Stara fabryka butów zamieniona w niesamowity plac zabaw dla dorosłych

Stara fabryka butów zamieniona w niesamowity plac zabaw dla dorosłych

Uważam za wielką niesprawiedliwość dziejową, że place zabaw budowane są wyłącznie dla dzieci. Od pewnego wieku (i wzrostu) dostęp do tych wszystkich huśtawek, małpich gajów i drabinek jest po prostu fizycznie niemożliwy. Właściciele The City Museum w St. Louis pomyśleli dokładnie tak samo i stworzyli najbardziej niesamowity park rozrywki na świecie, do którego wstęp mają przede wszystkim dorośli.

The City Museum jest reinkarnacją starej fabryki butów. Na początku lat 90' podupadający kompleks budynków przejęła grupa artystów na czele z rzeźbiarzem Bobem Casilly, zamieniając go w surrealistyczny świat, gdzie zabawa nigdy się nie kończy. Od 1997 roku trwa tam nieustanne kreowanie nowych form i instalacji - park jest bowiem na równi wesołym miasteczkiem, jak i swoistą galerią sztuki.

the-city-museum-1

Na ponad 55 tys. m2 znajduje się wszystko, czego do zabawy potrzebują dorośli, ale i dzieci. Od wielkich basenów z piłkami, samolotów, autobusów po zjeżdżalnie na dachach, zapadnie i wielkie metalowe konstrukcje do wspinania się. Dla spragnionych i głodnych kompleks kryje w sobie też restauracje i bary. Do stworzenia wszystkich instalacji wykorzystano materiały z recyclingu, w tym pozostałości z fabryki, więc całość ma też delikatny wydźwięk ekologiczny i surowy, industrialny, zardzewiały klimat.

Czytaj też → Top 5 miejsc, które musi odwiedzić każdy geek

the-city-museum-2

Co ciekawe, kreatywna praca w The City Museum nigdy się nie kończy. Artyści (już bez Boba Casilly, który zmarł w 2011 roku) ciągle poprawiają, zmieniają, remontują - słowem: tworzą największe dzieło swojego życia. I przy okazji najbardziej dochodowe, bo główna atrakcja St. Louis przynosi obecnie ponad 70.000 dolarów dochodu rocznie.

the-city-museum-7

the-city-museum-3

Serce rośnie, gdy patrzy się na taki mariaż biznesu ze sztuką, przy okazji ratując postindustrialne przestrzenie, których przecież i u nas jest całe mnóstwo. Kto wie, może kiedyś i u nas ktoś odważy się na podobny eksperyment?

the-city-museum-4

Na koniec zostawiam cię z amatorskim filmem pokazującym wszystkie atrakcje muzeum-placu zabaw w St. Louis.

Więcej informacji na temat samego muzeum znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej lub Facebooku.

I jak? Podoba się? Skusiłbyś/skusiłabyś się na taki wyjazd? Daj znać!

Fot. The City Museum