11 sprawdzonych sposobów jak ograniczyć transfer danych w podróży

11 sprawdzonych sposobów jak ograniczyć transfer danych w podróży

Od kiedy korzystanie z internetu w krajach Unii Europejskiej zostało unormowane na naszą korzyść, w zasadzie nie ma się co o roaming. Ale ciągle jeszcze są miejsca na świecie, gdzie o internet trudno, a jego zużycie kosztuje fortunę.

Ten tekst jest częścią miesiąca tematycznego o smart podróżowaniu. Tradycyjnie, na lifegeekowym Instagramie znajdziesz wiele dodatkowych tipów i lifehacków, a zapisani do newslettera otrzymają dodatkowe materiały.

W lifegeekowym poradniku smart-podróżowania poznaliście już najlepsze aplikacje do podróży, dowiedzieliście się jak organizuję swoje wyjazdy, jak znaleźć tanie loty i tanie noclegi. Pora na najważniejszy poradnik dla każdego miłośnika technologii, czyli - jak ograniczyć transfer danych w podróży?

Używaj map / GPSa offline

Jednym z największych pożeraczy internetu jest nawigacja. Tymczasem jeśli się odpowiednio przygotujesz, możesz bez problemu poruszać się po dowolnym miejscu na (cywilizowanym) świecie bez zużywania cennych danych!

Po pierwsze, zapisz mapy Google offline. Aby to zrobić, wyszukaj obszar, który cię interesuje, kliknij w jego nazwę lub adres na dole, a następnie z menu w prawym górnym rogu (trzy kropeczki) wybierz "Pobieranie mapy offline". Mapy offline dostępne będą do wyboru z menu.

Warto też zaopatrzyć się w aplikacje GPS, które w opcjach płatnych mają taką funkcję - np. wspominany już w tym tekście Sygic czy chociażby Automapa.

Zoptymalizuj przeglądarki mobilne

Androidowa wersja Google Chrome posiada specjalną funkcję, która ogranicza zużywanie internetu do minimum. Dzięki Oszczędzaniu danych strony internetowe (a w szczególności filmy i obrazki) kompresowane są przed przesłaniem na urządzenie. Podobną funkcję posiada też Opera Mini. Włączając je, będziesz mógł szybciej (i taniej!) przeglądać internet za granicą.

Ustaw limit danych (Android)

Możesz nakazać telefonowi z Androidem odcięcie pakietu danych po przekroczeniu ustalonego limitu i ustawić przypomnienia o wykorzystaniu danych w trakcie. Funkcję znajdziesz w Ustawieniach, a konkretnie Ustawienia > Połączenia > Licznik Danych > Wykorzystanie danych komórkowych > Zębatka w prawym górnym rogu > Ustaw limit danych

Użyj wersji Lite aplikacji

Sporo czołowych aplikacji społecznościowych (z Facebookiem na czele) ma wersje Lite swoich aplikacji. Stworzone są głównie z myślą o starszych telefonach lub miejscach z trudnym dostępem do internetu, ale kto powiedział, że nie można ich sprytnie wykorzystać?

Zła wiadomość jest taka, że wersje Lite dostępne są w zasadzie wyłącznie na Androidzie...

Ogranicz aplikacjom dostęp do danych komórkowych (iOS)

Na szczęście użytkownicy iOS mają też kilka przydatnych funkcji, wbudowanych bezpośrednio w system operacyjny. Omówimy dwie z nich.

Pierwszą jest ograniczenie pobierania danych przez sieć komórkową. Po wejściu w ustawienia możesz zdecydować, które z aplikacji będą pobierały dane, a które nie. Możesz więc zablokować część lub wszystkie programy, by uchronić cenny transfer.

Ogranicz odświeżanie w tle (iOS)

Odświeżanie aplikacji w tle może powodować zarówno szybsze wyczerpywanie się baterii, jak i pakietu internetowego. Aby wyłączyć odświeżanie w tle na czas wyjazdu, wejdź w: Ustawienia > Ogólne > Odświeżanie w tle i zdecyduj, czy odświeżać poszczególne aplikacje w tle, a może zdecydować się na ograniczenia odświeżania wszystkich aplikacji tylko wtedy, gdy jesteś podłączony do wi-fi.

Wyłącz automatyczne aktualizacje (Android)

Na czas wyjazdu warto zabronić Androidowi automatycznych aktualizacji programów przez sieć komórkową. Mogą one pożerać całkiem spore ilości danych kiedy nie jesteśmy tego świadomi. Na Androidzie automatyczne aktualizacje wyłączysz wchodząc w Google Play > Ustawienia > Aktualizuj aplikacje automatycznie. Mozesz zdecydować też, by pobierać je wyłącznie przez Wi-Fi.

Wyłącz automatyczne odświeżanie filmów

Portale społecznościowe i Youtube walczą o naszą atencję, między innymi zatrzymując nas automatycznym odtwarzaniem filmów. Filmy, jak wiadomo, transfer lubią zżerać, więc przed podróżą koniecznie zainteresuj się funkcją automatycznego odświeżania. Możesz ją wyłączyć albo w ustawieniach aplikacji - zarówno Facebook, jak i Youtube mają taką opcję w arsenale.

Korzystaj z kultury offline

Czyli - nie siedź z komputerem i tabletem w pokoju hotelowym, tylko zobacz życie za firewallem!

No dobra, żartowałam.

Nie ma nic fajniejszego na urlopie, niż obejrzenie ulubionego filmu lub posłuchanie podcastu / muzyki wieczorem, po intensywnym dniu. Można przygotować się do tego zawczasu, pobierając wszystkie potrzebne nam filmy / seriale / podcasty na telefon. Ale jeśli omsknie ci się ręka i będziesz chciał jednak pobrać coś nowego, to pamiętaj o zoptymalizowaniu aplikacji tak, by pobierały jak najmniej danych:

  • Spotify - w ustawieniach włącz funkcję oszczędzania danych, która automatycznie zmieni jakość muzyki na niższą
  • Netflix - wejdź w ustawienia aplikacji, a następnie w Użycie Danych i włącz funkcję oszczędzania danych

Zwalcz chęć sięgania po telefon

Najlepszym sposobem na ograniczenie zużycia danych jest zwalczenie chęci sięgania po telefon. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyjść z tego dość powszechnego w dzisiejszych czasach nałogu, to odsyłam cię do tekstu na temat oduzależnienia się od telefonu, który na blogu wisi już od pewnego czasu.

Odłącz się!

Nie żartowałam tak zupełnie z tym przejściem w offline. Skoro wyjeżdżasz już na wakacje i chcesz odpocząć, to może najlepiej po prostu... nie używać internetu? No bo najlepszym sposobem, jak ograniczyć transfer danych jest zwyczajnie nie używanie danych! Uwolnij głowę od ciągłych powiadomień, lajków, newsów ze świata i śmiesznych filmików. Zajmij się rodziną, przyjaciółmi, zwiedzaniem i odpoczywaniem. Twoja głowa i twój pakiet danych ci za to na pewno podziękują! ;)


A jak ty optymalizujesz internety w podróży? Masz własny sposób, jak ograniczyć transfer danych w podróży? Daj znać!

2 Responses
  1. Z Sygic swego czasu sporo podróżowałem a ich mapy drogowe są na naprawdę wysokim poziomie. Można się też pokusić o wersje płatną bo co jakiś czas oferują zniżki na nią. Ci, którzy posiadają ją na telefonie wiedzą o czym mówię ;) Mają też fajną aplikacje do planowania podróży – Sygic Travel ;)

  2. Obok sygic, które jest płatne, warto rozważyć inne aplikacje typu Maps.Me czy Locus Map (android) z możliwością korzystania darmowych i płatnych map OSM.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.