Geek blogerki, które musisz znać - lista osobista

Geek blogerki, które musisz znać - lista osobista

Kiedy patrzę na polską blogosferę inną niż modowa lub kulinarna, jedna rzecz uderza mnie szczególnie - znikomy procent kobiet. Nie jest to może odkrycie roku, ale tym mocniej dziewczynom/kobietom piszącym na tak "niemęskie" tematy jak gry, nauka, fantastyka, nowe technologie, internet należy się specjalne wyróżnienie.

Stąd właśnie dzisiejszy post. Poniższa lista jest zestawieniem subiektywnym i co do zasady niekompletnym. Listuję geek blogerki które znam, czytam, lubię i z przyjemnością polecam. Nie ma charakteru rankingu (może kiedyś?), stąd nie są to "najlepsze", a "najfajniejsze" (w domyśle - moim zdaniem) dziewczyny piszące okołogeek blogi. Kolejność (blogów) alfabetyczna.

 

Ewelina Przywara - 11-22

ewelina_przywaraZainteresowania: gry video, e-sport, technologie

Ewelinę bardziej znam prywatnie, niż jako blogerkę, głównie z hiperaktywności na Twitterze i niezmierzonej miłości do Counter Strike'a. :)

Ewelina prowadzi bloga (za rzadko) i podcastuje (jeszcze rzadziej) - a szkoda, bo jej bardzo oszczędnie dawkowane teksty czyta się świetnie. Marzy mi się, żeby była pierwszą polską blogerką (chyba nawet blogerem w ogóle) profesjonalnie i przystępnie piszącym o e-sporcie.

Tak, też nie wiem, co to znaczy 11:22.

Ulubiony tekst: Ty też czekasz na konferencję Apple? Nie chwal się tym publicznie!

 

Marzena Falkowska - Altergranie

marzena_falkowskaZainteresowania: gry w ujęciu akademickim, ludologia

Zdecydowanie za często na tej liście będą się pojawiać kobiety, które piszą za mało. Marzena, niestety, jest jedną z nich. Ale mimo, że tekstu z prawdziwego zdarzenia nie było na Altergraniu już ładnych kilka miesięcy, warto przekopać się przez archiwum.

Marzena pisze teksty uniwersalne, analitycznie spoglądając na gry komputerowe i gry w ogóle. Bloga traktuje nieco po macoszemu, za to można ją czytać w wielu innych miejscach, o których na Altergraniu informuje. Warto śledzić!

Ulubiony tekst: Gracze, którzy nienawidzą kobiet

 

Marta Denae Matyjewicz - Geekoza

marta_matyjewiczZainteresowania: gry video, komiksy i inny geek-stuff

Jeśli do tej pory nie wkurzasz się jeszcze na to, że w zestawieniu jest tak dużo nieaktywnych blogerek, teraz masz ku temu powód - Denae nie tylko bloga nie pisze, ale jej blog nie istnieje w ogóle!

Ale mogłaby! Zresztą Marta planuje to już od dłuższego czasu, a ja z premedytacją wrzucam ją do tego zestawienia, by wreszcie plany zrealizowała.

Bo jeśli myślę o kobiecie graczu, to natychmiast przed oczami mam Denae właśnie. Ogrywa i calakuje wszystko co najlepsze. Ma wiedzę, ma gamingowego skilla i fajnie sprawdza się w internecie (chociażby na profilu Grające Kobiety, który tworzy). Blog (videoblog? podcast?) byłby dla mnie naturalnym przedłużeniem tego, co w sieci robi.

A więc oficjalnie - Go Denae! ;)

Ulubiony tekst: na pewno powstanie!

 

Anna Mysza Piotrowska - Mysza Movie

anna_piotrowskaZainteresowania: popkultura, seriale, filmy

Myszo, przepraszam - na początku myślałam, że po prostu jesteś kalką Zwierza, bo przyznasz, że ogólny gryzoniowy feeling jest podobny. I tak, mnie też wkurzały anglicyzmy, dopóki nie przeczytałam twojego disclaimera.

Na szczęście to było dawno i nieprawda. Dlatego teraz mogę przedstawić ci, czytelniku, jedną z moich ulubionych piszących o popkulturze postaci, czyli Myszę właśnie.

Mysz żywi się popkulturą, więc na jej blogu znajdziecie filmy, seriale, przekrojowe teksty o aktorach i inne. Cechą specjalną Myszy jest długość tekstów wyraźnie nieprzystająca do internetu ;), na szczęście w wypadku jej treści jest to absolutnie uzasadnione. Dodatkowo Mysz spełnia się podcastowo (Mysz Masz) i to jej wcielenie zdecydowanie lubię najbardziej.

Ulubiony tekst: Twój spoiler nie pachnie różami

 

Alicja Getek - Recenzje Malkontentki

pusiuavatarZainteresowania: gry, filmy, popkultura

Malkontenckiego Puśka (czyli Alicję) znam od niedawna, ale też mocno cenię, bo łączy fajnie blog gamerski z (pop)kulturowym.

Strasznie lubię ją za krytyczne spojrzenie, przejrzysty styl i gulasz z Pusia, czyli podsumowanie Puśkowych aktywności wszelakich (od zagranych gier po obejrzane filmy). Gulasz ma konsystencję gęstą od popkulturowych polecajek (bez konieczności przedzierania się przez długie recenzje), co jako osoba w wiecznym niedoczasie cenię sobie mocno.

Ulubiony tekst: O grach, w które nie umiem grać

 

Agnieszka Jędrzejczyk - Wiedźma na Orbicie

Agnieszka_JedrzejczykZainteresowania: seriale s-f i fantastyczne, filmy, gry video, Power Rangers, inny nerd-stuff

Nerd pełną... no... twarzą (bo "gębą" jakoś nie wypada...). Zna produkcje, o których inni nie słyszeli. Potrafi rozprawiać o najlepszych serialowych związkach, by chwilę później przygotować dobry, publicystyczny tekst o kobietach w popkulturze. Najszybsza w recenzowaniu twojego ulubionego serialu.

A do tego niezmiennie zachwyca mnie estetyką bloga i doborem fot.

Ulubiony tekst: Nowe seriale science fiction i fantasy w 2015 roku

Kasia Czajka - Zwierz Popkulturalny

kasia_czajkaZainteresowania: (brytyjskie) seriale, kino, teatr, Benedict Cumberbatch

Zwierza raczej nikomu przedstawiać nie trzeba, dlatego zastanawiałam się, czy w ogóle jest sens, by dodawać go w tym miejscu. Ostatecznie został, bo ma to być w równym stopniu lista do odkrywania nowych, świetnych blogujących dziewczyn, jak i przekrój przez to, co czytam ja.

Z tym, że mam z Kasią/Zwierzem duży problem. Podejrzewam, że nie jestem w tym problemie odosobniona. Tak, mowa o charakterystycznym stylu. Stylu bezprzecinkowym i małoakapitowym, który mnie - fankę języka polskiego - przyprawia o ból zębów.

Dlatego czytam Zwierza tylko raz na jakiś czas. Za to odkąd wspólnie z Pawłem Opydo odpalili podcast Zombie vs Zwierz, mogę bez problemu śledzić poczynania Kasi - już bez bólu zębów. ;)

Ulubiony tekst: Do dna, czyli 10 popkulturalnych drinking game

Ela Rydzewska - Zgrana Rodzina

ela_rydzewskaZainteresowania: gry video w ujęciu socjologicznym i psychologicznym, e-sport, edukacja

Zgrana Rodzina to projekt przybliżający rodzicom kulturę gier video. Zresztą nie tylko rodzicom, bo tematy poruszane na blogu mogą zainteresować też laików, którzy chcą poszerzyć wiedzę na temat tego hobby.

Wprawdzie ja potomstwa nie posiadam, ale bloga doceniam za próbę łączenia dwóch światów, fajne, poradnikowe teksty wymieszane z ciekawostkami na temat gier, które zainteresują również hardcorowych graczy. Ela bloga nie pisze sama, a w kooperacji z Błażejem, ale jest pomysłodawczynią i sprawcą całego zamieszania, stąd wymieniam wyłącznie ją.

Ulubiony tekst: Gracze w słusznej sprawie


To już koniec mojego pierwszego zestawienia blogujących dziewczyn. Jeśli masz własne ulubione blogerki, koniecznie podziel się nimi poniżej - bardzo chętnie przyjrzę się im bliżej! A gdybyś chciał(a) dowiedzieć się, jakie są moje ulubione blogi bez względu na tematykę i treść, zapraszam do Share Week 2015.