Kiedyś domowe biuro było symbolem wolności i niezależności. Dziś, w związku z sytuacją na świecie, stało się koniecznością.

Kiedy pandemia przeniosła nas z biur do domów, pojawiła się też potrzeba znalezienia kącika do pracy. Niektórzy pracują z kanapy. Inni z biurek swoich dzieci. Jeszcze inni zorientowali się, że kupione naprędce biureczko i krzesło, „żeby można było usiąść do kompa”, szybko przestało zdawać egzamin.

Przewodnik „Jak urządzić domowe biuro?” powstał przy współpracy z Logitech, z okazji premiery najnowszej klawiatury MX Keys dla Mac.

Ja też, mimo że od ponad roku pracuję niemal wyłącznie z domu, dałam się złapać na to, że domowe sprzęty można kupić byle jak i „jakoś to będzie”.

Na Instagramie dzieliłam się migawkami z przemeblowań mojego domowego biura. Po kilku miesiącach bolących pleców i nadgarstków zamieniłam „idealne meble i sprzęty” na takie…funkcjonalne. Zaczęłam też zwracać większą uwagę na peryferia – w szczególności na to, na jakiej klawiaturze i myszy pracuję. Wyszłam z założenia, że sprzęty zbudowane z myślą o wygodzie użytkownika to sprzęty, dzięki którym praca pójdzie sprawniej i w większym skupieniu.

Kiedy pojawił się Logitech z propozycją dłuższej współpracy przy okazji premiery nowej klawiatury MX Keys dla Mac, wiedziałam, że musimy razem stworzyć materiał o domowym biurze.

Sprzęty Logitech są ze mną od dawna (i to nie ze względu na współpracę). Większość tekstów powstała na klawiaturze od Logitech, wszystkie Ogarnięte Poniedziałki oglądasz dzięki kamerze Logitecha, a od niedawna moje nadgarstki wspiera też dużo bardziej ergonomiczna mysz od tego producenta. Niezmiennie cenię sobie to, że w biurowych sprzętach stawiają na rozwiązania, dzięki którym codzienna praca jest po prostu łatwiejsza.

Dlatego dzisiaj, wspólnie z Logitechem, chcę zaprosić cię na poradnik dotyczący domowego biura. Zajmiemy się przede wszystkim ergonomią – czyli takim doborem przestrzeni, mebli i sprzętów, by było wygodnie i z korzyścią dla twoich pleców czy nadgarstków.

Zaczynamy!

Tekst podzielony jest na 3 części:

  • Przestrzeń w biurze – gdzie zajmiemy się m.in. tym, gdzie biuro umieścić i jak doświetlić
  • Meble – gdzie porozmawiamy o biurku i fotelu
  • Sprzęt i peryferia – gdzie wspólnie z Logitech pokażemy ci, na co należy zwrócić uwagę, by było nie tylko ergonomicznie, ale i funkcjonalnie

Jak urządzić domowe biuro? Przestrzeń w biurze

Jak urządzić domowe biuro

Zacznijmy od wyjaśnienia – kiedy rozmawiamy o domowym biurze, w większości przypadków chodzi mi o…twoje biurko. Wiem, że nie każdy może sobie pozwolić na osobny, wyciszony pokój do pracy z domu.

Niemniej jednak warto zaprojektować przestrzeń zgodnie z kilkoma zasadami.

1. Dlaczego przestrzeń biurowa jest ważna?

Najważniejszą zasadą przy urządzaniu domowego biura jest to, by…w ogóle je urządzić. To znaczy – mieć miejsce, które przeznaczasz tylko na pracę. Niezależnie, czy będzie to mały kącik w sypialni, czy osobny pokój.

Strefa, w której zajmujesz się wyłącznie pracą, wspiera skupienie. Innymi słowy, jeśli skojarzysz konkretne miejsce z pracą, będziesz lepiej opierać się rozproszeniom, związanym z tym, że niektóre elementy domu mają różne funkcje (np. kanapą, na której oglądasz filmy czy grasz).

Wydzielone miejsce na pracę wspiera też…wychodzenie z niej. Jeśli twoje biuro jest wszędzie, to pracujesz cały czas. Osobna przestrzeń (najlepiej taka, którą możesz zamknąć – wyjść z pokoju albo zamknąć drzwiczki od sekretarzyka) ułatwia trzymanie się określonych godzin pracy.

2. Gdzie urządzić domowe biuro?

Każde ciche i spokojne miejsce (nawet jeśli tylko na kilka godzin) będzie idealne. Podkreśl jego odrębność, na przykład oddzielając miejsce pracy regałem. Odkładaj też w to miejsce wszystkie narzędzia pracy (na przykład jeśli zdarzy ci się przesiąść na kanapę).

Domowe biuro powinno mieć dostęp do dziennego światła (o czym poniżej), a także na tyle miejsca, by urządzić je zgodnie z zasadami ergonomii (o czym też poniżej).

3. Jak zadbać o oświetlenie w domowym biurze?

Dzienne światło jest ważne, choć wcale nie musi padać z lewej strony (jak uważało się kiedyś). Większość dnia i tak spędzamy przed ekranem, który emituje dostateczną ilość światła.

Na pewno jednak biuro powinno być jasne. Dzienne, niebieskie światło sprzyja skupieniu, poprawia koncentrację i nastrój.

Co, jeśli w biurze jest mało naturalnego światła?

Jeśli pokój, w którym pracujesz, jest bardzo ciemny, wybierz lampy lub żarówki LED o zmiennej temperaturze barwowej.

Taka lampa powinna emitować światło o temperaturze między 4000 a 6000 kelwinów. To temperatura, która mniej-więcej odpowiada światłu dziennemu i z własnego doświadczenia wiem, że tak doświetlony pokój naprawdę wygląda jakby, był zalany naturalnym dziennym światłem.

Na rynku jest trochę producentów oświetlenia ze zmienną temperaturą barwową. Specjalizuje się w tym m.in. Phillips, a także…Xiaomi (sama korzystam z Xiaomi Yeelight LED Ceiling Lamp).

Jak urządzić domowe biuro? Meble

Jak urządzić domowe biuro meble

Okej, wiesz już jak urządzić domowe biuro w ogólnym zarysie, czyli jak dobrać oświetlenie czy miejsce pracy. Pora na jedne z najważniejszych sprzętów do pracy – biurko i krzesło.

1. Biurko w domowym biurze – na co zwrócić uwagę?

Blat roboczy powinien mieć co najmniej 120 cm szerokości. Wysokość biurka najlepiej dopasować do wzrostu (zrobisz to choćby poprzez portal Ergotron.com).

Porozmawiajmy też o głębokości biurek. Nie daj się skusić na płytkie, piękne, skandynawskie biurka. Biurko musi być głębokie i uwzględniać dużo miejsca na klawiaturę, mysz czy monitor (tak, nawet jeśli pracujesz na laptopie!). Biurka poniżej 60 cm szerokości są zwyczajnie za małe, by komfortowo przy nich pracować – wiem co mówię, bo męczyłam się z takim kilka lat.

2. Jakie krzesło do pracy przy komputerze?

Krzesło do pracy przy komputerze to temat-rzeka – tak duży, że poświęciłam mu kilka miesięcy temu cały, obszerny wpis.

W skrócie: krzesło powinno być przede wszystkim wygodne, dopiero potem ładne. To zasada, za którą w przyszłości twoje plecy ci bardzo podziękują.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie krzesła do pracy przy komputerze polecam, zajrzyj do mojego wpisu na ten temat.

3. (Opcjonalnie) Dlaczego warto zainwestować w podstawkę do laptopa?

Laptop jest jednym z najmniej ergonomicznych sprzętów do pracy! Długotrwała praca na laptopie obciąża plecy i kark – ekran ułożony jest za nisko i za blisko względem klawiatury.

Jeśli pracujesz na laptopie na stałe, prawdopodobnie ciągle się garbisz, co odbija się na plecach. Z kolei źle ułożone ręce „podziękują ci” bolącymi nadgarstkami.

Dlatego jak najszybciej zainwestuj w podstawkę i zewnętrzne peryferia (mysz i klawiatura) dla ergonomicznej pracy.

Podstawka nie musi być droga ani mechaniczna, wystarczy, że uniesie ekran laptopa na wysokość wzroku. Ja korzystam z…podstawki do trzymania laptopa na kolanach z IKEI. Ma idealną wysokość i mogę wsunąć pod nią lekko klawiaturę, żeby nie zajmować miejsca na biurku.

Jak urządzić domowe biuro? Sprzęty do domowego biura

Na koniec jedne z najważniejszych elementów domowego biura, czyli peryferia.

W tej części tekstu pokażę ci, z czego sama korzystam (i dlaczego), a także, na co zwrócić uwagę, jeśli nie będziesz chcieć skorzystać z moich rekomendacji.

Nieśmiertelny duet: mysz i klawiatura

Mysz i klawiatura to peryferia, które należy wybrać szczególnie starannie. Nie tylko dlatego, że najzwyczajniej w świecie używamy ich najczęściej z wszystkich biurowych sprzętów, ale też dlatego, że dobre ułożenie ręki na każdym z nich to trochę być albo nie być dla nadgarstków.

Być może gdy jesteś młodym, ambitnym freelancerem, nie odczujesz tego aż tak dotkliwie, ale zapewniam, że po kilku latach pracy bez ergonomicznego wyposażenia twoje nadgarstki same upomną się o więcej troski.

Jeśli dodatkowo możesz liczyć na synergię pomiędzy tymi dwoma sprzętami, to już sytuacja staje się bardzo komfortowa.

I tu cały na biało wchodzi Logitech, który dla pracujących z domu, w szczególnie w branżach kreatywnych i IT, ma zestaw (moim skromnym zdaniem) idealny.

Mowa o myszy MX Master 3, którą recenzowałam jakiś czas temu oraz nowej klawiaturze MX Keys dla Mac (o której poniżej).

Myszka dla kreatywnych – MX Master 3

MX Master 3 urzekła mnie nie tylko wygodą użytkowania, ale przede wszystkim systemem gestów i tym, że może zachowywać się w różny sposób w zależności od otwartego programu.

Sporo pisałam już o MX Master 3 w recenzji, ale przypomnę tylko – ergonomiczny kształt (ale bez przesady… :)), Logitech Flow, czyli przełączanie się pomiędzy ekranami, wysoka konfigurowalność i to, że działa na każdej powierzchni (z kanapą włącznie) sprawiła, że od razu stała się jedną z moich ulubionych mysz w całej komputerowej karierze.

Na dodatek MX Master 3 współpracuje bardzo sprawnie z klawiaturą z serii MX, o czym za chwilę.

Jak dobrać mysz do domowego biura?

Jakimi ogólnymi zasadami kierować się przy wybieraniu myszki? Patrz na ułożenie ręki podczas pracy. Im bardziej pionowo, tym lepiej dla ergonomii. Możesz skorzystać z myszki pochylonej lekko (tak działa MX Master 3), albo pójść w 100% ergonomii i zainwestować w mysz pionową, jak MX Ergo czy MX Vertical.

Przydaje się też system gestów, który do tej pory był zarezerwowany wyłącznie dla użytkowników Macbooków i niektórych laptopów z Windowsem. Dzięki urządzeniom takim jak MX Master 3 można samemu przekonać się, jakie to wygodne rozwiązanie.

Klawiatura dla wielu sprzętów jednocześnie – MX Keys dla Mac

Nie lubię zastawiać się monitorami podczas pracy i cenię sobie komfort przejścia z biurka na kanapę bez odłączania miliona kabelków. Z drugiej strony – fajnie jest mieć coś na kształt drugiego monitora lub obszaru roboczego do pracy (szczególnie, jak się choć raz zasmakowało takiego luksusu w przeszłości).

Na tę potrzebę odpowiedziała najnowsza klawiatura z serii MX Keys, którą mam przyjemność testować od kilkunastu dni. Bezprzewodowa klawiatura bardzo fajnie uzupełnia się z myszą MX Master 3 (steruję jej ustawieniami z tego samego programu – Logitech Options) i pozwala przełączać się pomiędzy 3 urządzeniami jednocześnie – na przykład iPadem i iPhonem, dzięki czemu mogę realizować zadania na różnych urządzeniach.

Właścicieli Jabłek na pewno ucieszą też skróty klawiszowe, przystosowane bezpośrednio do pracy z Makiem, dokładnie te same, które znajdziesz, chociażby na swoim laptopie – jak pokazywanie wszystkich okien czy Launchpada, a także łatwe robienie screenshotów (F17), czy uruchamianie kalkulatora (F16).

I jeszcze jedno! Makowy układ klawiszy oznacza jeszcze jedną, dobrą rzecz – prawy klawisz Option (Alt w PC) jest wreszcie na dobrym miejscu, czyli na środku (pomiędzy Control a Command) – w przeciwieństwie do MX Keys dla Windows, gdzie wszystkie polskie znaki trzeba było wywoływać na ekranie nienaturalnie odsuniętym w prawo klawiszem. Na szczęście nowa wersja klawiatury nie ma już zupełnie tego problemu. Jeśli więc chcesz korzystać z MX Keys, pomyśl o wersji dla Mac.

A na koniec „bajer”, który umila pracę – czujnik zbliżeniowy, podświetlający klawiaturę wtedy, gdy zbliżysz do niej ręce i dostosowujący się do ilości światła w pomieszczeniu. Dzięki temu nawet jeśli lubisz pracować „na geeka w piwnicy” zawsze zobaczysz klawiaturę. Co więcej – klawiatura wygasi się, jeśli odsuniesz od niej ręce lub bateria będzie na wyczerpaniu (na szczęście ładowanie MX Keys dla Mac można robić baaardzo rzadko), więc nie zjada ono dużo energii.

Jak dobrać klawiaturę?

Przede wszystkim – klawiaturę, tak jak i mysz należy MIEĆ. Nawet jeśli pracujesz na laptopie (połącz to z podstawką na laptopa!), dorzuć do tego zewnętrzne peryferia, by nie obciążać kręgosłupa.

Nie jestem zwolennikiem przedziwnie ułożonych klawiatur ergonomicznych (na przykład z podniesionym środkiem) – nie wiem nawet, czy jeszcze takie produkują. Wiem natomiast, że na komfort pisania składa się nie tylko ergonomiczny kształt, ale także rodzaj klawiszy.

Pisarze, twórcy i…gracze najbardziej cenią sobie klawiatury mechaniczne, a więc – w dużym uproszczeniu – takie o wysokich klawiszach i wrażeniach z pisania podobnych do pisania na…maszynie. Te klawiatury są jednymi z najbardziej wytrzymałych, ale też…kosztują swoje, szczególnie jeśli zależy ci na sprzęcie z podświetlanymi klawiszami.

Podobny komfort pisania, choć bez charakterystycznego, „mechanicznego” uczucia, dają moim zdaniem klawiatury z serii MX – być może też nie najtańsze rozwiązanie, ale zdecydowanie warte wypróbowania.

A co z ergonomią? Tu, zamiast decydować się na wielką i nieporęczną klawiaturę, lepiej zadbać o swoje nadgarstki kupując specjalną podstawkę pod nadgarstki. Jeśli chodzi o Logitecha, to w zestawie do MX Keys możesz dorzuć MX Palm Rest, by stworzyć ergonomiczny zestaw dla kreatywnych.

Sprzęty w domowym biurze – co jeszcze polecam?

Na koniec szybki przegląd innych sprzętów, które lubię i polecam przy urządzaniu domowego biura:

  • Mała i sprytna drukarka – HP Deskjet Advantage – w małym biznesie czy freelansie drukarka to niezbędny gadżet – szczególnie, jeśli księgowa nie lubi dostawać faktur elektronicznie, jak moja. Taką drukarkę znajdziecie u HP. Cała seria HP Deskjet Advantage to urządzenia malutkie, ale sprawne – skanują, drukują, można na nich wydrukować całkiem niezłej jakości zdjęcia. A przede wszystkim – można ją po prostu schować do szafy i zapomnieć aż do następnej końcówki miesiąca i serii faktur do wydrukowania.
  • Słuchawki do telekonferencji i…grania – HyperX Cloud Revolver S Headset – bardzo dobre słuchawki z przestrzennym systemem dźwięku i osobnymi trybami do pracy, gry, oglądania filmów. A przy tym również nie wygłuszają na 100%, co dla mnie jest dużą zaletą. Mają wypinany mikrofon, więc przydadzą się gdy potrzebujesz szybko wskoczyć na ZOOM, by coś przegadać.
  • Kamera do webinarów…i nie tylko – Logitech C920 – kamera, z której korzysta chyba każdy, kto regularnie prowadzi webinary i live’y. Mała, zgrabna, ze świetnym obrazem w jakości Full HD (!) i całkiem niezłym dźwiękiem (jeśli nie masz mikrofonu). Na plus – możliwość dostosowania obrazu (jasność, kontrast itp.) i wybór pomiędzy zwykłym a szerokokątnym wyświetlaniem obrazu.
  • Podstawka na biurko do pracy stojącej – jeśli nie masz miejsca na biurko do pracy stojącej albo zwyczajnie nie wiesz, czy taka praca jest dla ciebie, możesz wybrać wersję pośrednią, czyli specjalną podstawkę (czy też – nadstawkę ;)). W moim nowym domowym biurze wreszcie będzie na to miejsce, a tymczasem odsyłam cię do reserachu takich gadżetów, który zrobiłam kilka tygodni temu.

I to wszystkie zasady, meble i sprzęty, jakie mam dla ciebie w ramach obszernego poradnika urządzania domowego biura. Jeśli ten poradnik, jak urządzić domowe biuro przypadł ci do gustu, koniecznie wpadnij na mój Instagram, gdzie znajdziesz więcej przydatnych treści dotyczących produktywnej pracy pracownika wiedzy!

// Mysz MX Master 3 i klawiatura MX Keys dla Mac została dostarczona przez producenta, firmę Logitech