Evernote, elektroniczny notes do… wszystkiego, to narzędzie, które jedni kochają, drudzy nienawidzą. Dobre wykorzystanie Evernote ułatwia uporządkowanie wielu różnych spraw i oszczędza mnóstwo czasu, a także jest świetnym uzupełnieniem chociażby planowania w Nozbe.

Jak korzystać z Evernote? Czym jest i do czego się przydaje? Zapraszam do pierwszego tekstu z serii Pomocne Jaki poświęconego właśnie temu narzędziu.

Pomocne Jaki to seria postów poradnikowych, dotyczących korzystania z różnych internetowych narzędzi, „sposobów na…” i przydatnych tricków. Słowem: wszystkiego, co wpisalibyście w wyszukiwarkę zaczynając od „jak…”.

UWAGA! Niektóre z linków w tekście to linki afiliacyjne, co oznacza, że otrzymam prowizję lub inny benefit, jeśli w nie klikniesz i zdecydujesz się na zakup. Nie polecam rzeczy, których naprawdę nie cenię, a afiliacja pomaga mi w rozwoju bloga, nie narażając cię na koszty. Dzięki za zrozumienie!

Czym jest Evernote?

Evernote to narzędzie przechowujące wszystkie notatki, zdjęcia, wycinki stron internetowych, artykuły, rachunki, skany… Słowem: ogromny, elektroniczny worek, do którego możesz wrzucać wszystkie zapisane w komputerze sprawy. Nie jest to narzędzie do zarządzania zadaniami (od tego mamy na przykład Nozbe), chodzi wyłącznie o gromadzenie informacji w jednym miejscu.

Evernote dostępne jest w wersji przeglądarkowej, aplikacji na komputer, a także apek na iOS i Androida. Występuje w wersji darmowej (w zupełności wystarczającej na początek) i płatnej. Porównaniem zajmiemy się na samym końcu.

Jak korzystać z Evernote?

Mimo, że Evernote ma intuicyjny interfejs, pracy z nim trzeba się nauczyć, bo wymaga nieco pomysłowości i dyscypliny.

Ale najpierw szybko o podstawach. Na aplikację Evernote składają się takie elementy, jak:

 • notatka – podstawowa jednostka w Evernote. Trochę jak otwarty dokument w Wordzie czy Google Docs. Tu zapisujesz pomysły, wklejasz zdjęcia itp. Zamiast czystej karty możesz użyć też jednego z kilkunastu szablonów lub stworzyć własny i zamienić notatkę np. w przepis kulinarny, plan wycieczki itp.
 • notes – czyli zbiór notatek. Pozwala organizować notatki w większe zbiory w dowolny sposób
 • znaczniki – czyli tagi do oznaczania notatek, a więc sortowania ich w dodatkowy sposób, np. oznaczenia kilku różnych notatek w różnych notatnikach jako „ważne”.

Dla Evernote ważny też jest system zapisywania notatek, który jest naprawdę imponujący. Notatki można zapisać:

 • ręcznie
 • głosowo (poprzez aplikację Evernote)
 • poprzez wtyczkę Web Clipper (dostępna w Chrome, Firefox czy Safari), która umożliwia zapisywanie fragmentów stron internetowych i zrzutów ekranu
 • z poziomu dowolnego urządzenia, na którym masz zainstalowaną aplikację Evernote (aplikacja synchronizuje dane przez internet)
 • mailem (tylko w wersjach płatnych)

Niezwykle ważną funkcją Evernote jest wyszukiwanie tekstu na plikach PDF, JPG i to zarówno z pismem maszynowym, jak i odręcznym. Oznacza to, że będziesz mógł wyszukać słowa np. na zdjęciu odręcznych notatek ze spotkania albo na fotografii menu z restauracji.

Do czego warto wykorzystywać Evernote?

Właśnie w tym momencie pojawia się zawsze najwięcej wątpliwości. Wiele osób porzuca Evernote po zrobieniu jednej-dwóch notatek, a potem i tak zapisuje wszystkie ważne sprawy w plikach wordowych, karteczkach i plikach Google. Tymczasem dzięki Evernote można stworzyć naprawdę spójny i uporządkowany system katalogowania wszystkich potrzebnych informacji.

Najważniejsze jednak to – dać mu szansę! Ale taką naprawdę porządną, czyli przenieść np. na miesiąc całość notatek elektronicznych właśnie tam, żeby dobrze zapoznać się z narzędziem i jego możliwościami.

Nie obiecuję oczywiście, że je pokochasz, ale jeśli tak się stanie, to zapewniam, że z wzajemnością! :)

Poniżej kilka pomysłów na wykorzystanie Evernote, których sama używam i kilka dodatkowych, które warto sprawdzić:

PRZECHOWUJ RACHUNKI I WAŻNE DOKUMENTY

Zeskanuj rachunki, faktury i inne ważne dokumenty i wrzuć je do Evernote. Dzięki funkcji odczytywania tekstu na zdjęciach bardzo łatwo odnajdziesz rachunek, o który ci chodzi, a i jego trwałość będzie o wiele większa, niż papieru, który bardzo szybko blaknie. Dokumenty bardzo łatwo zeskanujesz smartfonem z mobilnym Evernote.

PRZECHOWUJ ULUBIONE PRZEPISY

Do tego celu używam też bardzo często Pinteresta, ale jest z nim kilka problemów. Po pierwsze, zgromadzonych tam ulubionych przepisów nie da się łatwo przeszukiwać (np. pod kątem konkretnego składnika), po drugie, jako że są to wyłącznie linki do zewnętrznych stron, nigdy nie wiemy na pewno, czy za kilka miesięcy link będzie jeszcze aktualny.

W Evernote można zapisywać przepisy na kilka sposobów:

 • ręcznie, przepisując przepis do evernote’owego szablonu
 • wycinając przepis ze strony internetowej, używając wtyczki
 • wrzucając zdjęcie przepisu np. z gazety czy odręcznej notatki

PRZECHOWUJ NOTATKI ZE SPOTKAŃ I WYKŁADÓW

Ileż razy na studiach chciałam, żeby ktoś podrzucił mi taki właśnie system przeszukiwania tych tonów notatek, które w tamtym czasie robiłam! Wtedy niestety Evernote jeszcze nie było, więc pozostawało pamiętanie gdzie co jest, ale teraz większość ważnych odręcznych notatek zapisuję właśnie w tym narzędziu, szczególnie jeśli są to ważne dla pracy ustalenia.

ZAPISUJ INSPIRACJE Z SIECI

Bynajmniej nie chodzi o ciuchy czy piękne domy, bo z tym świetnie radzi sobie Pinterest, chodzi raczej o specyficzne, niewizualne inspiracje, na przykład potrzebne w pracy. Ja w Evernote zapisuję na przykład ulubione facebookowe reklamy, przykłady ciekawych tekstów reklamowych z innych blogów czy serwisów, by potem móc czerpać z nich inspirację do promowania Life Geek.

PLANUJ MENU NA CAŁY TYDZIEŃ

W Evernote bez problemu stworzysz tabelki, a od tego już tylko krok do planowania tygodniowego menu. Menu możesz podzielić się z innymi domownikami i dzięki temu wspólnie zorganizować domowe posiłki.

INSPIRACJE PODRÓŻNE I PLANOWANIE PODRÓŻY

Osobne notatki poświęcam na planowanie podróży, miejsca które chcę odwiedzić czy potrawy, których chcę skosztować. Dzięki opcji zapisywania wycinków stron internetowych mogę zawczasu w jednym miejscu zebrać wszystkie knajpki, muzea czy informacje o przejazdach.

PLANOWANIE Z GETTING THINGS DONE

Wszystkie zadania planuję oczywiście w Nozbe, ale istotną częścią ich realizowania są też miesięczne i roczne podsumowania, które zawsze robię pisemnie. Wspomaga mnie w tym Evernote właśnie, które zresztą mogę bez problemu podpiąć pod konkretne zadanie w Nozbe i dzięki temu mieć prawdziwy produktywny kombajn.

Opcji oczywiście są miliony, szczególnie w nowej wersji Evernote, która wprowadziła kilkadziesiąt szablonów – od odchudzania po planowanie imprez. Warto przejrzeć je wszystkie i wybrać coś dla siebie.

Evernote – wersja darmowa czy płatna?

Osobiście korzystam z wersji darmowej, w której jedynym irytującym ograniczeniem jest liczba urządzeń, na których można korzystać z notatnika – maksymalnie 2. Jeśli zależy ci na większej ilości urządzeń, większej pojemności konta czy wysyłaniu notatek mailem, możesz skorzystać z wersji Plus (19,99 zł / miesiąc). Dla prawdziwych wyjadaczy, szczególnie jeśli z Evernote chcą korzystać biznesowo, przyda się wersja Premium, z opcją przeszukiwania PDFów, prezentowania notatek i skanowania wizytówek.

Jeśli chcesz zarejestrować się do Evernote, będzie mi bardzo miło jeśli zrobisz to z tego linka. Otrzymasz wtedy miesiąc bezpłatnej subskrypcji Evernote premium – ja zresztą też. Fajnie, nie? :)