Ile czasu spędzasz na telefonie? Aplikacje, które pomogą to sprawdzić

Ile czasu spędzasz na telefonie? Aplikacje, które pomogą to sprawdzić

Ile czasu spędzasz na telefonie? Do niedawna trzeba było monitorować to mocno "na oko". Na szczęście rośnie nasza świadomość, a wraz z nią pojawiają się aplikacje do monitorowania czasu spędzanego w telefonie. Chcesz wiedzieć, ile czasu marnujesz? Oto kilka pomysłów, które ci pomogą:

APLIKACJE NATYWNE

CYFROWA RÓWNOWAGA (ANDROID)

Ile czasu spędzasz na telefonie - cyfrowa równowaga

Najnowsze wersje telefonów z systemem Android posiadają juz aplikację "Cyfrowa równowaga", czyli prawdziwy kombajn do monitorowania, ile czasu spędzamy na telefonie.

Cyfrowa równowaga ma 3 główne cele. Możesz dzięki niej sprawdzić czas korzystania z telefonu, liczbę otrzymywanych powiadomień, a nawet to, ile razy odblokowujesz i sprawdzasz telefon w ciągu dnia.

Do tego aplikacja oferuje kilka różnych opcji blokowania niechcianych powiadomień, automatycznego przełączania się w tryb szarości czy moduł pełnej koncentracji, dostępny jednym kliknięciem.

Jeśli nie masz Cyfrowej równowagi w telefonie, sprawdź czy nie możesz pobrać aplikacji z Google Play.

CZAS PRZED EKRANEM (IOS)

Czas przed ekranem to standardowa funkcja iOS. Znajdziesz go przechodząc do Ustawienia > Czas przed ekranem. Jeśli nie był włączony, musisz go aktywować.

Czas przed ekranem, jak sama nazwa wskazuje, przydaje się by sprawdzać, ile czasu marnujesz wpatrując się w telefon... ale nie tylko! Jak większość urządzeń Apple'a, również i tu możemy skonfigurować tę funkcję tak, by pokazywała łączny czas przed ekranem na wszystkich urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem. Opcja dostępna jest po przewinięciu ekranu w dół.

Funkcją, którą szczególnie lubię, jest też "Czas bez urządzenia". Jeśli go włączysz, w określonych przez ciebie godzinach telefon będzie blokował wszystkie aplikacje (z wyjątkiem dozwolonych), a pozostawi tylko połączenia telefoniczne i SMSy. Nie chodzi wyłącznie o wyłączenie powiadomień - zwyczajnie nie będziesz mieć możliwości korzystania z zablokowanych aplikacji! Idealna rzecz przed snem.

SOCIAL MEDIA

Również aplikacje socialmediowe, jak Instagram czy Facebook zaczynają dbać o naszą cyfrową równowagę. Napisałam nawet cały poradnik o tym, jak ograniczyć social media! Oto, jak sprawdzić czas przebywania w aplikacji w każdej z nich:

INSTAGRAM

Aby sprawdzić czas spędzany na Instagramie, przejdź przez Ustawienia > Twoja aktywność. Znajdziesz tam czas spędzony na Instagramie, ale również opcję przypomnienia, która przypomni ci, że już czas zająć się czymś innym.

FACEBOOK

W Facebooku funkcja kryje się pod "hamburger menu", czyli menu zwijanym w 3 poprzeczne kreseczki. Dalej przejdź do Ustawienia i prywatność > Czas spędzony na Facebooku. Podobnie jak w przypadku Instagrama, ustawisz tam powiadomienia, gdy upłynie określony czas korzystania z aplikacji, dostosujesz też powiadomienia z telefonu.

YOUTUBE

W Youtube czas przed ekranem nazywa się dokładnie "Czas oglądania" i znajdziesz go po kliknięciu w swój awatar w prawym górnym rogu. Tradycyjnie, sprawdzisz ile czasu przesiadujesz na Youtube, ale również dostosujesz aplikację tak, aby jak najmniej kusiła - wyłączysz autoodtwarzanie, dodasz powiadomienia o przekroczeniu czasu i podsumowanie czasu spędzonego na Youtube, przesyłane raz dziennie.

POZOSTAŁE APLIKACJE

Oczywiście na rynku jest też wiele innych aplikacji, które pomogą ci sprawdzić, ile czasu spędzasz na telefonie i innych elektronicznych urządzeniach.

Przygotowałam darmowy ebook, w którym znajdziesz wszystkie polecane przeze mnie aplikacje monitorujące, a także:

  • aplikacje blokujące - by szybko i skutecznie odciąć się od social mediów;
  • aplikacje usuwające rozproszenia - czyli takie, tworzące środowisko do konkretnej pracy, np. kreatywnej;
  • aplikacje muzyczne - z muzyką do maksymalnej koncentracji;
  • aplikacje wspierające uważność - która jest ważnym elementem pracy nad koncentracją;
  • aplikacje do zadań - bo dobrze ułożony plan dnia to lepsza koncentracja!

Ebook pobierzesz klikając w banner poniżej:

One Response

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.