Na marginesie: Legendy Polskie, czyli czy jest szansa na porządne kino fantastyczne nad Wisłą?

Na marginesie: Legendy Polskie, czyli czy jest szansa na porządne kino fantastyczne nad Wisłą?

Gdy stworzono po raz pierwszy ekranizację Wiedźmina (tak, tę o której wszyscy chcemy zapomnieć) pomyślałam, że w Polsce filmowa fantastyka nigdy się nie uda. Za mały budżet, nie te filmowe ambicje... Zdarzyło mi się nie raz i nie dwa toczyć na ten temat dyskusje - że w Polsce sprzedaje się tylko martyrologia i lektury szkolne. Na szczęście jest ktoś, kto idzie pod prąd. Z doskonałym skutkiem.

Tak, oczywiście, mowa o Bagińskim. O Katedrze, o grze Wiedźmin, wreszcie o SMOKu i projekcie Legendy Polskie, tworzonym wspólnie z Allegro.

O tym ostatnim wspomniały mi wczoraj dobre duszki internetu (dziękuję wam), przypominając o ambitnym planie najpopularniejszej platformy aukcyjnej w Polsce, który zakłada przybliżenie młodym ludziom najważniejszych polskich legend.

W skład projektu wchodzą: darmowy ebook z sześcioma retellingami (takiego ładnego słowa nauczyłam się od Myszy ;)) znanych wszystkim historii, m.in. o Smoku Wawelskim, Twardowskim, Bazyliszku czy Kwiecie Paproci oraz seria filmów krótkometrażowych, stworzonych przez Bagińskiego właśnie.

Czytaj też: Wielki spis darmowych e-booków na Kindle i nie tylko

Pierwszy z nich, SMOK, jest już dostępny (łap poniżej), za dwa tygodnie dostaniemy następny, tym razem o Twardowskim.

Ale ja w zasadzie nie o tym.

Najważniejszy dla mnie w tej całej historii jest fakt, że zaczęliśmy próbować. Że dojrzeliśmy sens i (nie oszukujmy się) pieniądze w tworzeniu i rozpowszechnianiu dobrze stworzonych filmów z pierwiastkami fantastycznymi.

Jasne, na razie są przeładowane efektami (choć dobrymi - brawo Tomek!), mają koślawą fabułę, a do pełnego metrażu jeszcze im daleko, ale pierwsza jaskółka zmian już leci w naszą stronę.

Jeszcze bardziej podoba mi się, że twórcy inspirują się mocno słowiańską kulturą, wierzeniami, tropami. Dobrze, że możemy pokazać tak ciekawy, dla wielu także obcy świat, z którego przecież garściami czerpać można nadprzyrodzone wątki.

Czekam z niecierpliwością, aż to, co dziś jest sensacją, a czasem - niestety - śmiesznym żartem, czyli polskie filmy fantastyczne, stanie się faktem. Normą. Czymś, czym będziemy mogli się chwalić.

A Ty? :)