What if? Czyli książka, której nie potrzebujesz, a której wstyd nie mieć [Recenzja]

What if? Czyli książka, której nie potrzebujesz, a której wstyd nie mieć [Recenzja]

Na pewno znasz krążące po internecie absurdalne fakty, typu: konie zawsze śpią na stojąco, gdy hipopotamy się denerwują, ich pot staje się czerwony, a atak serca statystycznie najczęściej przydarza się w poniedziałki. Problem w tym, że nikt nigdy nie sprawdził, czy którekolwiek z nich mają pokrycie w rzeczywistości. Do czasu, kiedy pojawiło się What if? A co gdyby?

Uwaga! Jeśli nie chce ci się czytać morza tekstu, przeskocz od razu do sekcji TL;DR na dole!

what_ifWhat if? A co gdyby? czyli Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania to eksperyment niejakiego Randalla Munroe. Nic ci to nie mówi? Być może nazwisko niekoniecznie, ale zapewniam, że kreska jak najbardziej. Munroe jest bowiem autorem jednego z najpopularniejszych, ultrageekowych komików na świecie, czyli XKCD.com.

Nie znasz XKCD? Zanim zaczniesz czytać dalej, koniecznie nadrób!

Znacznie mniej popularna, ale równie fantastyczna jest podstrona What If?, na której komiksiarz odpowiada na najdziwniejsze pytania internautów, używając do tego całej mocy nauki i racjonalnego myślenia, jaką tylko jest w stanie przywołać. Owocem tych poszukiwań jest właśnie What If? Co by było gdyby?, które już za chwilę pojawi się w polskich księgarniach.

Co to znaczy najdziwniejsze?

Na przykład takie:

  • Ile karabinów maszynowych potrzeba, by zbudować z nich plecak odrzutowy?
  • Jak długo łódź podwodna przetrwa w przestrzeni kosmicznej?
  • Co by się stało, gdybyśmy przymocowali C4 do bumerangu?
  • Ile miejsca zajmuje internet?

whatif1

Każde absurdalne pytanie Randall traktuje śmiertelnie poważnie, dzięki czemu można dowiedzieć się między innymi, czy da się zbudować realny most z klocków LEGO, z jaką prędkością musiałby spadać surowy stek, by przed upadkiem na ziemię się usmażył (by to sprawdzić, autor korzystał z publikacji dotyczących rozgrzewania się nosów rakiet ICBM podczas wchodzenia w atmosferę ziemską) oraz czy da się zrobić plecak odrzutowy z karabinu maszynowego. Jako były pracownik NASA, rysownik ma spore zasoby wiedzy oraz - jak sam przyznaje w wywiadach - wie kogo zapytać i co wyguglować, żeby uzyskać wyczerpujące odpowiedzi. I udziela ich na łamach książki - bardzo przystępnie, z dużym poczuciem humoru oraz wykorzystując to, co umie najlepiej - rysowanie przezabawnych komików.

What if? pełne jest bowiem charakterystycznych, minimalistycznych ludzików jakby żywcem wyjętych z XKCD. Ilustracje nie są tylko ozdobą, często pełnią funkcję informacyjną, a w kilku przypadkach nie da się bez nich zrozumieć odpowiedzi. A poza tym - jak i cała książka, wręcz tryskają humorem.

whatif3

Czy są zatem pytania, na które Randall nie odpowiada? Ano są, bo jak się okazuje, pomysłowość ludzka czasem zbacza w bardzo niebezpieczne rejony. Rzeczy, które pokonały Randalla (i pokonują mnie), to między innymi:

  • Gdyby ludzie mieli koła i potrafili latać, jak odróżnilibyśmy ich od samolotów?

albo

  • Z jaką prędkością musielibyśmy biec, żeby przeciął nas na pół - na wysokości pępka - nóż do krojenia sera?

Przerażające, prawda? ;)

whatif2

 

Podsumowując, książka What If? Co by było gdyby? to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto jest ciekawy świata, lubi absurdalny humor i przy tym chce się czegoś nauczyć. Pod przykrywką dziwnych pytań i odpowiedzi autor XKCD przemyca bowiem ogrom wiedzy z dziedziny fizyki, chemii, matematyki, biologii i nauki o kosmosie. Książka jest przy tym napisana bardzo przystępnie. Jej przeczytanie zajmuje dosłownie kilka godzin, ale warto do niej wracać nawet i po kilka razy. Nie bez przyczyny anglojęzyczny Newsweek okrzyknął ją... "najlepszą książką do toalety, jaką kiedykolwiek czytałeś". I to, absurdalnie, jest według mnie jedna z najlepszych rekomendacji, jakie może otrzymać What if?

 

What if? Co by było gdyby? - wersja TL;DR

O czym mowa? Książka What If? Co by było gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania autorstwa Randalla Munroe.

O czym to jest? Zbiór absurdalnych odpowiedzi na jeszcze bardziej absurdalne pytania, zadawane Randallowi na jego stronie. Część z nich jest nowa, część jest lepszą wersją tekstów z internetu.

Kim jest autor? Randall Munroe, rysownik i twórca XKCD, były pracownik NASA, łebski facet.

Dla kogo ta książka? Dla ciekawych świata geeków, dla osób które chcą w łatwy i lekki sposób przyswoić trochę informacji naukowych, dla miłośników komiksu XKCD, dla lubiących krótkie teksty, w sam raz na kilkanaście minut bezczynności.

Do czego podobna? Do Gotowania dla geeków. Ten sam poziom zakręcenia, ten sam fun.

Czy warto kupić? TAK!

Technikalia: Książka będzie miała premierę 7 października, nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Szukajcie w dobrych księgarniach! :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Czarna Owca