Jak wycisnąć więcej z Netflixa? 15 sprawdzonych tricków

Jak wycisnąć więcej z Netflixa? 15 sprawdzonych tricków

Netflix na dobre zadomowił się w naszych domach. Mimo, że mieliśmy już trochę czasu, by zapoznać się z serwisem, to pozostaje jego cały wielki ekosystem, od przeglądarkowych wtyczek po ukryte funkcje, który może się jeszcze wydawać czarną magią. Czas to zmienić.

Dlatego postanowiłam zlifehackować (jest takie słowo?) Netflixa i zebrać w jednym miejscu najważniejsze tricki, sztuczki i lifehacki związane z najpopularniejszym serwisem streamingowym na świecie.

Pomocne Jaki to seria postów poradnikowych, dotyczących korzystania z różnych internetowych narzędzi, „sposobów na…” i przydatnych tricków. Słowem: wszystkiego, co wpisalibyście w wyszukiwarkę zaczynając od „jak…”.

Tak, oczywiście zdaję sobie sprawę, jak ograniczona obecnie jest polska oferta i że wiele z nich (w tym rekomendacje czy usprawnione wyszukiwanie) to porady trochę na wyrost. Ale mocno wierzę w świetlaną przyszłość Netflixa za kilka miesięcy, a wtedy tekst będzie jak znalazł.

1. Na bieżąco sprawdzaj, jakie filmy i seriale dostępne są w języku polskim

Wiele krajowych serwisów i blogów podjęło się stworzenia na bieżąco aktualizowanej listy wideo dostępnych w Netflixie w naszym języku. Pesymistycznie obstawiam, że jest to raczej krótkoterminowe zobowiązanie, które zniknie mniej więcej tak szybko, jak początkowy hype na Netflixa. Prawdziwą i zawsze aktualizowaną wiedzę na temat spolszczonych materiałów znajdziesz na samym serwisie, pod tym linkiem. Tak, trzeba mieć założone konto.

Filmy po p

2. Zoptymalizuj konto, by otrzymywać najlepsze rekomendacje

Ty uwielbiasz anime, a partner/partnerka woli obyczajowe dramaty? Aby otrzymywać NAPRAWDĘ spersonalizowane rekomendacje filmów i seriali, stwórzcie osobne profile w ramach konta.

Jeśli dość restrykcyjnie przestrzegać będziecie filmowej rozdzielności majątkowej, zwiększacie szansę na to, że algorytm serwisu zadziała prawidłowo i zacznie podsuwać prawdziwe perełki. Podobnie sprawa ma się z profilem dla progenitury - tu podział jest wręcz wskazany, by nie narażać dzieciaków na nieodpowiednie treści.

Po założeniu konta nie zapomnij też zaznaczyć swoich preferencji (Netflix prosi o określenie przynajmniej 3 ulubionych tytułów), a także regularnie wystawiać oceny filmom już obejrzanym. Dbając o zdrowie konta, dbasz o swój rozwój! ;)

netflix_profiles

3. Uzyskaj prawdziwą jakość HD

Zapłaciłeś za plan HD, a jakość filmów wciąż taka sobie? Nic dziwnego, Netflix standardowo odtwarza wszystkie filmy w jakości auto (lepszej lub gorszej, w zależności od wielu warunków). Jeśli chcesz wycisnąć z serwisu maksimum możliwości, po założeniu konta wejdź w sekcję "Your account", a następnie w "Playback settings" i ustaw jakość HD.

W tym samym miejscu możesz też odznaczyć opcję oglądania kolejnego odcinka serialu. Tak, odznaczyć - jeszcze mi za to podziękujesz. ;)

netflix_jakosc_hd

4. Skorzystaj ze skrótów klawiszowych

Najważniejsze skróty klawiszowe dla Netflixa w wersji PC to:

 • Enter/Spacja - pauza lub play
 • PgDn - pauza
 • PgUp - play
 • F - full screen
 • Esc - wyjście z full screena
 • Shift + ← - przewijanie do tyłu
 • Shift + → - przewijanie do przodu
 • ↑ i ↓ - zmiana głośności
 • M - wyciszenie

5. Dopasuj napisy

Jako, że Netflix nie grzeszy wyborem polskojęzycznych materiałów, napisy (polskie i angielskie) to opcja, z którą przyjdzie zapoznać ci się najszybciej. Ich wygląd można dostosować w menu "Your account", w zakładce "Subtitle Apperance", korzystając z opcji takich jak: wielkość, kolor czy font.

netflix_jak_zmienic_napisy

6. Uzyskaj płynny streaming dzięki sekretnemu menu

W teorii Netflix dopasowuje przesył danych do możliwości internetu, w praktyce to nie zawsze działa. Możesz sobie jednak poradzić z tym faktem wywołując Super Tajne Menu w trakcie filmu. Wystarczy tylko wcisnąć Ctrl+Shift+Alt+S aby ręcznie rozwiązać problem.

Na konsoli sekretne menu wywołuje się czymś podobnym do... Konami code. Wciskasz Up, Up, Down, Down, Left, Right, Left, Right, Up, Up, Up, Up. Na mojej PS4 sztuczka działa, ale nie umożliwia dostosowania buforowania, a wyłącznie udostępnia podstawowe informacje (dane konta, dane urządzenia, sprawdza połączenie internetowe). Pozwala też na zresetowanie aplikacji, a to podobno nieźle działa na problemy z internetem.

Inne przydatne skróty (działające na komputerze) to Ctrl+Shift+Alt+D oraz Ctrl+Shift+Alt+L - spróbuj!

netflix_streaming

7. Nie zużywaj danych, gdy oglądasz przez komórkę

Pamiętasz poradę nr 2? Skorzystaj z niej po raz kolejny, podczas oglądania filmów na komórce, by ograniczyć ilość zużywanych danych. Wejdź do menu i zmniejsz jakość filmów do 480 p.

8. Testuj nowinki w Netflixie

Jeśli lubisz testować nowe rzeczy i zawsze wyczekujesz nowinek, mam dla ciebie dobrą wiadomość - nie musisz nic robić! Okazuje się, że każde konto ma automatycznie zaznaczoną opcję "Include me in test and previews", uprawniającą do korzystania z beta opcji Netflixa. Ale warto o tym wiedzieć, jeśli jednak chciałbyś się wypisać.

netflix_beta_testerem

9. Przeszukuj Netflix like a boss

Oferta dostępna w Polsce nie jest może imponująca, ale dostatecznie duża, by zauważyć, że netflixowe kategorie nie są do końca precyzyjne jeśli chodzi o szczegółowe wyszukiwanie. Oczywiście, są komedie, dramaty czy filmy dokumentalne, ale co jeśli akurat mam ochotę na coś z klasycznych filmów wojennych albo niezależnego kina francuskiego? Na szczęście Netflix posiada wewnętrzny system katalogowania, o wiele bardziej rozbudowany niż ten na stronie. Aby do niego dotrzeć, należy wpisać w wyszukiwarce:

W miejscu WPISZNUMER dodajemy kod kategorii, który można znaleźć na tej stronie. Uwaga! Ze względu na ograniczoną ofertę, wiele (na razie) może nie działać w Polsce.

netflixgenres

10. Spróbuj netflixowej ruletki

Nie wiesz co obejrzeć? Podaj dowolne kryterium (np. ocenę, reżysera, aktora, gatunek filmowy) w netflixowej ruletce, zakręć kołem i niech dzieje się magia! No dobrze, póki oferta jest skromna, magia też będzie ograniczona, ale podziękujesz mi później. Aha, posiadacze Androidów mogą skorzystać z aplikacji mobilnie.

netflix_roulette

11. Dodaj ocenę z IMDB, Rotten Tomatoes itp. do listy filmów

Istnieje co najmniej kilka ciekawych rozwiązań zmieniających netflixowe doświadczenie. Prym wiodą wtyczki do przeglądarki, dzięki którym możemy zmienić nieco główną stronę. Jedną z nich jest Netflix Enchancer, który dodaje do kafelków z filmami oceny z najpopularniejszych serwisów oraz ich trailery, umożliwia ukrycie wideo których nie chcesz oglądać i wywołuje popup z filmem, który zawsze zostaje na wierzchu. Fajnie, nie?

netflix_enhancer

12. Dodaj jeszcze więcej fajerwerków

Kolejna wtyczka, Flix Plus, stworzona przez programistów związanych z serwisem Lifehacker chwali się aż 22 różnymi funkcjami, wśród których są oczywiście oceny z IMDB, ukrywanie filmów obejrzanych lub ocenionych, eksport ocen do pliku itp. Jak ostrzegają twórcy, wtyczka może działać nieprawidłowo na innych rynkach niż amerykański, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby spróbować.

13. Oglądaj filmy z bliskimi na odległość

Jeden z moich ulubionych hacków związany jest tylko pośrednio z Netflixem. Za to uważam, że to najsłodszy pomysł, na jaki wpadł internet. Mowa o platformie rabb.it, umożliwającej oglądanie filmów przez internet wspólnie z bliskimi. Strona pozwala na streamowanie wideo, wymienianie się uwagami głosowo, na chacie albo poprzez video. Obsługuje nie tylko Netflixa, ale też na przykład Youtube.

rabb_it

14. Odblokuj pełną ofertę Netflixa

Ten podpunkt nie jest do końca zgodny z polityką Netflixa, więc zaznaczę tylko, że istnieją odpowiednie wtyczki oraz strony internetowe, które - podobnie jak kiedyś VPN - pozwalają obejść ograniczenia krajowe i wyświetlić całą dostępną ofertę streamingowego giganta. Internety na pewno pomogą.

15. I JESZCZE TA PORADA.

Nie musisz dziękować.

// Znasz inne, ciekawe netflixowe sztuczki? Podziel się nimi w komentarzu poniżej!

16 Responses
 1. O, to chyba o tym wpisie mąż mi dziś rano w drodze do pracy mówił, że czytał w autobusie :)
  Niestety, już skaziłam jego profil anime, bo nie przełączyłam na swój do oglądania Glitter Force, więc teraz będzie mu już zawsze polecać kreskówki, RIP

 2. Ja właśnie jeszcze nie kupiłam Netflixa, bo mam jeszcze zapas seriali, ale powoli się zmniejsza i na pewno wszystko się przyda <3 Jak ogólnie oceniasz obecnie korzystanie?

  1. Samo korzystanie jest świetne (moja konsola obecnie nie służy mi już do niczego innego, jak do oglądania, niestety), chociaż ilość pozycji faktycznie dość uboga. Ale fani seriali, szczególnie netflixowych, bardzo na plus. :) Spróbuj za kilka miesięcy, jak oferta się rozrośnie. :)

 3. Połowa tricków to rozwiązania czysto przeglądarkowe niestety ;( chociaż nie mam na co narzekać w xboksowej aplikacji.
  Wygodne to cholerstwo!

  VPNy i wszystkie “obejścia” chyba ostatnio już poblokowali, bo się ludzie strasznie zaczęli oburzać w tym temacie.
  Jasne, trochę treści mi brakuje, szczególnie filmów jest mało, ale i tak jest zawsze co oglądać :D więc nie będę narzekać.

  Jeszcze jest taka strona: http://unogs.com/countrydetail/ gdzie są najnowsze wrzucone filmy i seriale, ostatnio też gdzieś na stronie Netfliksa dokopałam się do zakładki z najbliższymi premierami ;) też przydatne, chociaż bardziej ograniczone niż te Unogs.

  1. Tak, ja też głównie oglądam Netflixa na konsoli, więc dużo z nich mi się nie przydaje – ale są też niekonsolowcy, którzy takie rzeczy lubią. :) Co do stronki, dosłownie kilka dni temu też na nią wpadłam! :D A gdzie znajdziesz te najbliższe premiery? Bom ciekawa. :)

  2. VPNy poblokowali, ale na PC jest Smartflix – dzięki temu dostępna jest oferta ze wszystkich regionów. Ten niby-VPN póki co nie został zablokowany, ale niestety nie da się w ten sposób korzystać z Netflixa na TV, telefonie czy konsoli.

 4. Hej, zapraszam do skorzystania z naszej wyszukiwarki w bazie Netflixa! Na http://upflix.pl są informacje o wszystkich zmianach i polskich wersjach językowych! Również dla wszystkich seriali lista epizodów z informacją o polskiej wersji napisów lub audio!

 5. U mnie na jednym komputerze wyświetlają się w 1080p nawet te filmy, które oficjalnie nie są na Netflixie dostępne w HD. Cud!

  1. Okej, już wiem czemu tak się działo. Miałem podłączone do komputera trzy monitory, a jeden z nich był starym monitorem niezgodnym z HDCP, co sprawiało, że niektóre filmy na Netflixie nie były w ogóle dostępne w 1080p. Trzeba na to uważać i taki monitor należy po prostu odłączyć.

 6. 3GB na godzinę w kontekście płyty BR 25GB na godzinę dla 1080/24p to trochę smutne, ale czego chcieć za skromne pieniądze. Na YT zazwyczaj darmowy cały takowy dwugodzinny film upychają w 1,5G.

  Co do bitrate, 25GB/godz to około 70 Mbps transmisji. Zatem 20Mbps powinno pozwalać przewalić co najmniej 6GB na godzinę. I lepiej nie będzie przez wiele lat. Szkoda!

 7. Hej, poszukuje porady.
  Mam konto na N, moja siostra też, teraz postanowiłysmy nie płacić osobno i zrobić jedno konto i dwa profile… czy da się wyeksportować moje obejrzane pozycje na nowy profil ?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.