,

12 książek o osiąganiu celów na nowy rok

12 książek o osiąganiu celów na nowy rok

Dziś o książkach. Bo wiesz, żadna aplikacja, gadżet ani internetowy kurs nie zastąpią solidnych podstaw. Podstaw, które warto przyswoić u samego źródła.

Przygotowałam zestawienie 11 książek o osiąganiu celów i budowaniu nawyków (ogromna ilość rzeczy, które robimy, to nawyki!) przeczytać warto.

Oby zainspirowały cię do pogłębiania wiedzy w tym temacie!

UWAGA! Niektóre z linków w tekście to linki afiliacyjne, co oznacza, że otrzymam prowizję lub inny benefit, jeśli w nie klikniesz i zdecydujesz się na zakup. Nie polecam rzeczy, których naprawdę nie cenię, a afiliacja pomaga mi w rozwoju bloga, nie narażając cię na koszty. Dzięki za zrozumienie!

KSIĄŻKI O OSIĄGANIU CELÓW

Getting Things Done - David Allen

Najpopularniejsza książka dotycząca zarządzania sobą w czasie, jaką kiedykolwiek napisano. Na podstawie GTD powstało Nozbe, a wiele profesjonalistów, a nawet całych firm opiera na tym swoją pracę.

Jeśli czujesz, że masz za dużo na głowie, ta książka pozwoli ci poukładać wszystko na nowo.

 ✔ KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


10 kroków do maksymalnej produktywności - Michał Śliwiński

Książka - młodszy brat GTD. Napisana przez założyciela Nozbe i chyba najlepsza, gdy się ją właśnie razem z Nozbe przerabia. Zdecydowanie pozycja dla początkujących, ale zaawansowani też znajdą tam sporo cennych wskazówek, przede wszystkim tych z życia Michała, który pracuje w systemie #nooffice.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Superbetter - Jane McGonigal

Oparta na badaniach psychologicznych i grach książka opisująca konkretny system motywowania się i budowania nawyków. Taka grywalizacja życia, jeśli wolisz. Obszerna recenzja książki i systemu Superbetter pojawiły się już na łamach bloga.

Z perspektywy kilku lat nauczyłam się, że tak mocna grywalizacja działań nie jest dla mnie szczególnie motywująca i korzystam z innych rozwiązań, mimo to szalenie polecam.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook


7 nawyków skutecznego działania - Stephen Covey

Zaskakująca książka, której tytułowe siedem nawyków będzie nieco inne, niż się spodziewasz. Nie jest to kolejna pusta książka motywacyjna i choć nieco "trąci myszką" (była wydana po raz pierwszy w 1989 roku), mimo to prawdy w niej zawarte można stosować do dziś.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Atomic Habits - James Clear

Uwielbiam Jamesa i jego blog, nic więc dziwnego, że na liście znalazła się też najnowsza książka jego autorstwa.

Skoro wiemy już, że duże cele składają się z malutkich kroczków, to podobnie jest z nawykami - to tysiące minidecyzji, które podejmujemy każdego dnia, składających sie na to, jak ów dzień będzie wyglądał. James uczy, jak wykorzystać tę wiedzę i naprawdę zmienić swoje nawyki.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację - Daniel H. Pink

A może chcesz zacząć działać, ale kompletnie brakuje ci motywacji? Daniel H. Pink tłumaczy jak motywacja powstaje, co naprawdę nas motywuje i jak wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier


Siła Nawyku - Charles Duhigg

Jeśli chcesz wynieść dużo praktycznej wiedzy o nawykach, to zdecydowanie polecam bardziej Atomic Habits, ale w "Sile nawyku" znajdziesz za to kilkanaście bardzo obrazowych przykładów nawyków i ich zmiany, a także dziennikarskie lekkie pióro. Duhigg jest dziennikarzem, który postanowił dotrzeć do samego sedna nawyków, zrozumieć jak działają i co o nich wiemy. W rezultacie powstała niezwykle interesująca książka, która da dużo światła na to, czemu i jak działamy nawykowo.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Mądrzej, szybciej, lepiej - Charles Duhigg

A skoro jesteśmy przy Charlesie, to zaraz po "Sile nawyku" powstała książka o efektywności. Jestem świeżo po lekturze i nie mogę powiedzieć nic innego jak... dokładnie to samo co powyżej. ;)

Konkretne przykłady z życia wzięte, teoretyczne i psychologiczne podstawy efektywności, dobre rady, ale już bez bardzo przyziemnych, praktycznych rozwiązań. Mimo to warto, szczególnie by zrozumieć podstawy efektywnego działania w każdej dziedzinie.

KUP KSIĄŻKĘ:Papier | eBook | Audiobook


Filozofia Kaizen - Robert Maurer

Albo dowolna inna książka o Kaizen, ale możesz zacząć od tej.

Kaizen to filozofia małych kroczków, które prowadzą do ciągłego doskonalenia. Chodzi o to, by zacząć od mini zmian, ale codziennych i stałych. Uwielbiam Kaizen za prostotę i efektywność, myślę, że też to pokochasz. A przy tym ta książeczka jest tak Kaizen - prosta i bardzo króciutka.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook

Mininawyki - Stephen Guise

A skoro już o Kaizen, to nie mogło zabraknąć też moich ulubionych mininawyków, czyli książki o tym, jak jedna pompka dziennie może zrobić z ciebie fana aktywności fizycznej. I w zasadzie to całe jej przesłanie, ale rozbite na praktyczne wskazówki i pomysły, jak działać, by małymi, kaizenowymi kroczkami dojść do sukcesu. Bardzo polecam!

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Your Best Year Ever - Michael Hyatt

Na koniec coś idealnie pod planowanie roku, czyli książka znanego biznesmena i mówcy motywacyjnego, Michaela Hyatta. Jest dokładnie o tym, o czym uczymy się tu przez ostatni miesiąc - planowaniu roku, planowaniu celów i jak podejść do tego praktycznie i z wyczuciem.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook

Hackbook: Ustalanie i realizacja celów - Natalia Dołżycka

We wszystkich tych książkach znajdziesz wiele wskazówek, jak cele dobrze osiągać. Zebrałam je w jeden, bardzo konkretny system. Hackbook: Ustalanie i realizacja celów nauczy cię wszystkiego w tym temacie - od ustalenia własnej wizji i misji, aż do rozłożenia celu na mniejsze działania i nawyki, dzięki którym łatwiej będzie ci realizować cele każdego dnia.

KUP KSIĄŻKĘ: Ebook

4 Responses
  1. Powinnas bardziej ostrzec przed Coveyem ; P to jest nurkowanie po diamenciki wiedzy w morzu zbednych slow i idealistycznych historii ;D autor grubo poplyna wiec tylko dla odwaznych

  2. Getting Things Done przeczytałem w zeszłym roku. Zadziwiająca książka, której cały sens streszcza dobrze diagram umieszczony w środku. Reszta to tylko przykłady (często dla ludzi sprzed ery cyfrowej). Dobra książka, ale wymaga rafinacji.

      1. Ja zrezygnuję. Ten diagram dał mi wszystko czego potrzebowałem. Więc najwyżej bym kupił dla kolejnych pokoleń. Zalinkujesz?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.