Przewodnik: Monitorowanie snu w 2020 - aplikacje, opaski i urządzenia

Przewodnik: Monitorowanie snu w 2020 - aplikacje, opaski i urządzenia

Ciągle budzisz się niewyspany, mimo że długo śpisz? Nie wiesz, o której godzinie chodzić spać, żeby nie przesadzić, ale jednak ciągle być wyspanym? A może po prostu chcesz wiedzieć, co dzieje się z tobą w ciągu dnia? Odpowiedź na to pytanie jest jedna - monitorowanie snu!

Monitorowanie snu za pomocą aplikacji, opasek i dedykowanych urządzeń jeszcze nigdy nie było tak proste. Na rynku mamy mnóstwo tego typu rozwiązań, a niemal każda fitnessowa (nawet opaski do 200 zł) mają takie funkcje wbudowane na stałe.

Co w takim razie działa w 2020? Jak monitorowanie snu w aplikacjach różni się od śledzenia go w dedykowanych urządzeniach i opaskach? Sprawdźmy!

Ten wpis jest częścią miesiąca tematycznego o smart-śnieZapisani do newslettera otrzymają na koniec miesiąca ebook o najważniejszych porannych nawykach, a dodatkowe informacje i kulisy pojawiać się będą również na Instagramie. Do zobaczenia w każdym z tych miejsc! :)

Czy monitorowanie snu jest potrzebne?

Sen jest jedną z najbardziej zaniedbywanych przez nas funkcji organizmu. Nie potrafimy dobrze zasypiać, nie potrafimy też dobrze wstawać (o czym może świadczyć ogromna popularność wpisu Jak wstawać rano z łatwością? sprzed kilku dni), nie do końca dbamy, by sen był zdrowy.

Dowód? Zastanów się, kiedy tak naprawdę, z ręką na serduchu, przespałeś 7,5-8 godzin w ciągu tygodnia pracy? Pewnie niedużo, co?

I tu wchodzą różne aplikacje i sprzęty, które pomogą ci w monitorowaniu snu, w myśl zasady "co zostaje zmierzone, zostaje zrobione". Im więcej wiedzy będziesz mieć o tym, jak śpisz, ile śpisz i jaka jest jakość twojego snu, tym lepiej sobie z tym tematem poradzisz.

Jak mierzyć sen - dostępne opcje

Oczywiście żaden ze sprzętów dostępnych w powszechnym użytku nie jest 100% pewnym narzędziem do monitorowania snu. To zapewnić może ci tylko lekarz i jeśli czujesz, że twoje problemy ze snem mogą mieć głębsze podłoże, należy się do takiego lekarza zgłosić.

Badaniem i leczeniem zaburzeń snu zajmują się specjalne kliniki, które dostępne są w każdym większym mieście.

Jeśli nie masz takich problemów i po prostu chcesz sprawdzić, jaką jakość ma twój sen, to masz trzy opcje:

  • aplikacje do monitorowania snu - najpowszechniejsze, najtańsze, ale i najmniej dokładne, bo pomiary opierają niemal wyłącznie na akcelerometrze i dźwiękach wydawanych w trakcie snu;
  • opaski monitorujące sen - nieco droższe, ale w zamian otrzymujesz więcej, niż tylko monitorowanie snu (ruch, tętno, kalorie itp.). Minusem może być konieczność noszenia ich na ręce w łóżku;
  • monitory snu i czujniki snu - zupełnie zewnętrzne narzędzia, dostosowane wyłącznie do monitorowania snu. Są najdroższe, ale w zamian oferują dobre pomiary, m.in. warunków panujących w sypialni

A oto, na co warto zwrócić uwagę w każdej z kategorii

Aplikacje do monitorowania snu

Aplikacje są bardzo powszechne i ich dostępność sprawia, że najlepiej zacząć monitorowanie snu właśnie od przygody z którąś z nich. Jak wspomniałam wcześniej, aplikacje posługują się akcelerometrem, by ocenić jakość i fazy naszego snu. Wiele z nich ma wbudowaną opcję budzika, który ma za zadanie uruchomić się w czasie, gdy twój sen jest najlżejszy (i jak najbliżej zdefiniowanej wcześniej godziny), co jest super sprawą...

...jeeeeeśli chcesz poświęcić dokładność pomiarów w zamian za mały koszt i dostępność. Niestety, eksperci zgodni są co do tego, że aplikacje do monitorowania snu mają spory problem z prawidłowym rozpoznawaniem faz snu. Tym bardziej, jeśli w łóżku jest ktoś jeszcze - partner(ka) czy zwierzak.

Ale na początek wystarczą. :)

Polecane przeze mnie aplikacje do monitorowania snu to:

SLEEP CYCLE

iOS, Android | Darmowa (+ mikropłatności)

Sleep Cycle to aplikacja do inteligentnego budzenia

Jedna z najpopularniejszych aplikacji wspierających inteligentne budzenie się. Dzięki analizie ruchu i dźwięków wydawanych w trakcie snu potrafi rozpoznać, kiedy sen jest najlżejszy i obudzić nas właśnie wtedy.

Wystarczy, że podasz aplikacji godzinę, o której chcesz się obudzić oraz przedział czasowy, w którym dopuszczasz obudzenie się (np. do 30 minut przed budzikiem), a ta przeanalizuje twój sen i wybierze taki moment na uruchomienie budzika, by pobudka była jak najmniejszym szokiem.

SLEEP AS ANDROID

Android | Darmowy okres próbny (+mikropłatności)

Jedna z najpopularniejszych aplikacji do monitorowania snu na Androidzie. Posiada opcję inteligentnego wybudzania, ale i wiele więcej. Możesz na przykład ustawić dźwięki, które sprzyjają lepszemu zasypianiu, a także ustawić budzik z funkcją CAPCHA, która pozwoli ci wyłączyć alarm dopiero po wykonaniu jakieś czynności.

A dla tych, co "nigdy nie chrapią, tylko ci się zdawało!" jest funkcja nagrywania chrapania i innych nocnych dźwięków

SLEEP WATCH

iOS | Darmowa (+mikropłatności)

Aplikacja Sleep Watch z opcją analizowania snu

Sleep watch to aplikacja do monitorowania snu dedykowana urządzeniom z nadgryzionym jabłkiem, w szczególności w połączeniu z Apple Watch. W skrócie - zamienia twojego Apple Watcha w opaskę monitorującą sen - oczywiście pod warunkiem, że nosisz go także w łóżku.

Potrafi wszystko, co dobra fitness opaska - monitoruje i analizuje sen, wysyła raporty z podpowiedziami, jak można ulepszyć swoje senne nawyki, a także sprawdza zaburzenia snu.

Monitorowanie snu za pomocą opasek

Jeśli chodzi o opaski do monitorowania snu, to mają ogromną przewagę nad aplikacjami. Są z nami na stałe, więc ich pomiary nie są zaburzone przez wiercącego się męża czy żonę. ;) Mogą też powiedzieć dużo więcej o jakości snu, dzięki temu że mierzą o wiele więcej: ruch, spalane kalorie, tętno itp.

Nie każdy tracker na rękę będzie mierzył sen tak samo. W zależności od jakości akcelerometra i (niestety) ceny, mogą pokazywać wyniki mniej lub bardziej dokładnie.

Eksperci zgodni są jednak, że monitorowanie snu za pomocą opaski jest dużo dokładniejsze, niż jeśli użyć aplikacji.

Polecajki z tej kategorii to:

OPASKI FITBIT

Od 199 PLN

Opaski Fitbit posiadające w standardzie funkcję monitorowania snu

Rodzina opasek Fitbit chwali się zaawansowanymi pomiarami faz, długości i jakości snu. Sama mam już drugiego Fitbita (najpierw Alta HR, teraz Inspire HR) i bardzo cenię sobie zarówno ich aplikację, jak i połączenie z Apple Health, więc zawsze i z całego serducha polecam.

XIAOMI MI BAND 4

Od 139 PLN

Opaska Xiaomi Mi Band 4

Xiaomi Mi Band 4 to jedna z najpopularniejszych budżetowych opasek fitnessowych, posiadająca również funkcję monitorowania snu. Z aplikacją Mi Fit śledzi fazy snu, sama wykrywa też, kiedy zasypiasz i kiedy się obudzisz.

SAMSUNG GALAXY FIT

Od 199 PLN

Opaska Samsung Galaxy Fit, posiadająca funkcję monitorowania snu

Samsung Galaxy Fit to jeden z najlepszych smartbandów z dolnej półki, który wyróżnia się świetnym ekranem (to już prawie smartwatch!) i oczywiście monitorowaniem snu (w połączeniu z aplikacją Samsung Health, którą można nazwać odpowiednikiem Apple Health). Oprócz monitorowania snu wraz z fazami, przygotuje ci zestawienia i rekomendacje dotyczące stylu życia, w oparciu o dane z opaski i Samsung Health

Monitory snu i czujniki snu

Ostatnią opcją są narzędzia monitorujące sen i czujniki snu. Są dedykowane konkretnie do tego celu, stąd też najdroższe (szczególnie biorąc pod uwagę, że nie mają innych funkcji, jak opaski).

Na rynku dostępne są między innymi:

PULSOKSYMETR NADGARSTKOWY CHECKME O2

Cena: ok 1000 zł

Pulsoksymetr Checkme 02, który ułatwia monitorowanie snu

Checkme 02 jest najbliżej opaski fitnessowej, ma też aplikację (tylko iOS) do odczytywania i kontrolowania pomiarów snu. Pulsoksymetry służą do określenia wysycenia krwi tlenem, a więc mogą również pomagać w zapobieganiu bezdechom sennym czy chrapaniu.

WITHINGS AURA

Cena: ok 1000 zł

Monitorowanie snu - Withings Aura

Kolejne dedykowane iOS urządzenie to połączenie maty do kontrolowania snu ze specjalną smart-lampką ułatwiającą wybudzenie i zasypianie. Withings Aura posiada system smart-budzenia i smart-zasypiania, a dzięki kontroli przez aplikację możesz na bieżąco sprawdzać, jak wygląda twój sen.

KLIPS MONITORUJĄCY SEN DOT

Cena: ok 80 zł

Klips do monitorowania snu Sleepspace

Chcesz czegoś tańszego? Proszę bardzo. Klipsa DOT podpinasz do poduszki i monitorujesz sen podobnie jak w opasce. Posiada też funkcję inteligentnego wybudzania plus kosztuje niecałe 100 zł.


I to wszystkie gadżety, które ułatwiają monitorowanie snu. Masz własny pomysł? Daj znać poniżej!

One Response

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.