Ile czasu spędzasz na telefonie? Do niedawna trzeba było monitorować to mocno „na oko”. Na szczęście rośnie nasza świadomość, a wraz z nią pojawiają się aplikacje do monitorowania czasu spędzanego w telefonie. Chcesz wiedzieć, ile czasu marnujesz? Oto kilka pomysłów, które ci pomogą:

APLIKACJE NATYWNE

CYFROWA RÓWNOWAGA (ANDROID)

Ile czasu spędzasz na telefonie - cyfrowa równowaga

Najnowsze wersje telefonów z systemem Android posiadają juz aplikację „Cyfrowa równowaga”, czyli prawdziwy kombajn do monitorowania, ile czasu spędzamy na telefonie.

Cyfrowa równowaga ma 3 główne cele. Możesz dzięki niej sprawdzić czas korzystania z telefonu, liczbę otrzymywanych powiadomień, a nawet to, ile razy odblokowujesz i sprawdzasz telefon w ciągu dnia.

Do tego aplikacja oferuje kilka różnych opcji blokowania niechcianych powiadomień, automatycznego przełączania się w tryb szarości czy moduł pełnej koncentracji, dostępny jednym kliknięciem.

Jeśli nie masz Cyfrowej równowagi w telefonie, sprawdź czy nie możesz pobrać aplikacji z Google Play.

CZAS PRZED EKRANEM (IOS)

Czas przed ekranem to standardowa funkcja iOS. Znajdziesz go przechodząc do Ustawienia > Czas przed ekranem. Jeśli nie był włączony, musisz go aktywować.

Czas przed ekranem, jak sama nazwa wskazuje, przydaje się by sprawdzać, ile czasu marnujesz wpatrując się w telefon… ale nie tylko! Jak większość urządzeń Apple’a, również i tu możemy skonfigurować tę funkcję tak, by pokazywała łączny czas przed ekranem na wszystkich urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem. Opcja dostępna jest po przewinięciu ekranu w dół.

Funkcją, którą szczególnie lubię, jest też „Czas bez urządzenia”. Jeśli go włączysz, w określonych przez ciebie godzinach telefon będzie blokował wszystkie aplikacje (z wyjątkiem dozwolonych), a pozostawi tylko połączenia telefoniczne i SMSy. Nie chodzi wyłącznie o wyłączenie powiadomień – zwyczajnie nie będziesz mieć możliwości korzystania z zablokowanych aplikacji! Idealna rzecz przed snem.

SOCIAL MEDIA

Również aplikacje socialmediowe, jak Instagram czy Facebook zaczynają dbać o naszą cyfrową równowagę. Napisałam nawet cały poradnik o tym, jak ograniczyć social media! Oto, jak sprawdzić czas przebywania w aplikacji w każdej z nich:

INSTAGRAM

Aby sprawdzić czas spędzany na Instagramie, przejdź przez Ustawienia > Twoja aktywność. Znajdziesz tam czas spędzony na Instagramie, ale również opcję przypomnienia, która przypomni ci, że już czas zająć się czymś innym.

FACEBOOK

W Facebooku funkcja kryje się pod „hamburger menu”, czyli menu zwijanym w 3 poprzeczne kreseczki. Dalej przejdź do Ustawienia i prywatność > Czas spędzony na Facebooku. Podobnie jak w przypadku Instagrama, ustawisz tam powiadomienia, gdy upłynie określony czas korzystania z aplikacji, dostosujesz też powiadomienia z telefonu.

YOUTUBE

W Youtube czas przed ekranem nazywa się dokładnie „Czas oglądania” i znajdziesz go po kliknięciu w swój awatar w prawym górnym rogu. Tradycyjnie, sprawdzisz ile czasu przesiadujesz na Youtube, ale również dostosujesz aplikację tak, aby jak najmniej kusiła – wyłączysz autoodtwarzanie, dodasz powiadomienia o przekroczeniu czasu i podsumowanie czasu spędzonego na Youtube, przesyłane raz dziennie.

POZOSTAŁE APLIKACJE

Oczywiście na rynku jest też wiele innych aplikacji, które pomogą ci sprawdzić, ile czasu spędzasz na telefonie i innych elektronicznych urządzeniach.

Przygotowałam darmowy ebook, w którym znajdziesz wszystkie polecane przeze mnie aplikacje monitorujące, a także:

  • aplikacje blokujące – by szybko i skutecznie odciąć się od social mediów;
  • aplikacje usuwające rozproszenia – czyli takie, tworzące środowisko do konkretnej pracy, np. kreatywnej;
  • aplikacje muzyczne – z muzyką do maksymalnej koncentracji;
  • aplikacje wspierające uważność – która jest ważnym elementem pracy nad koncentracją;
  • aplikacje do zadań – bo dobrze ułożony plan dnia to lepsza koncentracja!

Ebook pobierzesz klikając w banner poniżej: