Mam to szczęście, że od kilku miesięcy mogę z dumą powiedzieć, że granie i dokształcanie się w temacie gier jest częścią mojej pracy. :) Dlatego, za namową wielu z Was, postanowiłam podrzucić na Life Geek kilka pozycji dotyczących szeroko pojętego gamedevu, które mam zamiar przeczytać w najbliższym czasie. Być może ułatwi to Wam start – bo wiem, że mnie na pewno. :)

Ale, ale! Chciałabym z góry ostrzec tych, którzy gry chcą pisać – takich pozycji tu nie ma, bo i jak kodu dotykać nie zamierzam. ;) Za to mam na oku kilka(naście) pozycji dotyczących gamedesignu, marketingu gier video, ich historii i analizy w aspekcie społeczno-kulturowym. To taki wishlist książek do połknięcia w najbliższym czasie. Na pewno będzie się on rozrastać. Ale to temat na kolejne TOP 5.

Jeśli więc takie ujęcie gier i całej granży Cię satysfakcjonuje, zerknij poniżej (kolejność przypadkowa). A jeśli nie, to być może skusisz się na inne pozycje, wiele z nich będzie bardzo tanich lub wręcz darmowych:

→ Czytaj także: Skąd brać (darmowe) ebooki na Kindle?

 NAJLEPSZE KSIĄŻKI O GRACH WIDEO

How-to-Do-Things-With-Videogames1. How to Do Things With Videogames, Ian Bogost

Książkę już mocno nadszarpnęłam i jest świetna! Ian analizuje tu wiele różnych aspektów gier: rozprawia się między innymi z odwiecznym problemem, czy gry są sztuką, analizuje muzykę w grach, pisze o grach marketingowych, politycznych, porno. Fajny kontekst historyczny, kulturowy i społeczny elektronicznej rozrywki.

Książka była częścią gamingowego bundle’a, o którym już pisałam:

Czytaj także: 9 epickich książek o grach za półdarmo

Persuasive-Games-Ian-Bogost2. Persuasive games, Ian Bogost

A skoro przy Bogoście jesteśmy, a ja wiem już że warto na tego autora zwrócić uwagę, to chętnie zabiorę się również za jego drugą książkę, tym razem dotyczącą perswazji w grach video i wpływu elektronicznej rozgrywki na graczy. W sam raz dla marketingowców. ;)

the-art-of-game-design3. The Art of Game Design: A book of lenses, Jesse Schell

Podobno must-read jeśli chodzi o książki dotyczące projektowania gier. Pozycja analizuje wszystkie najważniejsze aspekty tego zacnego rzemiosła. Co więcej, nie ma tam praktycznie żadnego technologicznego żargonu, którego biedna mała humanistka (jak ja ;)) mogłaby nie ogarnąć.

Myślę, że warto zacząć od podstaw, niezależnie którą rolę w gamedevie będziecie chcieli przybrać.

Minecraft-Niewiarygodna-historia-Markusa-Notcha-Perssona-i-gry-ktora-wszystko-zmienila4. Minecraft Niewiarygodna historia Markusa `Notcha` Perssona i gry, która wszystko zmieniła, Daniel Goldberg, Linus Larsson

Za tym przydługim tytułem kryje się książka dotycząca twórcy jednego z fenomenów współczesnej masowej kultury, czyli gry Minecraft. Ja w Minecrafta nie grałam, ale jestem zafascynowana tym, co zrobił z branżą gier i ludźmi, którzy spędzają tam jakieś szalone godziny, żeby wybudować Enterprise czy Biały Dom. Widziałam już film o Notchu na zeszłorocznym Zjeździe Twórców Gier, teraz chętnie sięgnę po wersję papierową (tak, książka została niedawno wydana po polsku!). Bardzo lubię czytać historię ludzi sukcesu w branży, którą się zajmuję – czy jest to marketing, szeroko pojęty internet czy (ostatnio) gamedev.

Reality-is-broken5. Reality Is Broken: Why Games Make Us Better and How They Can Change the World,  Jane McGonigal

I znów gry w zupełnie innej odsłonie, tym razem o (pozytywnym) wpływie elektronicznej rozrywki na ludzi. Studium graczy, ich nawyków, a także kilka wskazówek, jakich zabiegów używać, by gry sprawiały przyjemność – zarówno podczas ich tworzenia, jak i grania w nie. No bo to przecież niezwykle ważne, żeby dobrze poznać naszego odbiorcę.

Tradycyjnie lista najlepszych książek o grach wideo jest otwarta – gdy tylko uporam się z tą, z dziką przyjemnością stworzę następną. Chętnie też posłucham Waszych propozycji dobrych tytułów granżowych.

Zdjęcie w nagłówku: jDevaun / Flickr [licencja cc]