,

Jak ograniczyć niebieskie światło na komputerze i telefonie?

Jak ograniczyć niebieskie światło na komputerze i telefonie?

Jednym z powodów, dla których masz problemy z zasypianiem, jest bardzo duża ekspozycja na niebieskie światło wieczorami. To dokładne to światło, które emitują telefony, tablety czy komputery. O ile pozytywnie wpływa ono na pracę w ciągu dnia, o tyle jest wręcz zabójcze dla twojego snu.

Ten wpis jest częścią miesiąca tematycznego o smart-śnieZapisani do newslettera otrzymają ebook o najważniejszych porannych nawykach, a dodatkowe informacje i kulisy pojawiać się będą również na Instagramie. Do zobaczenia w każdym z tych miejsc! :)

Jak możesz ograniczyć niebieskie światło? Nie zamierzam dziś namawiać cię do banalnych rozwiązań. Wiadomo, że im mniej korzystania z telefonu czy komputera, tym mniej niebieskiego światła (możesz przeczytać tekst Jak oduzależnić się od telefonu?, jeśli chcesz wiedzieć więcej o ograniczaniu elektroniki w twoim życiu).

Pokażę ci za to, jak ograniczyć niebieskie światło... pasywnie. A dokładniej, co możesz ustawić w telefonie i komputerze, żeby samo, automagicznie odcinało cię od niebieskiego światła. I żeby trochę ograniczyć wieczorne scrollowanie socialek bez sensu też. :)

Dlaczego niebieskie światło jest niebezpieczne?

Jak ograniczyć niebieskie światło i czym ono jest

No dobrze, tak naprawdę to wcale nie jest. Przynajmniej nie w ciągu dnia.

Niebieskie światło to światło dzienne. Jest tak nazywane dlatego, że jego temperatura barwowa jest zimna, niebieska. To mniej-więcej ten rodzaj światła, który dociera do nas w słoneczny dzień.

I w takich warunkach niebieskie światło jest wręcz niezbędne do życia. Jak wspominałam już w tekście Jak się wysypiać? 11 łatwych do wprowadzenia sposobów , powinieneś bardzo mocno korzystać z dziennego światła, by spać lepiej i zdrowiej. Naturalne światło o podobnej barwie świetnie reguluje rytm okołodobowy, wzmacnia energię i chęć do pracy, wspomaga dobre samopoczucie.

Innymi słowy, niebieskie światło to twój dobry kumpel. Ale tylko w ciągu dnia.

Niebieskie światło po zmroku, szczególnie tuż przed snem, wyrządza ci dużo krzywdy. Jest dużo badań, które mówią o uszkadzaniu wzroku, suchości oczu, niewyraźnym widzeniu itp. Ale zostawiam te tematy na boku, żeby nie brzmieć jak twoja mama czy babcia, która krzyczy "Nie siedź za blisko telewizora / komputera, bo stracisz wzrok!".

To już pewnie wiesz sam. A ja chcę tu powalczyć nie o twoje oczy, a o twój sen.

Jeśli przez dłuższy czas przed snem wystawiasz się na działanie niebieskiego światła, to twój organizm zwyczajnie... nie wie, że jest już noc! A precyzyjniej - zaburzasz swój rytm okołodobowy.

W siatkówce twojego oka znajdują się czułe na światło fotoreceptory. Jeśli pada na nie światło niebieskie, to sygnał dla organizmu by produkować kortyzol, dopaminę czy serotoninę - wszystkie substancje, które mają cię pobudzić. Jeśli temperatura zmienia się na cieplejszą, to znak dla twojej głowy, że czas na produkcję melatoniny - hormonu snu.

Światło z komórek, telefonów czy telewizorów zaburza ten proces. Nie tylko nie czujesz się dłużej zmęczony, ale i twój sen jest potem gorszej jakości.

Jeśli używasz opasek do monitorowania snu, to wystarczy że porównasz jakość snu z wieczora ze smarfonem w łóżku, z takim z dobrą książką. Różnica będzie diametralna.

To co, gotowy żeby ograniczyć niebieskie światło? Działamy!

Jak ograniczyć niebieskie światło - Android

FILTR ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO

W telefonach z systemem Android funkcja ograniczania niebieskiego światła nazywa się po prostu "Filtr światła niebieskiego" (m.in. Samsungi) lub "Ochrona wzroku" (Huawei). Na koniec dnia przełączy twój telefon na cieplejsze kolory automatycznie (po zachodzie słońca) lub o określonej godzinie (nie polecam).

Uwaga! Niektóre Androidy mogą nie mieć tej funkcji! Jeśli u ciebie nie ma fitru światła niebieskiego, poszukaj aplikacji.

Jak włączyć filtr światła niebieskiego?

 1. Wejdź do Ustawień
 2. Wejdź do zakładki Wyświetlacz
 3. Włącz Filtr światła niebieskiego

TRYB CIEMNY

Tryb ciemny to dobre uzupełnienie fitru światła niebieskiego. Jeśli włączysz automatyczne przełączanie się na tryb ciemny w telefonie, zyskają twoje oczy. Po zachodzie słońca (lub o konkretnej godzinie) telefon zmieni interfejs na czarny, przez co to, co się na nim wyświetla, nie będzie tak razić.

Jak włączyć tryb ciemny?

 1. Wejdź do ustawień
 2. Wejdź do zakładki Wyświetlacz
 3. Włącz tryb ciemny

Jak ograniczyć niebieskie światło - Windows

Jak ograniczyć niebieskie światło na windowsie

WYŚWIETLANIE NOCNE

Od pewnego czasu również i Windows posiada funkcję ograniczającą wpływ niebieskiego światła. Znajdziesz ją pod hasłem Wyświetlanie nocne. Kryje się za nim zwyczajny filtr niebieskiego światła, który w konkretnych godzinach zmieni barwę wyświetlacza na cieplejszą.

Jak włączyć Wyświetlanie nocne?

 1. Kliknij w dymek centrum powiadomień w prawym dolnym rogu pulpitu
 2. Kliknij Wszystkie ustawienia
 3. Przejdź do zakładki System
 4. Przejdź do zakładki Ekran
 5. Włącz Wyświetlanie nocne
 6. Możesz dostosować tę opcję i włączać ją automatycznie (konieczne jest włączenie usług lokalizacyjnych) lub w określonych godzinach.

SKUPIENIE

Jeśli chcesz wyciszyć się, skupić i szybciej odejść od komputera wieczorem, to pomoże ci też funkcja Skupienie. Możesz ustawić ją, żeby ograniczyć liczbę przychodzących powiadomień - ręcznie albo automatycznie.

Jak włączyć Skupienie?

 1. Kliknij w dymek centrum powiadomień w prawym dolnym rogu pulpitu
 2. Kliknij Wszystkie ustawienia
 3. Przejdź do zakładki System
 4. Przejdź do zakładki Skupienie
 5. Dostosuj reguły automatyczne tak, by po określonym czasie nie przychodziły do ciebie powiadomienia

Jak ograniczyć niebieskie światło - iOS

NIGHT SHIFT

Funkcja Night Shift automatycznie ogranicza niebieskie światło na telefonie, zmieniając kolory na cieplejsze. Do dyspozycji masz automatyczne ustawianie Night Shift (od zmierzchu do świtu - polecam!) albo w określonych godzinach. Możesz też ustawić barwę ekranu.

Jak włączyć Night Shift?

 1. Wejdź w Ustawienia
 2. Wejdź w Ekran i jasność
 3. Wejdź w Night Shift

FUNKCJA AUTOMATYCZNEJ ZMIANY WYGLĄDU

Nie wpływa wprost na ograniczenie niebieskiego światła, ale na pewno będzie ulgą dla twoich oczu. Jeśli włączysz automatyczną zmianę wyglądu, zarówno ekran, jak i większość aplikacji (np. Instagram, Facebook niestety nie...) po zmroku zmieni swój wygląd na ciemny. A ciemny ekran to ulga dla oczu.

Poniżej znajdziesz przykład, jak wygląda ta funkcja na Instagramie Life Geek (czy my się tam już lubimy? Bo jak nie, to koniecznie dołącz!)

Jak włączyć funkcję automatycznej zmiany wyglądu?

 1. Wejdź w Ustawienia
 2. Wejdź w Ekran i jasność
 3. Przełącz "Automatycznie"
 4. Możesz ustawić własny harmonogram lub zostawić opcję przełączania zmiany wyglądu od zmierzchu do świtu

CZAS BEZ URZĄDZENIA

Oczywiście im mniej będziesz korzystać z telefonu, tym mniejsza ekspozycja na niebieskie światło. Pokażę ci więc ostatnią funkcję, dzięki której ograniczysz jego działanie.

"Czas bez urządzenia" działa mniej-więcej tak, jak ograniczanie czasu spędzanego z aplikacją, z tym że... blokuje wszystkie aplikacje (oprócz tych naprawdę potrzebnych) pomiędzy konkretnymi godzinami. U mnie to 22:00 do 7:00 rano. W tym czasie wszystkie aplikacje są wyszarzone i nie można do nich wejść. Oczywiście, nie jest aż tak różowo i zawsze możesz odblokować aplikację na "jeszcze 15 minutek...", ale telefon daje ci wyraźny sygnał, żeby nie przesadzać.

O funkcji bliżej mówiłam w ramach cyklu Sprytne Apki na Instagramie.

Jak włączyć czas bez urządzenia?

 1. Wejdź w Ustawienia
 2. Wejdź w Czas przed ekranem
 3. Wejdź w Czas bez urządzenia i skonfiguruj go, jak chcesz.

Jak ograniczyć niebieskie światło - Mac

Na koniec zajmijmy się ograniczaniem niebieskiego światła na Macbooku. Rozwiązania są wręcz bliźniaczo podobne do tych z telefonu, no ale...hej! Dlatego właśnie ekosystem Apple jest taki super! ;)

Jak ograniczyć niebieskie światło na Macu

NIGHT SHIFT (MAC)

Aplikację Night Shift znajdziesz też na Macbooku i komputerze stacjonarnym. Niestety, starsze komputery mogą nie spełniać wymagań, więc konieczne sprawdź, czy Night Shift jest dostępny na twoim urządzeniu.

Jak włączyć Night Shift na Macu?

 1. Wybierz menu Apple
 2. Wejdź w Preferencje systemowe
 3. Wejdź w Monitory
 4. Kliknij kafelek Night Shift
 5. Wybierz automatyczne włączanie Night Shift lub według własnego harmonogramu, ustaw barwę wyświetlacza, jaka ci odpowiada.
Jak ograniczyć niebieskie światło na Macu

NIE PRZESZKADZAĆ

Jeśli z jakichś względów masz ciągle widok na włączony monitor, nawet jeśli nie jesteś przy komputerze, włącz jeszcze Nie przeszkadzać. Ta funkcja robi dokładnie to, co myślisz - wyłącza powiadomienia z wszelakich aplikacji i programów zainstalowanych na komputerze. I przy okazji nie kusi do złego. :)

Jak włączyć Nie przeszkadzać na Macu?

 1. Wybierz menu Apple
 2. Wejdź w Preferencje systemowe
 3. Wybierz Powiadomienia
 4. Włącz funkcję Nie przeszkadzać
 5. Funkcję Nie przeszkadzać możesz też przełączać w Centrum powiadomień

I to wszystko, jeśli chodzi o ograniczanie niebieskiego światła. Korzystasz już z którejś funkcji? Daj znać! :)

One Response

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.