Zaśmiecony umysł, czyli co powstrzymuje przed życiem "smart"

Zaśmiecony umysł, czyli co powstrzymuje przed życiem "smart"

Zgodnie z obietnicą stawiam pierwsze, nieśmiałe jeszcze kroki w zagadnieniach związanych ze smart life. Smart life to, jak pisałam całkiem niedawno, upraszczanie i podnoszenie jakości życia dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Zacznę od tematu z technologiami niezwiązanego, ale stanowiącego dobry początek do cyklu wpisów na ten temat. Chodzi mianowicie o dość modny ostatnio temat "zaśmieconego umysłu" czy wręcz "zaśmieconego życia" - stanu, który będziemy się starali wspólnie pokonywać w ramach cyklu wpisów o smart life.

O co chodzi?

Chodzi o niezbyt zgrabne tłumaczenie terminu "clutter" albo "cluttered life". To permanentny stan przeładowania naszego umysłu: informacjami, obowiązkami, przekonaniami. Żyjemy w ciągłego dostępu do informacji, rzadko umiemy je przetwarzać i organizować, co wywołuje obniżenie sprawności umysłowej, często też permanentny stres i brak motywacji.

Co ciekawe, badacze zajmujący się tym zjawiskiem wskazują, że na naszą higienę umysłową wpływa nie tylko nadmiar obowiązków i brak organizacji, ale też... przestrzeń, w jakiej żyjemy.

Badania amerykańskiego stowarzyszenia SAGE dowiodły, że sposób, w jaki rozmawiamy o naszym domu (jakich słów używamy i w jakim tonie się wypowiadamy) wprost zależy od tego, czy czujemy się w nim dobrze, czy może przebywanie w nim nas stresuje. To zaś z kolei wpływa na produkcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. Im gorzej wygląda nasze mieszkanie, tym my sami gorzej się czujemy. Clutter / bałagan umysłowy to również wina tego, czym otaczamy się na codzień!

Jak walczyć z bałaganem?

Nie bój się, to nie będzie poradnik układania skarpetek i porządkowania książek kolorami ich okładek. Z chaosem można walczyć na wiele różnych sposobów. Jeśli takie "odgruzowywanie" i "porządkowanie" kojarzy ci się z minimalizmem, to właściwie masz trochę racji.

Znów w tym miejscu przytoczę badania naukowe, które mówią że minimalizm sprzyja lepszej koncentracji, kojarzeniu faktów, a także motywacji. Po prostu nasz mózg lepiej działa w poukładanych przestrzeniach. Podobnie jest z każdym aspektem życia. Poukładane obowiązki, spotkania, lepsza organizacja życia - to wszystko pozwala zmniejszyć clutter, działać lepiej i efektywniej.

Moim najulubieńszym sposobem na poradzenie się z tym wszystkim jest zaopatrzenie się w prawdziwy arsenał... aplikacji mobilnych.

Aplikacje mobilne i programy komputerowe świetnie radzą sobie z wsparciem pierwszych kroków do pokonania chaosu, bo:
  • są multimedialne / interaktywne - to coś więcej, niż tylko zapisanie na kartce papieru listy "to do". Różnorodne funkcje pozwalają lepiej planować, organizować, a także pamiętać o rzeczach do zrobienia.
  • można współdzielić je z innymi - nie wiem jak tobie, ale mnie wspólne radzenie sobie z problemami motywuje. Wspólne plany, zagrzewanie się do pracy czy nawet odrobina rywalizacji - to wszystko znajdziesz właśnie w aplikacjach!
  • często o sobie przypominają - o ile w grach wyłączam powiadomienia push na telefon, o tyle w aplikacjach, które mają mi w czymś pomóc - nigdy! Pushe motywują mnie do działania i nie pozwalają zapomnieć o najważniejszym.
  • są dostępne z dowolnego urządzenia - nie zawsze, ale często. Zaczynam listę zakupów na telefonie, kończę na komputerze, w międzyczasie uzupełnia je mój partner, który dopisuje to, czego zapomniałam.
  • czasem są płatne - tak, to jest zaleta! Wydanie pieniędzy na aplikację może zmotywować do częstszego jej używania, a i jakość programu premium będzie wyższa.

Jeśli interesuje cię temat smart life i dobrego wykorzystania technologii, koniecznie sprawdź ebook Pokonaj chaos, czyli jak uprościć życie dzięki technologii przygotowany wspólnie z Billenium, twórcą aplikacji Bilo.

 


IV EDYCJA KURSU SKUP SIĘ WRESZCIE JUŻ WKRÓTCE!

Zapisy ruszają 31 sierpnia

Jeśli chcesz pracować nad koncentracją, to już 31 sierpnia rusza IV edycja kursu Skup SIę Wreszcie, dzięki któremu nauczysz się, jak skupiać się na tym, co naprawdę ważne i wreszcie zrobić swoją robotę! Zapisz się na listę oczekujących, by otrzymać info o zapisach i zniżkę na start!