Jak pachnie kosmos? Książka Zapytaj Astronautę - recenzja

Jak pachnie kosmos? Książka Zapytaj Astronautę - recenzja

Czy w kosmosie jest szybki internet? Dlaczego astronauci ćwiczą pod wodą? Jak pachnie przestrzeń kosmiczna? Czy w stanie nieważkości da się korzystać z iPada? Jak śpi się w nieważkości?

Jeśli nagle poczułeś palącą potrzebę, by dowiedzieć się na ten temat więcej, to idealnie! Dokładnie dziś debiutuje książka Zapytaj Astronautę, która wytłumaczy ci ze szczegółami, jak wyprawić się w kosmos.

Kim jest Tim Peake?

Autorem książki jest Tim Peake, brytyjski pilot i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W 2016 roku ukończył misję Principia, w trakcie której przez pół roku pracował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Ekspedycji 46/47.

Od lat jest ambasadorem brytyjskiej nauki i kariery w przestrzeni kosmicznej, udziela się w mediach społecznościowych i promuje naukę wśród uczniów szkół.

Książka Zapytaj Astronautę jest częścią jego edukacyjnej misji. Po powrocie z ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) każdy z internautów mógł zadać mu dowolne pytania używając hashtaga #askanastronaut. Peake zawarł odpowiedzi na wszystkie te zagadnienia w wywiadzie-rzece i opublikował w formie książki.

Każdy rozdział to inny etap misji kosmicznej - od kilkuletnich (!) przygotowań, poprzez codzienne życie na ISS, aż do ekspresowego powrotu na ziemię. Po drodze dowiadujemy się też, że autor w kosmosie przebiegł maraton oraz jak szalenie niebezpiecznym i fascynującym zarazem wydarzeniem są spacery kosmiczne.

Książka przynosi mnóstwo odpowiedzi na pytania, o których nigdy byś nie pomyślał: dlaczego astronauci sikają na koła autokaru przed wylotem, co zrobić kiedy na stacji wybuchnie pożar albo czy kosmos ma jakiś zapach. Brytyjski astronauta nie tylko stara się każdy temat opisać jak najdokładniej, ale i robi to z ogromnym humorem, dystansem i pasją. A jeśli zdarzają się trudniejsze zagadnienia (jak na przykład opis startu kosmicznego czy jak wygląda strój astronauty), to z pomocą przychodzą rysunki i diagramy.

Co ciekawe, Zapytaj Astronautę wypełniona jest zaskakującą ilością informacji z dziedziny chemii, biologii i fizyki. Peake przemyca w przystępny sposób wiedzę na temat kosmosu, zachowania ciała w nieważkości czy elementów termodynamiki. Zawsze jednak w kontekście konkretnego pytania, często też ze wspomnianymi powyżej diagramami. Dzięki temu uczysz się niejako przy okazji, w przystępny sposób. Marzyłoby mi się, żeby w szkole podstawowej ktoś podchodził z taką pasją do mojej edukacji. Kto wie, może wtedy zamiast marketingowcem również byłabym astronautą? :)

WARTO PRZECZYTAĆ RÓWNIEŻ:

Geeksounds #3: Playlista astronauty

Jednak to, co zachwyciło mnie w książce najbardziej, to sam jej autor. Tim jest absolutnie niezwykłym człowiekiem, którego chęć niezłomna wola, pasja i chęć by przekraczać własne granice, jest do pozazdroszczenia. Dla niego żaden test nie był zbyt trudny, żadna sytuacja zbyt przerażająca, by się poddać. Z tekstu wyziera aż otwartość na nowe, gotowość na wyzwania i... radość, jaką sprawiała mu wyprawa. Ma się wrażenie, że pobyt brytyjskiego astronauty na stacji był w pierwszej kolejności przygodą życia, a dopiero w drugiej odpowiedzialną i poważną powinnością.

To, z czym można zostać po Zapytaj astronautę, to przekonanie, że misja kosmiczna jest najbardziej wymagającym przedsięwzięciem w historii ludzkości. Oprócz zaspokojenia ciekawości, czuję przede wszystkim szacunek do ogromu pracy włożonego, by ISS unosiło się w kosmosie i zachwyt nad tym, co już byliśmy w stanie osiągnąć jako ludzkość - i co jeszcze będziemy w stanie.

Jeśli dalej nie jesteś przekonany, to tutaj znajdziesz fragment książki Zapytaj Astronautę.

Dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.