Wirtualny coworking - czym jest i jak może ci pomóc w pracy na swoim?

Wirtualny coworking - czym jest i jak może ci pomóc w pracy na swoim?

Praca zdalna w dobie pandemii już nikogo nie dziwi. Pracują tak przedsiębiorcy, freelancerzy, a nawet etatowi pracownicy. Ale to, co kiedyś było przywilejem i profitem, stało się - przy ograniczonej mobilności i kwarantannie - uciążliwością. Szczególnie dla tych, którzy chcą i lubią pracować z innymi.

Do tej pory odpowiedzią na tzw. Samotność przedsiębiorcy były tradycyjne przestrzenie coworkingowe. Korzystali z nich freelancerzy, mali przedsiębiorcy i ci, którzy pracowali zdalnie - żeby oddzielić życie od pracy, ale nie tylko. Wspólne biuro było szansą na poznanie innych profesjonalistów i nawiązanie zawodowych kontaktów.

W czasie pandemii, gdy cały świat mierzy się z tym trudnym wyzwaniem, a wielu z nas nie rusza się z domu, świetnym rozwiązaniem i odpowiedzią na potrzebę kontaktu z innymi osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji życiowej i biznesowej są... coraz bardziej popularne wirtualne biura coworkingowe. W anglojęzycznej sieci jest ich już całkiem sporo. Teraz zawitają do Polski!

Czym jest przestrzeń coworkingowa?

Zanim opowiem o wirtualnym coworkingu, wyjaśnię, czym jest coworking stacjonarny.

Początkowo kilku freelancerów zrzucało się na jedno, duże biuro i pracowało we wspólnej przestrzeni. Z czasem pojawiły się firmy, które zdjęły ten obowiązek z wynajmujących - tak powstały profesjonalne biura coworkingowe.

W takim biurze możesz wynająć biurko na godziny, na miesiąc albo zarezerwować je na stałe (co oznacza, że konkretne miejsce przypisane jest do ciebie, dopóki opłacasz abonament). W ramach przestrzeni do wspólnej pracy często dostępne są też sale konferencyjne i wirtualne adresy.

To świetne rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze, wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej kosztuje mniej - niż samodzielne wynajęcie biura dla jednej osoby. Po drugie, nie trzeba w pojedynkę mierzyć się z wyzwaniami i problemami wynikającymi z pracy na swoim. To także idealne połączenie poczucia wspólnoty i wsparcia od współpracowników (jak w tradycyjnym biurze), które możesz mieć w tradycyjnym biurze, z freelancerską niezależnością.

Przez lata coworkingi były mekką kreatywnych, innowacyjnych firm - twórców software'u, grafików, copywriterów i innych osób ze środowisk, które nie boją się iść pod prąd.

Czym jest wirtualny coworking?

Mimo że pandemia zamknęła nas w domach, chęć wspólnej pracy i kontaktu z innymi nie przeminęła. Dzisiaj, jako przedsiębiorcy, czujemy się jeszcze bardziej samotni, bo zamknięci w czterech ścianach.

Można sobie z tym radzić na różne sposoby. Na przykład budować i rozwijać relacje w social mediach. Ale z doświadczenia własnego i wielu twórców oraz przedsiębiorców online, z którymi współpracuję, wiem, że to za mało. Brakuje bowiem kontaktu z ludźmi, którzy mają podobne wyzwania zawodowe.

Social media są okej do luźnych spotkań, rozmów o polityce (fuj!) czy popkulturze, ale nie ma miejsca dla "biurowych pogaduch" - rozmów o biznesie, trudnym dniu w pracy, możliwości poradzenia się innego specjalisty w sprawie, która nie pozwala ruszyć naszego zadania do przodu. Żaden popularny serwis społecznościowy nie zapewni nam też wrażenia przebywania w tętniącym życiem biurze czy wspólnej pracy.

Wirtualne przestrzenie coworkingowe wypełniają tę lukę. To zamknięte, prywatne społeczności online dla osób pracujących zdalnie. Szczególnie dla pracowników wiedzy, czyli osób zajmujących się tworzeniem - od programistów, przez tłumaczy po pisarzy czy naukowców.

Dzięki narzędziom do zdalnej komunikacji służą jako miejsca pracy, wymiany doświadczeń, ale często rozrywki i nauki, jednocześnie dając poczucie wspólnoty.

Dlaczego warto zainwestować w wirtualny coworking?

Od zawsze profesjonaliści i eksperci z różnych branż szukali kontaktu z innymi osobami, mierzącymi się z rozwiązywaniem podobnych problemów. Praca zajmuje jedną trzecią część całego naszego życia. Dobrze, jeśli możemy o niej porozmawiać czy skonsultować się z osobami będącymi w zbliżonej do nas sytuacji lub takimi, z którymi możemy udzielić sobie wzajemnego wsparcia. Ale wirtualny coworking ma wiele innych zalet.

Wirtualny coworking podnosi produktywność

Dzięki narzędziom do wideokonferencji rozpowszechnił się model wspólnej pracy online, czyli tego, co pierwsze przychodzi na myśl, kiedy słyszymy słowo "coworking".

W ramach wirtualnych coworkingów organizowane są między innymi focus party - spotkania, służące skupieniu. Wystarczy połączyć się online z jedną lub kilkoma osobami, zadeklarować co się będzie robić przez najbliższą godzinę, a następnie...pracować. Włączona kamera i mikrofon oraz świadomość, że inne osoby pracują równie ciężko jak my sprawiają, że często jest to najbardziej produktywna godzina dnia.

Jak wygląda taka wspólna praca? Oto materiał:

Wirtualny coworking pozwala na wymianę wiedzy i pomysłów

W wirtualnych biurach zbierają się osoby, które lubią i potrafią pracować z innymi. Oznacza to, że chętnie będą dzielić się doświadczeniem i wiedzą na dowolny temat. Wirtualne burze mózgów, mastermindy czy zwykła rozmowa na czacie z innymi profesjonalistami - bez konieczności szukania odpowiedzi w wyszukiwarce czy darmowych grupach dyskusyjnych - to ogromne ułatwienie i bezcenna korzyść.

Wirtualny coworking to bezpieczne miejsce na znalezienie klienta lub współpracownika

Każdy woli pracować z osobami, które zna i którym ufa. A z kim będzie się pracować lepiej, niż z zawodowcem, o którym wiesz, że nie ominął żadnego focus party, a na luźnej porannej kawie z pasją opowiada o nowym zleceniu dla klienta? Dzięki zamkniętej, prywatnej społeczności, znalezienie osoby do współpracy często jest bardzo łatwe.

Wirtualny coworking to wspierająca społeczność

W wirtualnym coworkingu, tak jak i w zwykłym biurze, jest miejsce i na pracę, i na odpoczynek. Dzięki wspólnemu wykonywaniu służbowych obowiązków, a także luźnym spotkaniom, podczas których można się lepiej poznać i polubić, w miejsce sztywnych i formalnych kontaktów networkingowych, zawiązują się naturalne, nie tylko zawodowe przyjaźnie.

Geek Coworking - pierwszy w Polsce wirtualny coworking

W Life Geeku budujemy pierwszy w Polsce wirtualny coworking, dedykowany pracownikom wiedzy, freelancerom i biznesom online. To miejsce dla tych, którzy chcą zwiększać swoją produktywność, pracować mądrzej.

Geek Coworking to:

Część społecznościowa na platformie Discord

Zbudowaliśmy społeczność na Discordzie, by nie zmuszać cię do przebywania na Facebooku i by dać dużo więcej możliwości do produktywnej pracy i rozmów. To właśnie tu, na Discordzie:

  1. dwa razy w tygodniu spotkamy się na intensywnej, wspólnej pracy;
  2. w dowolnym momencie umówisz się na wspólną pracę z innymi;
  3. będziesz mieć możliwość wzięcia udziału w warsztatach i webinarach;
  4. spotykasz się ze znajomymi z wirtualnego biura na luźnych pogaduchach po pracy.
Duża dawka wiedzowy - praktyczne materiały o produktywności

Geek Coworking nie tylko pozwala pracować z innymi, ale też uczy produktywności.

W ramach dostępu, w jednym miejscu, bez potrzeby żmudnego szukania w internecie otrzymasz:

  1. 50+ webinarów o produktywności, ustalaniu celów, organizacji itp.;
  2. szablony do organizacji w najpopularniejszych narzędziach (np. Notion, ClickUp, Trello), które oszczędzą ci wielu godzin ustawiania wszystkiego samodzielne;
  3. stale rosnącą bibliotekę treści, dostosowaną do potrzeb uczestników coworkingu.
Produktywne wyzwania i partnerstwo produktywności

Ponieważ cele zawsze łatwiej osiąga się z odpowiednim wsparciem, w ramach Geek Coworkingu organizować będziemy produktywne wyzwania (np. wyzwanie 90 dni) i działać w ramach grupowego partnerstwa produktywności. Masz jakiś cel, potrzebujesz sprawdzania postępów i pomocy? W Geek Coworkingu masz to w pakiecie! :)

Pierwsza edycja już w marcu 2021

W pierwszej edycji, która rusza już w marcu, przewidzieliśmy tylko 100 miejsc. Po ty, by móc się dobrze poznać i polubić. To również edycja założycielska - a więc z najlepszymi warunkami dołączenia.

Jeśli chcesz zarezerwować sobie wirtualne biurko do pracy, żeby nie przegapić startu, zapisz się na listę oczekujących.

Nie wiesz, czy wirtualny coworking jest dla ciebie? Zapisz się na drzwi otwarte, które rozpoczną się 22 marca i przez tydzień testuj coworking zupełnie za darmo.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.