Dziś o książkach. Bo wiesz, żadna aplikacja, gadżet ani internetowy kurs nie zastąpią solidnych podstaw. Podstaw, które warto przyswoić u samego źródła.

Przygotowałam zestawienie 11 książek o osiąganiu celów i budowaniu nawyków (ogromna ilość rzeczy, które robimy, to nawyki!) przeczytać warto.

Oby zainspirowały cię do pogłębiania wiedzy w tym temacie!

UWAGA! Niektóre z linków w tekście to linki afiliacyjne, co oznacza, że otrzymam prowizję lub inny benefit, jeśli w nie klikniesz i zdecydujesz się na zakup. Nie polecam rzeczy, których naprawdę nie cenię, a afiliacja pomaga mi w rozwoju bloga, nie narażając cię na koszty. Dzięki za zrozumienie!

KSIĄŻKI O OSIĄGANIU CELÓW

Getting Things Done – David Allen

Najpopularniejsza książka dotycząca zarządzania sobą w czasie, jaką kiedykolwiek napisano. Na podstawie GTD powstało Nozbe, a wiele profesjonalistów, a nawet całych firm opiera na tym swoją pracę.

Jeśli czujesz, że masz za dużo na głowie, ta książka pozwoli ci poukładać wszystko na nowo.

 ✔ KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


10 kroków do maksymalnej produktywności – Michał Śliwiński

Książka – młodszy brat GTD. Napisana przez założyciela Nozbe i chyba najlepsza, gdy się ją właśnie razem z Nozbe przerabia. Zdecydowanie pozycja dla początkujących, ale zaawansowani też znajdą tam sporo cennych wskazówek, przede wszystkim tych z życia Michała, który pracuje w systemie #nooffice.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Superbetter – Jane McGonigal

Oparta na badaniach psychologicznych i grach książka opisująca konkretny system motywowania się i budowania nawyków. Taka grywalizacja życia, jeśli wolisz. Obszerna recenzja książki i systemu Superbetter pojawiły się już na łamach bloga.

Z perspektywy kilku lat nauczyłam się, że tak mocna grywalizacja działań nie jest dla mnie szczególnie motywująca i korzystam z innych rozwiązań, mimo to szalenie polecam.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook


7 nawyków skutecznego działania – Stephen Covey

Zaskakująca książka, której tytułowe siedem nawyków będzie nieco inne, niż się spodziewasz. Nie jest to kolejna pusta książka motywacyjna i choć nieco „trąci myszką” (była wydana po raz pierwszy w 1989 roku), mimo to prawdy w niej zawarte można stosować do dziś.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Atomic Habits – James Clear

Uwielbiam Jamesa i jego blog, nic więc dziwnego, że na liście znalazła się też najnowsza książka jego autorstwa.

Skoro wiemy już, że duże cele składają się z malutkich kroczków, to podobnie jest z nawykami – to tysiące minidecyzji, które podejmujemy każdego dnia, składających sie na to, jak ów dzień będzie wyglądał. James uczy, jak wykorzystać tę wiedzę i naprawdę zmienić swoje nawyki.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację – Daniel H. Pink

A może chcesz zacząć działać, ale kompletnie brakuje ci motywacji? Daniel H. Pink tłumaczy jak motywacja powstaje, co naprawdę nas motywuje i jak wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier


Siła Nawyku – Charles Duhigg

Jeśli chcesz wynieść dużo praktycznej wiedzy o nawykach, to zdecydowanie polecam bardziej Atomic Habits, ale w „Sile nawyku” znajdziesz za to kilkanaście bardzo obrazowych przykładów nawyków i ich zmiany, a także dziennikarskie lekkie pióro. Duhigg jest dziennikarzem, który postanowił dotrzeć do samego sedna nawyków, zrozumieć jak działają i co o nich wiemy. W rezultacie powstała niezwykle interesująca książka, która da dużo światła na to, czemu i jak działamy nawykowo.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Mądrzej, szybciej, lepiej – Charles Duhigg

A skoro jesteśmy przy Charlesie, to zaraz po „Sile nawyku” powstała książka o efektywności. Jestem świeżo po lekturze i nie mogę powiedzieć nic innego jak… dokładnie to samo co powyżej. ;)

Konkretne przykłady z życia wzięte, teoretyczne i psychologiczne podstawy efektywności, dobre rady, ale już bez bardzo przyziemnych, praktycznych rozwiązań. Mimo to warto, szczególnie by zrozumieć podstawy efektywnego działania w każdej dziedzinie.

KUP KSIĄŻKĘ:Papier | eBook | Audiobook


Filozofia Kaizen – Robert Maurer

Albo dowolna inna książka o Kaizen, ale możesz zacząć od tej.

Kaizen to filozofia małych kroczków, które prowadzą do ciągłego doskonalenia. Chodzi o to, by zacząć od mini zmian, ale codziennych i stałych. Uwielbiam Kaizen za prostotę i efektywność, myślę, że też to pokochasz. A przy tym ta książeczka jest tak Kaizen – prosta i bardzo króciutka.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook

Mininawyki – Stephen Guise

A skoro już o Kaizen, to nie mogło zabraknąć też moich ulubionych mininawyków, czyli książki o tym, jak jedna pompka dziennie może zrobić z ciebie fana aktywności fizycznej. I w zasadzie to całe jej przesłanie, ale rozbite na praktyczne wskazówki i pomysły, jak działać, by małymi, kaizenowymi kroczkami dojść do sukcesu. Bardzo polecam!

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Your Best Year Ever – Michael Hyatt

Na koniec coś idealnie pod planowanie roku, czyli książka znanego biznesmena i mówcy motywacyjnego, Michaela Hyatta. Jest dokładnie o tym, o czym uczymy się tu przez ostatni miesiąc – planowaniu roku, planowaniu celów i jak podejść do tego praktycznie i z wyczuciem.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook

Hackbook: Ustalanie i realizacja celów – Natalia Dołżycka

We wszystkich tych książkach znajdziesz wiele wskazówek, jak cele dobrze osiągać. Zebrałam je w jeden, bardzo konkretny system. Hackbook: Ustalanie i realizacja celów nauczy cię wszystkiego w tym temacie – od ustalenia własnej wizji i misji, aż do rozłożenia celu na mniejsze działania i nawyki, dzięki którym łatwiej będzie ci realizować cele każdego dnia.

KUP KSIĄŻKĘ: Ebook