnym klimacie, który lubi zmieniać się z dnia na dzień. Na szczęście pogoda daje nam subtelne znaki co do swoich zamiarów, a dzisiejszy wpis pozwoli ci poznać wszystkie pogodowe lifehacki!

Synonimem słowa lifehack są obecnie najczęściej różne sztuczki z pogranicza IT, aplikacje ułatwiające życie (jak IFTT), czy sprytne pomysły na porządki w domu czy kuchni.

Tymczasem już od tysięcy lat ludzkość miała wiele własnych "hacków", dziś nazywanych po prostu "mądrościami ludowymi" albo "przesądami". Wynikały one najczęściej z obserwacji natury, siebie samych, czasem też z zabobonów, ale niekoniecznie. ;)

Zdecydowanie jedną z najczęściej "hackowanych" dziedzin życia była zawsze pogoda. Oj, ile bym dała, by zawsze, ze 100% pewnością wiedzieć, jak ubrać się dnia następnego!

W dobie zaawansowanych pomiarów mereologicznych, dyżurnych synoptyków i smartfonów, sprawdzenie pogody jest łatwe, proste i przyjemne. Tylko co, jeśli na biwaku w środku lasu dotknie nas brak internetów, albo nie mamy akurat dostępu do aktualnej prognozy?

Warto wtedy (i nie tylko wtedy, bo każdy czas jest dobry, by oderwać się na chwilę od komórki) odwołać się do ludowych mądrości i na chwilę stać się meteorologiem-lifehackerem. A przy okazji zaimponować znajomym!

Wskazówka

Większość ludowych sposobów na przepowiadanie pogody koncentruje się na obserwacji nieba (o wschodzie i zachodzie słońca), wiatru, powietrza i zachowań zwierząt.

 

1. Obserwuj chmury

jak_przewidywac_pogode_1Kolor nieba, kształt i barwa chmur, a także inne zjawiska atmosferyczne, pojawiające się wysoko nad nami dają najwięcej informacji na temat pogody. Ponieważ w dawnych czasach obserwacją nieba właśnie zajmowali się przede wszystkim żeglarze, powstało wiele wierszy/rymowanek, ułatwiających przypasowanie i zapamiętanie poszczególnych stanów nieba i odpowiadających im przepowiedni pogodowych.

  • najprościej zapamiętać zależność - im wyższe i bardziej białe chmury, tym pogoda będzie lepsza. Nisko wiszące, ciemne chmury zapowiadają załamanie pogody;
  • opady najłatwiej poznać po tak zwanych chmurach burzowych, czyli cumulonimbusach. Każdy z nas widział je przynajmniej raz. Zwiastują zdecydowanie złą pogodę;
  • pogoda zepsuje się w ciągu 36 godzin, gdy na niebie pojawią się chmury pierzaste (cirrusy);
  • podobnie stanie się, gdy pojawi się tzw. makrelowe niebo (chmury w kształcie łusek);
  • a już najgorzej, gdy obie te opcje występują równocześnie - wtedy jak w banku masz deszcz i wiatr, w myśl rymowanki: Makrelowe niebo i pierzaste chmury/Na wysokich masztach zdejmuj żagle z góry.
  • szybkie i gwałtowne nadejście chmur zwiastuje złą pogodę, wolne - odwrotnie. I znów wierszyk: Chmury gęstnieją szybko i nagle/Na maszt uwaga i twoje żagle/Lecz jeśli z wolna nadciągają/Wyciągaj sieci, żegluj i trałuj.
  • chmury nie muszą zwiastować złej pogody - zimą zachmurzone nocne niebo może oznaczać ciepły poranek. Wszystko dlatego, że nagromadzone w ziemi ciepło nie ucieka tak szybko do atmosfery.

 

2. Zwróć uwagę na pogodę o wschodzie i zachodzie słońca

jak_przewidywac_pogode_2

Początek i koniec dnia są niezwykle ważne, jeśli chodzi o przewidywanie pogody. Zjawiska atmosferyczne zachodzące podczas wschodu i zachodu słońca to jedna z najpewniejszych metod na sprawdzenie, czy następnego (lub tego samego) dnia będzie nam potrzebny parasol czy sandały.

  • każdy z nas lubi czerwone wschody i zachody słońca, prawda? Otóż jeden z nich gwarantuje dobrą pogodę, drugi - zupełnie odwrotnie. Jak to sprawdzić? Ano zapamiętując tę rymowankę: Gdy czerwone słońce wschodzi w marynarzu bojaźń się rodzi/Lecz gdy czerwień o zachodzie, wie marynarz o pogodzie albo tę: Czerwony wieczór i szary ranek/Będzie dzień ładny bez niespodzianek/Szaro wieczorem, czerwono z rana/Nie bierz się bracie do żeglowania. Czerwony kolor ma związek z suchym powietrzem, które sprzyja bardziej "gęstej" atmosferze, na przykład wzbijaniu się do góry drobinek kurzu. Kąt załamania światła, gęstość powietrza i różne związki chemiczne powodują zmianę barwy. Gdy czerwone słońce pojawi się o wschodzie, oznacza to, że suche powietrze jest również na wschodzie, czyli z przodu względem patrzącego. A skoro zjawiska pogodowe najczęściej przesuwają się z zachodu na wschód, można domniemywać, że tuż za suchym powietrzem nadciąga wilgotne, czyli będzie padać. Czerwony zachód słońca z kolei oznacza, że suche powietrze znajduje się na zachodzie i będzie podążać w twoim kierunku - czeka cię wyż i doskonała pogoda;
  • pogoda będzie dobra, jeśli o zachodzie słońca zobaczysz niebo o żółtym lub zielonkawym zabarwieniu przebijające spomiędzy chmur;
  • jeśli zmrok zapada wolno i towarzyszy mu silny wiatr, następnego dnia można spodziewać się pogorszenia pogody.

 

3. Obserwuj inne zjawiska atmosferyczne

jak_przewidywac_pogode_3

Mgła czy tęcza nie tylko dobrze wyglądają na niebie, ale też oznaczają zmianę warunków pogodowych w niedługim czasie:

  • "białe" (zasnute chmurami) niebo oznacza deszcz w niedługim czasie;
  • i znów rymowanka, tym razem o tęczy: Tęcza rano ostrzega, wieczorem raduje / Minie deszcz, niebo się rozsnuje. Tęcza oznacza, że słońce (za naszymi plecami) pada na wilgotne powietrze. Wiemy, że większość frontów burzowych podróżuje z zachodu na wschód, czyli tęcza widoczna rano (na zachodzie) świadczy o tym, że idą w naszą stronę opady, tęcza na wschodzie (wieczorem) - że zła pogoda powinna w niedługim czasie minąć;
  • poranny deszcz szybko mija: Deszcz ranny - płacz panny, oba krótko trwają lub po angielsku: If it rains before seven, it will clear before eleven;
  • deszcz, który ustanie po południu lub w nocy, ale nie powoduje rozpogodzenia się nieba, oznacza, że będzie dalej padać;
  • ciepły deszcz po południu również zwiastuje utrzymanie się złej pogody;
  • jeśli jesteś w górach, pamiętaj, że doskonała widoczność i wyraźne szczyty oddalonych od ciebie gór zwiastują deszcze, a lekko zamglone - dobrą pogodę;
  • rosa rano (pod warunkiem, że nie padało!) oznacza dobrą pogodę w ciągu dnia. I odwrotnie, jej brak może świadczyć o nadchodzących opadach.

 

4. Popatrz na księżyc i niebo nocą

jak_przewidywac_pogode_4

  •  jasno świecący księżyc i gwiazdy, które nie migoczą, zapowiadają ładną pogodę;
  • z kolei gdy księżyc wydaje się nienaturalnie duży i jasny, ma wokół lekko rudą poświatę (tzw. lisią czapę), oznacza to deszcz lub śnieg w ciągu następnych 3 dni: Circle around moon, rain or snow soon.

 

5. Poczuj powietrze i wiatr

jak_przewidywac_pogode_5

  • jeśli powietrze ma ziemisty zapach, niedługo będzie padać;
  • podobnie, jeśli kwiaty pachną mocniej niż zwykle;
  • dym z komina lub ogniska, unoszący się prosto do góry oznacza dobrą pogodę. Taki, który skręca się, wieje niemal płasko albo opada, zwiastuje pogorszenie pogody;
  • wilgoć w powietrzu można poczuć na sobie - włosy podatne na wilgoć mogą się wtedy skręcać;
  • warto też obserwować drzewa - liście dębu w wilgotnym powietrzu skręcają się.

 

6. Obserwuj zwierzęta

jak_przewidywac_pogode_6

Zachowanie zwierząt, w szczególności tych nieudomowionych, zaskakująco często może dostarczać wskazówek dotyczących pogody. Ludowa mądrość głosi, że również i człowiek potrafi wyczuwać zmiany aury, jeśli tylko dostatecznie dużo czasu spędza na świeżym powietrzu.

A skoro to nam nie grozi ;), oto co o pogodzie mogą powiedzieć nam zwierzaki:

  • nisko lecące ptaki oznaczają złą pogodę;
  • krowy leżące na łące, szczególnie w grupach, zwiastują burzę, lub przynajmniej złą pogodę;
  • koty czyszczą uszy przed deszczem, a ich futro elektryzuje się, gdy pogoda ma się poprawić;
  • gdy nadchodzi deszcz, mrówki budują wysokie i bardziej strome kopce;
  • pająki zajęte tkaniem sieci w ciągu dnia oznaczają, że powietrze nie jest wilgotne - będzie ładna pogoda;
  • deszcz zapowiadają też psy jedzące trawę;
  • jeśli po całonocnym deszczu ptaki głośno śpiewają, dzień będzie piękny i słoneczny.

// Tyle ciekawych informacji na temat pogody udało mi się znaleźć. A czy ty znasz jakieś przepowiednie pogodowe, które przekazywali ci rodzice lub dziadkowie? Daj znać!

Źródła
Podczas pisania korzystałam z kilku stron i spamiętanych mądrości ludowych ;)

1. Przepowiednie pogodowe
2. 4 ways to predict weather without forecast
3. Old fashioned ways to predict the weather
4. Ludowe prognozy pogody
5. Tajny kod natury. Zapomniana wiedza meteorologiczna przodków

4 Responses
  1. Mój pies je trawę CAŁY CZAS. Ale za to skutecznie przewiduje burzę, bo panicznie się boi, więc łazi po domu i szuka gdzie by się schować na długo zanim cokolwiek innego zacznie wskazywać na załamanie pogody (a mieszkam nad morzem i do tego w Szkocji, więc tu sie pogoda potrafi zmienić 5 razy w ciągu dnia – od upału w którym pranie mi schnie w minutę, po urwanie chmury i gradobicie, a potem znów słoneczko, w sam raz na drugie pranie).

      1. Jakbyś chciała kiedyś sprawdzić jak trawa rośnie na Twoich włościach to chętnie ugoszczę :D

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.