Jeśli śledzicie mnie w prywatnych kanałach w mediach społecznościowych, to wiecie że od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką Kindle. I jak każdy świeżo upieczony posiadacz, namiętnie poszukuję miejsc, w których znaleźć mogę darmowe ebooki na Kindle – jak i po prostu bardzo tanie. ;) Stąd dzisiejszy wpis.
Z góry lojalnie uprzedzam, że nie jest to lista moich rekomendacji, a raczej zbiorczy research w sieci odnośnie ebooków na Kindle. Po prostu stwierdziłam, że pisanie tekstu pomoże mi zrobić w tej kwestii naprawdę porządne rozeznanie. Dla samej siebie. Inaczej prawdopodobnie zabierałabym się za to 100 lat.
UWAGA! Tekst zaktualizowany w styczniu 2019 o nowe darmowe miejsca do pobrania e-booków
→ Czytaj też: Jak pobierać książki na Kindle?
Lista oczywiście nie jest kompletna. Jeśli znacie miejsca, w których (legalnie!) można zdobyć darmowe ebooki na Kindle albo często organizowane są promocje na elektroniczne książki, tradycyjnie koniecznie podzielcie się w komentarzach. Dorzucę do listy. :)
Jeśli nie masz Kindle’a, a lubisz czytać darmowe ebooki, koniecznie sprawdź tę listę darmowych aplikacji do ebooków na smartfona!
Darmowe ebooki na Kindle
1. Kindle store [EN]
Najprościej darmowe ebooki brać po prostu… Z Amazona. Tak, producent czytnika ma na swojej stronie całkiem sporą kolekcję tychże, choć niespecjalnie przejrzystą czy posortowaną. Właśnie dlatego przy przeszukiwaniu bazy giganta zalecane jest korzystanie z zewnętrznych nakładek-wyszukiwarek, takich jak eReaderIQ czy Freebook Sifter.
A jeśli lubicie codziennie otrzymać coś nowego, to zasubskrybujcie stronę free Kindle Books, na której każdego dnia znajdziecie nowe propozycje darmowych książek, a także trochę promocji.
2. Wolne lektury [PL]
Jeśli masz ochotę na odrobinę klasyki, koniecznie skorzystaj z Wolnych Lektur. Projekt, wspierany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, umożliwia zapoznanie się bez dodatkowych kosztów z najważniejszymi dziełami polskiej i światowej literatury. Do liceum jak znalazł. ;) Nie, serio. Czytajcie dobre książki, bo warto. Tym bardziej, że biblioteka jest stale poszerzana.
Podobny asortyment do Wolnych Lektur ma podobno również Bookini.pl. Dzięki Bartek za cynk! ;)
3. Sklepy z e-bookami [PL/EN]
Tak, tak, nie przewidziało Ci się. Jeśli szukasz darmowych książek w wersjach elektronicznych, warto także pogrzebać na stronach sklepów. Ja po wpisaniu w przeglądarkę słów „darmowe ebooki” albo „free ebooks” na pierwszych miejscach znalazłam przede wszystkim duże sklepy intenetowe, jak Nexto, Woblink czy Virtualo. Nic dziwnego, w ten sposób kuszą potencjalnych klientów, by Ci po ściągnięciu darmowego ebooka sięgnęli po więcej. Niestety, zazwyczaj darmowe są mało wartościowe pozycje, no bo przecież za te wartościowe trzeba zapłacić. ;)
4. Projekt Gutenberg [Multi]
Jeśli chcielibyście spróbować czegoś zbliżonego do Wolnych Lektur, ale również w innych językach, dobrym rozwiązaniem jest Projekt Gutenberg. Dzięki niemu możecie poczytać głównie dzieła, do których wygasły już prawa autorskie, czyli klasykę klasyk. A klasykę znać warto. ;) Dzięki Marta za info! ;)
5. Fantastyka Polska [PL]
Jeśli lubicie polską fantastykę i chcecie czytać ją za darmo i legalnie na Kindle, polecam portal Fantastyka Polska od Roberta J. Szmidta. Znajdziecie tam, jak sama nazwa wskazuje, kupę dobrej fantastyki. Wymagana jest rejestracja, ale to związek bez zobowiązań – zero spamu. ;) Za info bardzo dziękuję Jarkowi!
6. Najpierw Przeczytaj [PL]
Darmowe ebooki od autorów, którzy wydali książki w formie self-publishingu, a więc własnymi siłami. Są tu teksty, których raczej nie znajdziesz nigdzie indziej, na dodatek możesz sam spróbować swoich sił w ich publikacji!
7. Google Książki [PL/EN]
Na pewno kojarzysz, że w googlowym sklepie z aplikacjami jest też sekcja z innymi dobrami kultury – w tym z książkami. Ale nie każdy kojarzy, że jest tam całkiem przyzwoita sekcja, gdzie znajdziesz darmowe ebooki do pobrania wprost na swojego smartfona.
8. Many Books [EN]
Jeśli czytanie po angielsku ci niestraszne, możesz z powodzeniem skorzystać z tej strony. Na ManyBooks.net znajdziesz aż 33.000 darmowych (lub mocno przecenionych) ebooków – od fikcji po książki biznesowe.
9. Pact [EN]
Na koniec książki branżowe, a dokładniej programistyczne. Na stronie Pactpub znajdziesz codziennie jedną nową książkę w tym temacie do pobrania zupełnie za darmo.
10. OpenCulture [EN]
Ponad 800 przeróżnych książek po angielsku, w tym też takich znanych pisarzy jak Asimov, Dick czy Gaiman, a także klasyki jak Tołstoj czy Dostojewski. Katalog posiada też ponad 900 audiobooków, których warto spróbować!
Tanie ebooki Kindle
Oprócz ebooków darmowych interesują mnie też książki zwyczajnie tanie lub w atrakcyjnych cenowo paczkach. Na szczęście w internecie jest coraz więcej inicjatyw, dzięki którym można poczytać swoje ulubione wydania nie spłukując się doszczętnie. Wygrzebałam Wam kilka z nich.
1. Story Bundle [EN]
Mam wrażenie, że teraz już wszystkie elektroniczne dziedziny rozrywki mają swoje „bundle” (to chyba materiał na osobny wpis ;)), mają je też oczywiście książki. Story Bundle wyróżnia się właśnie tematyką – najczęściej nie są to zwykłe czytadła, a pozycje analityczne lub obracające się wokół jakiegoś tematu. A że często tematem przewodnim są gry właśnie, to na pewno będę z niej korzystać bardzo często.
2. Book Rage [PL]
A skoro o bundle’ach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o polskiej inicjatywie, jaką jest Book Rage. Tym razem mamy do czynienia głównie z klasyką polskiej fantastyki, czyli m.in Zajdlem, Kańtoch, Kresem… Wszystko w elektronicznej fromie i całkowicie legalnie. Zebrana kasa w części leci do Fundacji Nowoczesna Polska, która jest blisko związana m.in. z wspomnianymi wyżej Wolnymi Lekturami… Czyli wszystko zostaje w rodzinie! ;)
3. Upoluj Ebooka [PL]
Okej, z tej usługi nie korzystałam, ale wiem z relacji innych, wcześniej „ukindlowionych” znajomych, że jest to coś naprawdę wartego każdej złotówki. UpolujEbooka.pl to portal, na którym możemy polować na dobre papu dla naszych elektronicznych czytników. Można polować na okazję przez ustawienie docelowej ceny za ebooka, można tworzyć wishlisty, śledzić nowości, słowem – dla każdego coś dobrego.
4. Legimi (subskrypcja ebooków) [PL]
Na koniec pomysł dla mnie nieco dziwaczny, ale wspominam, bo w zasadzie się opłaca. Legimi to… subskrybcja ebooków. Po prostu co miesiąc płacisz za określoną liczbę stron, którą przeczytasz. Książki możesz czytać nie tylko na Kindlu (w zasadzie, jak mnie uświadomił Piotr, książki na Kindlu możesz czytać wyłącznie poza subskrybcją), ale także smartfonie, tablecie itp – wszystko dzięki specjalnej aplikacji, która trzyma ebooki w chmurze. Nie jestem przekonana, ale skoro Spotify się przyjął, to w sumie czemu nie…
5. Weightless Books [EN]
Jesteście w stanie wydać dolca? No to migiem na Weightless Books, gdzie tego typu pozycji (z różnych dziedzin) znajdziecie od groma! Za hinta dziękuję Mikołajowi. ;)
6. Świat czytników (Promocje dnia) [PL]
Dla tych, którzy lubią polować na okazję, portal Świat czytników ma specjalny dział, Promocje Dnia, w którym informuje o dealach z różnych sklepów z e-bookami. Nic, tylko brać! Za info dziękuję Magdzie!
***
To moje typy, które mam zamiar przetestować w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Oczywiście czekam na Wasze. :) Dajcie znać w komentarzach, z czego korzystacie (wszystkie zatoki piratów i inne nielegalne źródła wycinam od razu, lojalnie ostrzegam).
Z tym legimi to nie do końca jest prawda, tych darmowych ebooków, nie można przenieść na kindla, cytat z rozmowy z supportem legimi:
„Szanowny Panie,
Niestety, tylko książki wykupione poza abonamentem można pobierać w formacie .epub.
Jednak mamy obecnie promocję 'Drzwi otwarte’, dzięki której, książki które się przeczyta w 95% można pobrać w formacie .epub i .mobi
Regulamin promocji – https://www.legimi.com/Content/files/drzwi-otwarte-regulamin.pdf„
O, dzięki, poprawię! :)
Spox, legimi, poprostu daje swoją apkę, ale tylko na iOS i Andka, więc w pewnym sesie to działa, ale nie udostępniają książek w innym formacie niż ten do ich apki. Z jedenj strony ma to sens z drugiej ciągle czekam na na taką usługę dla ebooków. Takiej jak Netflix dla filmów czy Spotify dla muzyki ;)
Będzie prawie jak płatna biblioteka :P
A tak serio, to widziałam tam też Kindle gdzieś u nich, ale chyba faktycznie jest tak jak mówisz – w wyjątkowych przypadkach…
Legimi? Najlepiej na inkBOOKu! ;)
Mówisz-masz! http://www.spidersweb.pl/2014/07/amazon-kindle-unlimited.html :D
bookini.pl – asortyment podobny do wolnych lektur…
jest jeszcze strona Projektu Gutenberg – darmowe e-booki w różnych językach, dzieła literackie, do których wygasły prawa autorskie majątkowe, więc głównie klasyka, ale warto znać klasykę :)
http://www.gutenberg.org/
p. s. jakkolwiek zatoka piratów jest nielegalna, tak pobieranie e-booków z chomika już jest legalne w przeciwieństwie do umieszczenia ich tam :)
U mnie tylko http://fkb.me/ – codzienny kanał z darmoszkami z Kindle Store. Trzeba się przedrzeć, ale kilka sekund dziennie szybko zapycha biblioteczkę (towar tylko anglojęzyczny).
Fajna lista, Weightless Books i Upoluj ebooka nie znałem. U mnie za to są ze 2-3 źródła, których nie ma u Ciebie – zapraszam: http://frikul.pl/ksiazki/darmowe-ebooki-i-poldarmowe-tez/
Tysiące darmowych ebooków można znaleźć także w księgarni Book and Walk
Może lepiej na ebookgigs.pl ??? ;)
Ja ze swojej strony mogę polecić stronę https://czytelnia24.pl
A jeżeli ktoś szuka czegoś do nauki o programowaniu/elektronice/technologii warto też codziennie odwiedzać https://www.packtpub.com/packt/offers/free-learning gdzie dają po 1 darmowej książce każdego dnia :)
Zapraszam na stronę http://www.wilczynski-nowele.pl Gratis ksiażki, opowiadania, reportaze.
Na YouTube pod „wilczynski nowele” pięć audiobooków . Pdf Epub Mobi wersja polska i hiszpańska
Invitó a mi pagina con libros, historias, reportajes gratis en español
http://www.wilczynski-nowele.pl
Escribé novela policiaca tambien!
http://wilczynski-nowele.pl/wp-content/uploads/2018/04/NO-ESPEREIS-QUE-OS-PERDONEN-NOVELA-POLICIACA.jpg
Saludos de Varsovia Polonia
escritor
Wojciech Wilczynski http://wilczynski-nowele.pl/wp-content/uploads/2018/04/Niedawno-w-Royan.jpg
Zajrzyjcie nawww.wilczynski-nowele.pl
Poczytacie za darmo książki, opowiadania i reportaże w Mobi, Pdf,Epub
Jesli uczycie sie hiszpańskiego znajdziecie na stronie te same pozycje w dwóch językach.
A na Youtube pod wilczynski nowele posłuchacie audiobookow gratis z tymi samymi opowiadaniami.
Miłej lektury
Wojtek Wilczyński
Na Wikiźródłach też są ebooki do pobrania.
O widzisz, chętnie dodam. :) Dzięki!