Miesiąc tematyczny: smart nawyki

Miesiąc tematyczny: smart nawyki

Dobre, złe, zdrowotne, jedzeniowe i zawodowe. Nawyki. Podobno aż 40% naszego życia to czyste nawyki i to dzięki nim, a nie sekretnym systemom i zasadom możemy ogarnąć i usystematyzować życie.

To dlatego maj poświęcony będzie właśnie nawykom. Pierwszy (miejmy nadzieję!) ciepły miesiąc, w którym chce się więcej i łatwiej wdrożyć postanowienia.

O czym będę pisać w maju?

W maju nauczymy się sporo o nawykach. O tym, jak je dobrze zaplanować, dlaczego nie zawsze "działają", z jakich aplikacji do nawyków warto korzystać (i dlaczego w ogóle warto z nich korzystać).

Ten miesiąc będzie jednak nieco inny niż poprzednie. Przede wszystkim będzie jeszcze więcej PRAKTYKI. Zamiast pisać o sztuczkach i lifehackach, na własnym przykładzie pokażę, jak wdrażam nawyki, co działa a co nie. Pokażę, jak automatyzuję i optymalizuję nawyki.

Dużo więcej będzie się działo na Instagramie i na fan page Life Geek niż tutaj, dlatego jeśli jeszcze nie lubimy się w obu tych miejscach, to serdecznie zapraszam do kliknięcia w oba te lineczki!

Pamiętaj też, że zawsze warto zapisać się do lifegeekowego newslettera. Po pierwsze, możesz dzięki temu mieć stały dostęp do Biblioteczki Life Geek, czyli miejsca, w którym znajdziesz wszystkie dodatkowe materiały dla newsletterowiczów, po drugie - to właśnie tam pojawiać się będą podsumowania nawykowych tygodni w tym miesiącu. I po trzecie, najważniejsze - tradycyjnie już na koniec nawykowego miesiąca dostępne będą dodatkowe materiały wyłącznie dla zapisanych.

Koniecznie daj znać, jak u ciebie z nawykami - pracujesz nad nimi czy zupełnie nie?

Teksty w ramach miesiąca tematycznego

11 Responses
 1. Dużo więcej będzie się działo na Instagramie i na fan page Life Geek niż tutaj, dlatego jeśli jeszcze nie lubimy się w obu tych miejscach, to serdecznie zapraszam do kliknięcia w oba te lineczki!

  To tak trochę zachęca do wyłączenia subskrypcji dla bloga ;-)
  Po co tyle social mediów, blogów, newsletterów, jeśli trzeba mieć wszystko żeby nic nie uronić. To trochę takie… mało smart :P

  1. To się nazywa frontem do klienta, proszę Pana. :) Każdy jest gdzieś indziej i nie każdy ma czas / ochotę za każdym razem sprawdzać co na blogu, a moją intencją nie są puste UU, tylko realna pomoc. Dlatego na blogu jest więcej teorii, a w socialkach pokazuję jak ja tę teorię przerabiam.

   Nie trzeba nadganiać wszystkiego, mozna czytać tylko bloga i też wyciągać tyle, ile się da. :)

   1. Ale jeśli ktoś jest anti-social-media, to praktyka (bo tak rozumiem “teorię przerabiam”) jest dla niego niedostępna?

     1. Totalnie nic to może nie, ale fakt faktem staram się je ograniczać, stąd polityka na każdym kanale co innego a czasem nawet webinar jest mi mocno nie na rękę :-)

 2. Mi raczej brakuje sensownych nawyków niż mam. I to nawet nie tak, że nie chcę, tylko masa czasu mi się marnuje na bzdury (typu fb), co trochę nakręca spiralę: mam przez to poczucie wiecznego niedoczasu, więc np. w weekend zamiast gotować zamawiam jedzenie, żeby było szybciej. Po czym zaoszczędzony czas i tak gdzieś wsiąka…

  W ten piątek mam umówionego dietetyka, więc tak czy siak trochę będę musiał w swoim trybie życia pozmieniać. Liczę, że przy okazji uda się przemycić nieco więcej ogarnięcia.

 3. Ja próbowałem z użyciem aplikacji Habit Bull poprawić coś w swoim życiu. Jako, że jestem z natury oszczędnym (rzucam pieniądze tylko tam, gdzie to jest tego warte) na początku testowałem wersję bezpłatną, z maksymalnie 5 nawykami. Podchodziłem do tego 2 razy i nigdy nie udało mi się więcej, niż 10 dni wytrwać w swoich postanowieniach. Mam na to teorię – za dużo rzeczy na raz na 1 dzień ustawiałem. Przykładowo, moje popołudnie wyglądało tak:
  – 20 min z Duolingo
  – min 30 min z gitarą
  – min 1h czytania

  To daje nam już jakieś 2:30h (bo jeszcze trzeba sprzęt gitarowy podłączyć + jakieś przerwy w trakcie). To jednak nie moje jedyne rzeczy do zrobienia popołudniami: na rowerze człowiek by pojeździł (+2h jak już idę), czasem trening wpada (3h nie moje), obiad czasem trzeba ugotować na najbliższe dni (1:30h jak nic), pograć na konsoli, porobić coś razem z narzeczoną, wyspać się… Nagle się okazuje, że z moich nawyków nici, bo zajmują mi większość dostępnego czasu wolnego i porzucam je po wspomnianych 10 dniach. Możliwe, że założyłem sobie za ambitne cele i po prostu za dużo na raz na dzień.

  1. Ty sobie na głowę wziąłeś trochę odpowiednik zbudowania Kaplicy Sykstyńskiej z tymi nawykami. ;) Nie tylko za dużo, ale i za duże nawyki brałeś na klatę. :D W czwartek będzie o tym, dlaczego nawyki “nie działają” :D

   1. Jakie tam za duże… To raptem 2,5h dziennie :D

    A tak serio to chyba faktycznie przesadziłem… Pomyślałem, jak jedną z tych rzeczy będę robił na dzień to za długo mi zajmie postęp w każdej z tych kategorii i nabywanie tego nawyku, dlatego chciałem wszystko codziennie :D

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.