Jak znaleźć tani nocleg? Sprawdzone sposoby na budżetowe spanie

Jak znaleźć tani nocleg? Sprawdzone sposoby na budżetowe spanie

Uwielbiam internet właśnie za to, że ułatwił poznawanie odległych miejsc na świecie. To dzięki niemu bez problemu zamówisz tanie bilety lotnicze, ustalisz dobry plan wycieczki i dowiesz się, jak znaleźć tani nocleg. I to bez wychodzenia z domu!

Internet, porównywarki i serwisy typu AirBnB ułatwiają też wyszukiwanie dobrych ofert noclegowych. W dzisiejszym odcinku miesiąca tematycznego o smart-podróżowaniu pokażę ci, jak znaleźć tani nocleg bez wychodzenia z domu.

Na początek, tradycyjnie, kilka wskazówek praktycznych, zanim przejdziemy do aplikacji, porównywarek i lifehacków:

  • nie bądź bardzo wybredny, jeśli chodzi o umiejscowienie noclegu - jeśli miejsce, w które jedziesz jest dobrze skomunikowane, to warto wynająć coś dalej od centrum, ale taniej;
  • zastanów się, czy na pewno potrzebujesz hotelowych gwiazdek i apartamentu - jeśli jedziesz na weekend do innego miasta i masz zamiar zwiedzać, a w hotelu tylko śpisz, to jedyne co powinno cię interesować, to wygodne łóżko. Nie ma sensu przepłacać za wygody, z których nie skorzystasz;
  • zawsze obejrzyj miejscówkę, w której będziesz spać na Google Maps / Google Street View - podejrzanie tanie noclegi mogą mieścić się przy ruchliwej ulicy i nici z odpoczynku;
  • jeśli w cenie jest śniadanie - bierz śniadanie, szczególnie jeśli czeka cię intensywny dzień. Jedząc na mieście zapłacisz tyle samo (albo i więcej), a poranne nerwowe szukanie dobrej kawy nie służy atmosferze wyjazdu.

A teraz do mięsa, czyli...

Jak szukać tanich noclegów?

Korzystaj z porównywarek ofert noclegów

Obecnie w internecie porównywać można wszystko. Pisałam już o porównywaniu cen lotów, podobnie rzecz się ma w przypadku porównywarek cen noclegów.

Najważniejsze porównywarki cen noclegów, to m.in.:

Porównywarki mają jedną, istotną zaletę. No dobrze, może i nawet dwie. Po pierwsze, oszczędzają czas potrzebny na szukanie noclegów, po drugie - w dwóch różnych porównywarkach ten sam hotel może mieć... inną cenę!

Zupełnie serio, jeśli szukam noclegu, korzystam z docelowego serwisu, ale zawsze i tak sprawdzam też porównywarki. Zdarza się, że ceny potrafią się różnić o kilkadziesiąt złotych.

Korzystaj z serwisów rezerwacyjnych

Wśród serwisów rezerwacyjnych oczywiście króluje Booking. Ale to nie jedyne miejsce, w którym warto rozejrzeć się za tanimi noclegami. Oprócz Bookingu zajrzyj m.in. na:

Polskie noclegi (szczególnie agroturystykę) znajdziesz też w innych portalach, niestety w większości nie da się tam zarezerwować niczego online:

I znów - warto zaprzyjaźnić się z innymi serwisami niż Booking, bo można ustrzelić tam dokładnie tę samą ofertę taniej (w promocji albo dlatego, że tajemnicze algorytmy powiedziały, że tak będzie bardziej spoko). Zresztą warto pamiętać, że Booking jest dość drogi, a opłaca się tam rezerwować głównie gdy trafisz na promocję albo jesteś stałym klientem.

Zarejestruj się po zniżki

Przy okazji w prawym górnym rogu zobaczysz, że jestem beneficjentem programu Genius - więc wiem o czym mówię! ;)

Serwisy rezerwacyjne zrobią wszystko, by przyciągnąć nas do siebie. Dlatego lojalnym kupującym przyznają specjalne przywileje. Czasem jest to tańszy pobyt, czasem lepsze warunki odwołania rezerwacji albo dodatkowe usługi.

Wśród wspomnianych serwisów, rozsądne programy lojalnościowe ma m.in.:

  • Booking - program Genius z 10% zniżką na wiele obiektów w serwisie i dodatkowe usługi, np. późniejsze wymeldowanie
  • Agoda - dodatkowe zniżki dla zarejestrowanych klientów
  • Hotels.com - z programem lojalnościowym, dzięki któremu 10 nocleg dostaniesz gratis!

Sięgnij po okazje z newslettera!

Mail, jaki dostałam dosłownie kilka minut po tym, jak wyszukałam nocleg na Booking.

I kolejna gratka dla łowców okazji, tym razem mailowa. Większość serwisów udostępnia promocje i okazje w newsletterach. Wystarczy, że w Booking wyszukasz nocleg i go NIE zarezerwujesz, by potem otrzymywać spersonalizowane informacje o atrakcyjnych promocjach i okazjach w miejscu docelowym. Często pojawiają się też oferty wyłącznie dla subskrybentów.

Rezerwuj wcześniej z opcją darmowego anulowania rezerwacji

W większości dużych serwisów rezerwacyjnych znajdziesz opcję wcześniejszego anulowania pobytu bez ponoszenia kosztów. Nie dla wszystkich hoteli, ale dla wielu, często świetnych ofert. Moja rada? Rezerwuj najwcześniej jak się da, by ustrzelić cenę "first minute" i zastanawiaj się potem, czy to na pewno dobra miejscówka. ;)

Rezerwuj last minute

Co powiesz na 25 zł za osobę w... Londynie? Warunek: musisz wylecieć za 3 dni od dziś

Jeśli masz w sobie żyłkę ryzykanta, możesz próbować rezerwować pokój dzień przed wyjazdem, albo nawet tego samego dnia (ten ostatni sposób testowałam w Dubrowniku - nie ma z tym żadnego problemu!). Zdarza się, że ceny w tym czasie będą obłędnie wręcz tanie (choć nie gwarantuję!).

Inną opcją, którą czasem praktykuję, jest zarezerwowanie noclegu z opcją darmowego anulowania pobytu i... sprawdzenie, czy nie pojawi się coś tańszego kilka dni wcześniej. Wtedy i wilk syty, i tyłek chroniony. ;D

Wynajmuj mieszkania i domy

Czyli skorzystaj z cieszących się coraz większym zainteresowaniem ofert portali typu AirBnB. W AirBnB można znaleźć noclegi czasem i o połowę taniej! A jeśli nie zależy ci na wynajmowaniu całej miejscówki i nie masz problemu, by przenocować w osobnym pokoju w czyimś mieszkaniu (takie oferty też się zdarzają!), to AirBnB zaoferuje ci naprawdę atrakcyjne noclegi.

Oprócz znanego i lubianego AirBnB w temacie wynajmu domów i mieszkań zainteresować się można też m.in.:

Śpij za darmo u gościnnych tubylców

I nie chodzi mi o to, że masz się do kogoś wpraszać! Istnieją serwisy, które łączą przyjaznych tubylców z oszczędnymi turystami. Jednym z nich jest Couchsurfing (serwis "wynajmujący" kanapy u różnych ludzi, zupełnie za darmo!) czy Hospitality Club (śpisz za darmo, ale pomagasz w drobnych pracach).

To świetny pomysł, jeśli nie masz problemu z nawiązywaniem znajomości i chcesz od podszewki poznać inne kraje i kultury!

Zaprzyjaźnij się z Google

Tak jak do tanich lotów przydaje się Google Flights, tak do taniego spania przydaje się wyszukiwarka Google. Noclegowe funkcje Google'a uruchomisz wpisując w niego na przykład nazwę miasta i słowo "nocleg". Na mapie, która pokaże się w wynikach wyszukiwania zobaczysz dostępne hotele i ich ceny. To również porównywarka, bo każde miejsce noclegowe możesz zarezerwować w kilku podpiętych pod ofertę portalach.

Skorzystaj z zakupów grupowych

Jak już wspominałam w tekście o ulubionych podróżniczych portalach i aplikacjach, serwisy zakupów grupowych to ciągle dobre miejsce, by ustrzelić tanie wakacje. Ba! Istnieją nawet specjalne podróżnicze serwisy!

Tanich noclegów szukaj na:

Szukaj ofert na Facebooku

Na koniec zawsze warto sprawdzać oferty noclegów na fanpage'ach śledzących turystyczne okazje. Wśród nich przyjrzyj się koniecznie:

To już wszystkie moje pomysły na to, jak znaleźć tani nocleg. A jakie są twoje tipy? Daj znać!

2 Responses
  1. Dzięki AirBnB dowiedziałem się, że można mieć zasłonę prysznicową z Billem Murrayem :) I o dziwo świetnie się komponuje z wystrojem łązienki ;)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.