Geekowa kultura rośnie w Polsce jak nigdy. Jednym z najprzyjemniejszych jej objawów są oczywiście klimatyczne bary, puby, kawiarnie i restauracje. Ale ile ich jest? Jak wyglądają geek knajpy w Polsce? Gdzie mogę pójść, jeśli jestem w obcym mieście? Czy jest jakikolwiek spis, w którym mogę to sprawdzić?

Otóż – jest. Od dziś. Prawie 50 knajp w całej Polsce, posortowanych według województw. Dla miłośników gier z prądem i bez. Steampunkowych, cthulhowych i z VRem. Pubów z piwem i kawiarni z pysznym ciastem.

Lista powstała dzięki nieocenionej pomocy fanów Life Geek na Facebooku. Nie byłam we wszystkich tych miejscach, wiedzę o nich czerpałam z internetów. Dlatego jeśli czujesz, że coś należałoby zmienić albo dodać – pisz do mnie śmiało.

Podobnie, jeśli chodzi o zdjęcia. Pozwoliłam je sobie wziąć z Facebooków lokali, które opisywałam – w dobrej wierze. Jeśli jesteś właścicielem i nie chcesz, żeby zdjęcie widniało na blogu, albo masz lepsze i chciałbyś je wymienić, również pisz śmiało! :)

Dolnośląskie

Awaria Prądu (Wrocław)

Adres: Grabiszyńska 56 | FB: Awaria Prądu

Jak głosi fan page Awarii Prądu, to „miejsce i projekt realizowany w Firleju łączący w sobie frywolność kawiarni z dostojnością Instytucji Kultury.” I choćby z tego powodu musicie koniecznie go odwiedzić! ;)

Cybermachina (Wrocław)

Adres: ul. Szczytnicka 52 | FB: Cybermachina (ogólny) / Cybermachina Wrocław

Kiedyś – pub dla graczy w Katowicach. Teraz – sieć lokali w całej Polsce. Cybermachina to świetny wystrój wnętrz, konsole/automaty/sprzęty do grania, nieco planszówek, sporo imprez towarzyszących i wyjątkowe towarzystwo.

Giercownia (Wałbrzych)

Adres: ul. Kasztelańska 1 | FB: Giercownia

Bar-Kawiarnia (jak sami o sobie piszą) z planszówkami, konsolami (tradycyjnie rządzi Xbox) i piwami rzemieślniczymi. Na wyposażeniu jest też 150 calowy ekran. a dla miłośników bardziej tradycyjnych rozrywek barowych znajdzie się też bilard.

HEX (Wrocław)

Adres: ul. Dubois 33/35b | FB: Hex Wrocław

Nie wiem jak z Wrocławiem, ale HEX to miejsce znane i lubiane w Krakowie. Z czego znane? Z zamiłowania do analogowych gier, przede wszystkim planszówek. HEX nazywa się bardziej kawiarnią, niż pubem – i na takie doznania stawia w środku, gdzie królują przestronne wnętrza, duże stoły, dobra kuchnia i imponująca kolekcja planszówek.

Knight Cafe (Wrocław)

Adres: Henryka Pobożnego 3 | FB: KnightCafe

Czeskie piwo, kawa i ciasto, a także ponad 100 planszówek na miejscu, czyli wszystkie powody, dla których warto odwiedzić Knight Cafe we Wrocławiu!

Padbar (Wrocław)

Adres: ul. Kazimierza Wielkiego 1 | FB: Padbar (ogólny)Padbar Wrocław

O ile mnie dziurawa pamięć nie myli, to PadBary były pierwszymi knajpami z grami w Polsce. Długo też były największą siecią lokali w naszym kraju, teraz musiały ustąpić miejsca młodszej, prężnie rozwijającej się Cybermachinie.  Trudno znaleźć znaczące różnice między tymi dwoma miejscami – są konsole, są planszówki, jest co wypić i z kim się spotkać. Wrocławski Padbar wyróżnia się za to ciekawą miejscówką i obłędnym tarasem. Siedziałabym.

Kujawsko-Pomorskie

Central Coffee Perks (Toruń)

Adres: Strumykowa 2| FB: Central Coffee Perks Toruń

Jeszcze jedna inspirowana serialem Przyjaciele kawiarenka. Obowiązkowo kultowa pomarańczowa kanapa, pyszna kawa, desery (w tym wegańskie!) i przekąski.

Cybermachina (Bydgoszcz)

Adres: Wełniany Rynek 11 | FB: Cybermachina (ogólny)

Jedna z dwóch Cybermachin w Kujawsko-Pomorskim. Kiedyś – pub dla graczy w Katowicach. Teraz – sieć lokali w całej Polsce. Cybermachina to świetny wystrój wnętrz, konsole/automaty/sprzęty do grania, nieco planszówek, sporo imprez towarzyszących i wyjątkowe towarzystwo.

Cybermachina (Toruń)

Adres: Łazienna 13 | FB: Cybermachina (ogólny)

Jedna z dwóch Cybermachin w Kujawsko-Pomorskim. Kiedyś – pub dla graczy w Katowicach. Teraz – sieć lokali w całej Polsce. Cybermachina to świetny wystrój wnętrz, konsole/automaty/sprzęty do grania, nieco planszówek, sporo imprez towarzyszących i wyjątkowe towarzystwo. Ściany toruńskiej Cyber są dodatkowo przystrojone w urocze cegły naśladujące pixele/tetrisa.

Lubelskie

Padbar (Lublin)

Adres: Grodzka 1 | FB: Padbar (ogólny) / Padbar Lublin

Lubelski PadBar znajduje się w klimatycznych, starych murach i na pierwszy rzut oka (przynajmniej na zdjęciach) w ogóle nie przypomina knajpy dla graczy. Mimo to zdecydowanie nią jest – jak przystało na całą franczyzę. Duża przestrzeń pozwala też na koncerty, co lokal skrupulatnie wykorzystuje.

Lubuskie

Nie mam żadnego info o lokalu w tej okolicy. :( Wiesz o jakimś? Daj mi znać!

Łódzkie

The Eclipse Inn (Łódź)

Adres: Piotrkowska 80 | FB: The Eclipse Inn

Klimatyczny pub w centrum Łodzi, do którego na pewno wybiorę się, jak tylko moja noga na łódzkiej ziemi postanie. Piwa rzemieślnicze, cydr, klimatyczny wystrój, ale przede wszystkim wielka otwartość właścicieli na organizację sesji RPG i LARPów. Takie puby w starym stylu to my tu lubimy, oj lubimy! :)

Insert Coin (Łódź)

Adres: Piotrkowska 79 | FB: InsertCoin

Połączenie knajpy dla planszówkowiczy z konsolowcami. Na miejscu znajdziesz duży wybór niekorporacyjnych piw, Xboxa z mnóstwem gier i planszówki. Do tego liga w Hearthstone’a.

K6 Pub (Łódź)

Adres: Piotrowska 6/4 | FB: K6 Pub

Przyjemny pub z ponad 200 różnymi planszówkami, który poi świetnym piwem kraftowym. W każdą niedzielę familijne granie, a i zniżki dla studentów się znajdą. ;)

Surindustrialle (Łódź)

Adres: Piotrkowska 118 | FB: Surindustrialle

Oh, co ja bym dała żeby odwiedzić tę knajpkę o trudnej do wymówienia nazwie! Surindustrialle to może nie konsole czy planszówki, ale wyjątkowy klimat. Galeria rzeźbiarstwa i kawiarnia w jednym, jak piszą właściciele: Powstające formy, zbyt masywne by być Steampunkiem, oddrywają się od trendów sztuki kształtując nową, surindustrialną jakość. Miejsce w procesie – przedłużenie pracowni metaloplastycznej, podlegające ciągłemu rozwojowi.

Małopolskie

Airy-Fairy (Kraków)

Adres: Radziwiłłowska 27/1F | FB: Airy-Fairy

Jedna z wielu (naprawdę, WIELU) pubów okołogeekowych w Krakowie (czego im swoją drogą mocno zazdroszczę!). Najprościej można nazwać go miejscem dla fanów światów wymyślonych, czyli miłośników science-fiction, fantasy, mangi, komiksów, seriali, filmów i literatury fantasy. Na miejscu można nie tylko się napić, ale i zjeść, organizowane są też chociażby spotkania Hearthstone’owców.

BarOn (Kraków)

Adres: Batorego 1 | FB: BarOn – pub z planszówkami i konsolami w Krakowie

Jeden z pubów dla graczy – konsolowych i planszówkowych. W „repertuarze” turnieje FIFA i Hearthstone, a na miejscu piwo i drinki.

Cybermachina (Kraków)

Adres: Stolarska 11 | FB: Cybermachina (ogólny) / Cybermachina Kraków

O ile mnie pamięć nie myli, to druga (po katowickiej) Cybermachina w Polsce. Podobnie jak w Katowicach, tu również odbywa się Pog(R)adajmy. Oprócz tego, podobnie jak w każdej innej Cyber, znajdziesz tu najlepsze gry i najlepszych ludzi. Po prostu. :)

 

Domówka Cafe (Kraków)

Adres: Miodowa 28a | FB: Domówka Cafe

Jedna z tych knajpek, która może nie wygląda przesadnie geekowo, za to jest przyjazna amatorom gier planszowych. Na miejscu pogracie, napijecie się dobrego piwa i kawy. Na miejscu sporo rzemieślniczych browarów różnorakich!

Hex (Kraków)

Adres: Dwernickiego 5 | FB: HEX

Starszy brat HEXa Wrocławskiego i ponoć najlepsze miejsce z planszówkami w mieście. HEX znany jest z zamiłowania do analogowych gier, przede wszystkim planszówek. To bardziej kawiarnia, niż pubem – i na takie doznania stawia w środku, gdzie królują przestronne wnętrza, duże stoły, dobra kuchnia i imponująca kolekcja planszówek.

Mandragora (Kraków)

Adres: Miodowa 32/2 | FB: Mandragora – magia gier planszowych

Sklepokawiarnia, w której w miłej atmosferze można pograć w całe multum planszówek! Do tego wypożyczalnia gier dla małych i dużych.

R’lyeh Cafe (Kraków)

Adres: Kurniki 3 | FB: R’lyeh Cafe

Jak sama nazwa wskazuje, miejsce dla miłośników Mitologii Cthulhu i Zatopionych Miast. W lokalu królują macki i morskie kolory, choć na szczęście nie podają tam wyłącznie ryb. :) Na miejscu, oprócz niesamowitego klimatu, poobcujesz też z planszówkami i bilardem. Można tylko dodać: Fhtagn!

Dziórawy Kocioł (Kraków)

Adres: Grodzka 50/1 | FB: Dziórawy Kocioł

Nie, ten zapis nie jest błędem, bo choć kocioł dziurawy, to „u” jednak zamknięte. ;) Kolejne magiczne miejsce na mapie Krakowa, gdzie króluje Harry Potter, a w chłodne dni można ogrzać się przy klimatycznym kominku.

 

Quest Pub (Kraków)

Adres: Wilhelma Feldmana 4/1a | FB: Quest Pub

(Kolejny) Pub dla graczy w Krakowie (sporo tam tego mają, prawda?), z typowym dla tego typu miejsc wyposażeniem konsolowym i sporą biblioteczką planszówek (ponad 150 tytułów!).

Steamland (Kraków)

Adres: Dietla 64 | FB: Steamland

Centrum fantastyki i piracka tawerna w jednym. Na ponad 500 metrach znajdziecie kawiarnię, bar, planszówki, miejsca do prowadzenia sesji RPG i LARPów, miejsce na tańce, a nawet sklep z grami. Prawdziwy fantastyczny kombajn! :)

Mazowieckie

DISCO:VR (Warszawa)

Adres: Garażowa 4 | FB: DISCO:VR

VR pcha się pod strzechy, ale i na pubowo-klubowe salony. W Warszawie powstało w związku z tym największe europejskie centrum rzeczywistości wirtualnej. To prawdziwy kolos: miejsce, w którym znajdziesz najnowsze sprzęty do VR, jak chociażby Oculusa czy Vive, gry VRowe, miejsce do oglądania filmów i transmisji sportowych w wirtualnej rzeczywistości, no i przede wszystkim bar z alkoholami i pizzerię – inaczej nie byłoby DISCO:VR w tym zestawieniu. Właściciele obiecują jeszcze więcej, więc warto inicjatywę śledzić.

Paradox Cafe sci-fi & fantasy asylum (Warszawa)

Adres: Anielewicza 2 | FB: Paradox Cafe sci-fi & fantasy asylum

Śmiało mogę powiedzieć, że to jedna z najstarszych fantastycznych knajpek w Polsce. Istnieje odkąd pamiętam, a o warszawskich Paradoxaliach czytałam jeszcze w Magii i Mieczu z 15 lat temu. ;) Nie wiem, jak teraz, ale kiedyś skupiał się tam cały stołeczny fandom – i nie tylko! W Paradoxie znajdziesz największą w Polsce czytelnię książek fantastycznych – ponad 3000 tytułów!

New Meta Bar (Warszawa)

Adres: Grzybowska 30 | FB: New Meta Bar

Ponad 200 m2 baru dedykowanego graczom i fanom e-sportu.

 

Steam Bar (Warszawa)

Adres: Nowogrodzka 23 | FB: Steam Bar

Steam Bar z wyjątkowymi, steampunkowymi dekoracjami, ciekawymi koktajlami i cyklicznie organizowanymi imprezami.

Opolskie

Nie mam żadnego info o lokalu w tej okolicy. :( Wiesz o jakimś? Daj mi znać!

Podkarpackie

k20 (Rzeszów)

Adres: Mikołaja Kopernika 4  | FB: K20 Pub

Rzeszowski pub dla miłośników gier karcianych, planszowych i erpegów. Na miejscu można napić się kraftowego piwa, pograć w planszówki z bogatej biblioteczki pubu i umówić się na sesję z innymi bywalcami K20. Dla głodomorów też coś się znajdzie.

Podlaskie

Games United eSports Pub (Białystok)

Adres: Icchoka Malmeda 5 | FB: Games United eSports Pub

Podlaskie wreszcie doczekało się geek pubu i to nie byle jakiego, bo esportowego. Na miejscu, tradycyjnie już, konsole (z VR) i komputery do grania, ciepłe przekąski i ponad 70 miejsc siedzących. W pakiecie pooglądać można na żywo najważniejsze wydarzenia ze świata elektronicznych rozgrywek.

Pomorskie

Coffee Perk (Gdańsk)

Adres: Opata Jacka Rybińskiego 11 | FB: Coffee Perk

Jeśli nazwa brzmi dla Ciebie znajomo, to znaczy że oglądałeś jeden z najpopularniejszych seriali komediowo-obyczajowych końcówki zeszłego wieku. A jeśli wydałeś właśnie pisk radości, znaczy że jesteś zakręcony na punkcie Przyjaciół zupełnie jak właściciele Coffee Perk. Kawiarnia oferuje pyszną kawę (oczywiście) i obłędnie wyglądające ciasta. A w środku – TA kanapa. ;)

Cybermachina (Gdańsk)

Adres: Rajska 6 | FB: Cybermachina (Ogólny)

Nadmorska wersja pubu dla graczy Cybermachina. Na miejscu, tradycyjnie – konsole, automaty, dobre alkohole i doborowe towarzystwo.

 

Portal Pub (Gdańsk)

Adres: Czerwony Dwór 26B | FB: Portal Pub

Jeszcze jedna knajpka dla miłośników gier, konkurent wspomnianej już Cybermachiny. Również z konsolami Xbox i planszówkami. Mieszkańcy Gdańska, który z barów wolicie? :)

Pub Polufka (Gdańsk)

Adres: Leczkowa 18 | FB: Pub Polufka

Knajpka planszówkowo-sportowa. Możesz tu zarówno pograć w całkiem solidną kolekcję planszówek (250!), jak i obejrzeć aktualne rozgrywki ligowe. Pub chwali się też 140 rodzajami piwa, w tym sporo z polskich browarów rzemieślniczych. Co ciekawe, Polufka wypożycza gry – za drobną opłatą.

Śląskie

Cybermachina (Katowice)

Adres: Św. Jana 10 | FB: Cybermachina (ogólny)

Pierwsza i oryginalna Cybermachina w drugiej już miejscówce. Miejsce, które darzę ogromnym sentymentem, bo właśnie tam przez dwa lata organizowałam Pog(R)adajmy. Nowa miejscówka jest nieco większa i trzeba do niej podjechać windą – choćby dlatego warto tam zajrzeć.

Ludiversum – planszówkowa kawiarnia (Katowice)

Adres: Kamienna 7/1 | FB: Ludiversum – planszówkowa kawiarnia

Kawa i planszówki – tak reklamuje się Ludiversum, miejsce z ponad 250 różnymi grami planszowymi.  W lokalu napijesz się pysznej kawy, zjesz ciacha i posmakujesz lokalnych piw. A jeśli nie potrafisz grać, zawsze znajdzie się jakaś dobra dusza, która pomoże zrozumieć zasady.

Wodna Wieża (Pszczyna)

Adres: Kilińskiego 5 | FB: Wodna Wieża

Wprawdzie to restauracja (i to raczej z tych droższych) niż pub, ale ze względu na niezwykłe wnętrza należy o niej wspomnieć. Miejsce aż ocieka steampunkiem i – jeśli wierzyć bywalcom – serwuje naprawdę niezwykłą kuchnię.

Smocze Oko (Zabrze)

Adres: Wolności 292 | FB: Pub – Smocze Oko

Miejsce na wskroś fantastyczne – od fanów dla fanów. Nastawiony przede wszystkim na analogowe rozrywki, a więc planszówki czy erpegi. Ze ściany pubu łypie na klientów tytułowe smocze oko. :)

Szklarnia (Częstochowa)

Adres: Nowowiejskiego 22 | FB: Szklarnia

Szklarnia to kameralna restauracja z grami planszowymi – idealna na spotkania w rodzinnym gronie czy wypad ze znajomymi. Jak na restaurację przystało, znajdziesz tu nie tylko duży wybór regionalnych piw, ale też pizzę, pierożki i wysokiej jakości kawę i herbatę. Szklarnia organizuje też turnieje gier planszowych i… Hearthstone’a.

Świętokrzyskie

Klubokawiarnia Quest (Kielce)

Adres: Duża 7 | FB: Klubokawiarnia Quest

Klubokawiarnia Quest to przede wszystkim gry – planszowe, konsolowe i komputerowe. Lokal organizuje rozgrywki w Hearthstone i FIFA, a do dyspozycji graczy są wygodne kanapy i dobre drinki. ;)

Warmińsko-Mazurskie

Cybermachina (Olsztyn)

Adres: Lelewela 2 | FB: Cybermachina (ogólny)

Kiedyś – pub dla graczy w Katowicach. Teraz – sieć lokali w całej Polsce. Cybermachina to świetny wystrój wnętrz, konsole/automaty/sprzęty do grania, nieco planszówek, sporo imprez towarzyszących i wyjątkowe towarzystwo. W olsztyńskiej Cyber dodatkowo znajdziesz ogródek i obłędny bar.

Wielkopolskie

GRAnatowa Club (Mosina)

Adres: Krasickiego 1FB: GRAnatowa Club

Urocze miejsce pod Poznaniem, gdzie nie tylko zagrasz w planszówki, ale i napijesz się wyśmienitej kawy lub rzemieślniczych trunków. Lokal dobry dla dzieci i dorosłych. Te pierwsze znajdą tu artystyczne warsztaty i gry dla dzieci, ci drudzy – wypożyczalnię gier.

Cybermachina (Poznań)

Adres: Mielżyńskiego 19 | FB: Cybermachina (ogólny)

Kiedyś – pub dla graczy w Katowicach. Teraz – sieć lokali w całej Polsce. Cybermachina to świetny wystrój wnętrz, konsole/automaty/sprzęty do grania, nieco planszówek, sporo imprez towarzyszących i wyjątkowe towarzystwo.

Kawroz Club (Poznań)

Adres: Chwaliszewo 68 | FB: Kawroz Club

Rozrywkowa kawiarnia, w której zagrasz w ponad 600 różnych gier planszowych! Fajny klimat, smaczne jedzenie i fachowa obsługa, która dobiera klientom gry, pomaga przejść przez instrukcję oraz prowadzi rozgrywkę.

Pub Kosteczka (Poznań)

Adres: Strzelecka 13 | FB: Kosteczka

Pub dla miłośników gier bez prądu – karcianych, bitewnych i planszowych. Do tego dużo dobrego, kraftowego piwa. W Kosteczce gry można wypożyczać bez żadnych opłat, odbywają się też sesje RPG i przeróżne turnieje od Kart Dżentelmenów do szachów.

Pad Club (Poznań)

Adres: Gwarna 8 | FB: Pad Club

Zanim w Poznaniu pojawiła się Cybermachina był on – Pad Club. Miejsce, w którym spędziło się niejeden after po Poznań Game Arena. :) Na miejscu – tradycyjnie – kraftowe piwo, planszówki i konsole.

Zachodniopomorskie

Exp Pub & games room (Szczecin)

Adres: Mariacka 26 | FB: Exp Pub

Planszówkowa knajpa z twistem. Tym twistem jest system PD-ków – za korzystanie z dobrodziejstw baru, za branie udziału w eventach, wygrywanie turniejów i tajemnicze Questy. A co będzie, jeśli już zdobędziesz odpowiedni poziom? To wiedzą tylko pracownicy Expa… ;)

Cybermachina (Szczecin)

Adres: Śląska 12 | FB: Cybermachina Szczecin

Najnowsza, pomorska odsłona kultowej knajpy dla graczy. W szczecińskim pubie poczujesz się jak w domu – są i znajome dekoracje, i kultowe drinki.

// Foto główne: Cybermachina Katowice