Czy zastanawiałeś się kiedyś, co o swoich rolach w filmach fantastycznych czy superbohaterskich myślą aktorzy w nich występujący? Czy podchodzą do tego entuzjastycznie, czy wstydzą się przed znajomymi noszenia majtek na spodniach? Ja też jestem bardzo ciekawa – i niestety tego nie wiem.

Wiem za to, które znane postacie Hollywood (i nie tylko) mają zainteresowania podobne do naszych. RPGi, gry komputerowe, Gwiezdne Wojny czy komiksy – wśród gwiazd showbizu znajdziesz sporo osób, które są geekami i zupełnie się tego nie wstydzą.

Zapraszam do małego przeglądu najbardziej znanych geeków-celebrytów.

Vin Diesel

Najbardziej znany z geeków-celebrytów. Uwielbia grać w fabularne RPG, ma ponad 20 lat doświadczenia w prowadzeniu Dungeons & Dragons. Jest oddany temu systemowi tak mocno, że nawet napisał przedmowę do książki 30 Years of Adventure: A Celebration of Dungeons & Dragons. Plotka głosi, że podczas kręcenia Kronik Riddicka próbował nakłonić do grania kolegów z planu. Podobno ma też gdzieś na ciele wytatuowane imię swojej postaci w D&D – Melkor.

Po sukcesie Riddicka założył studio gier o nazwie Tigon House, tworzące głównie tytuły na podstawie filmów z jego udziałem. Firma wyprodukowała takie „hity”, jak: The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena, w planach była również gra zatytułowana Melkor, sami zgadniesz o kim.

Rosario Dawson

Gwiazda Sin City i netflixowych seriali Marvela jest trekiem. Uwielbia Star Treka i zna język klingoński. Gwiazda jeździ też na Comic-Cony. A teraz najlepsze – Rosario stworzyła nawet… własny komiks! Jest współautorką Occult Crimes Taskforce. Opowiada o Sophii Ortiz (która zresztą wygląda jak Dawson) i oddziale policjantów z Nowego Jorku, którzy zajmują się przestępstwami z magią w tle. Komiks miał tylko cztery odcinki i podobno w opracowaniu jest scenariusz serialu na jego podstawie.

Kevin Smith

Największy komiksowy geek z wszystkich geeków na świecie. Kevin Smith nie tylko pisze komiksy, ale i prowadzi podcasty o komiksach (SModcast. Jay&Silent Bob Gets Old i wiele innych), a nawet ma… sklep z komiksami w New Jersey o nazwie Jay and Silent Bob’s Secret Stash. Jakby tego było mało sklep jest wykorzystywany do… produkcji reality show o komiksach, Comic Book Men. Bardziej się chyba już nie da, co?

 

Mila Kunis

Mila była uzależniona od gry w… World of Warcraft. Jeśli jesteś zainteresowany, kim i po której stronie – Alliance (fuj), grała magiem. Co ciekawe, w czasach gdy spotykała się jeszcze z Macaulayem Culkinem, chętnie wspólnie spędzali czas w grze Blizzarda. Z nałogu wyszła w okolicach 2012 roku, kiedy okazało się, że gra zbyt mocno wpływa na jej życie zawodowe i prywatne. Prawdopodobnie na jej cześć w WoWie pojawił się NPC Mina Kunis, po stronie Przymierza oczywiście.

 

Leonardo DiCaprio

Leonardo jest totalnym fanem (a nawet fanatykiem) Gwiezdnych Wojen. Posiada ogromną kolekcję figurek i modeli z filmów i seriali, każdą w oryginalnym opakowaniu. Dużą jej część (zapewne z bólem serca) sprzedał na charytatywnej aukcji, z której wpływy zasiliły fundację jego imienia. A była to nie byle jaka kolekcja, bo jedna z figurek (Jawy) sprzedała się za ponad 4.000 dolarów! Aktor jest także fanem E.T., drużyny A, Planety Małp i Odysei Kosmicznej – figurki z tych dzieł popkultury również wystawione zostały na aukcji.

 

Megan Fox

Megan Fox, oprócz grania w nerdowych filmach, jest ogromnym fanem Władcy Pierścieni, głównie filmów Petera Jacksona. Co więcej, gwiazda odwiedza fora internetowe i namiętnie śledzi dyskusje forumowiczów na temat twórczości Tolkiena. Podobno uwielbia też Wojownicze Żółwie Ninja i kreskówkę Sailor Moon.

 

Simon Pegg

Uber-geek. Uwielbia Star Treka i Gwiezdne Wojny, udało mu się zresztą zagrać w obu filmach z tych serii (kolejno jako Scotty i Unkar Plutt). Jego biografia nosi zresztą tytuł Nerd Do Well, więc można było się tego spodziewać. Simon Pegg jest przy okazji autorem jednego z najlepszych cytatów dotyczących geek kultury:

 

Nicolas Cage

Nie ma większego fana Supermana, niż Nicolas Cage. Dowód? Nazwał swojego syna Kal-El! Jeszcze kilka lat temu aktor był właścicielem doskonale zachowanego komiksu Action Comic no. 1, który był pierwszym zeszytem w którym pojawia się superczłowiek. Komiks został skradziony aktorowi około 2000 roku, a następnie odnalazł się w tajemniczych okolicznościach. Zaledwie 9 lat potem aktor sprzedał komiks za około 2 miliony dolarów, co jest najwyższą cenę zapłaconą za komiksowy zeszyt na świecie.

Patton Oswalt

Patton nigdy nie był postacią pierwszoplanową, ale na pewno kojarzysz go z wielu komedii i sitcomów. W nerdowym świecie za oceanem zasłynął ze swojej wyjątkowej miłości do… a jakże: Gwiezdnych Wojen i komiksów Marvela (w tym Marvel Cinematic Universe, w którym zresztą znalazł się całkiem niedawno, grając epizodyczną rolę w Agents of S.H.I.E.L.D.). Oswalt jest bardzo aktywny na Twitterze, gdzie często pisze o filmach i popkulturze. Przy okazji, napisał też świetny tekst o całej geek kulturze, który z przyjemnością cytowałam w tekście Kim jest geek?

Kim jest geek? O pochodzeniu i miejscu geeka w popkulturze