Gdzie czytać o nawykach? Polecane książki, blogi, vlogi

Gdzie czytać o nawykach? Polecane książki, blogi, vlogi

Przyznaję się bez bicia, że nawyki to mój konik i mogłabym o nich bez przerwy. Niestety, miesiąc tematyczny o smart-nawykach już nam się kończy. :(

Dlatego na "do widzenia" przygotowałam własne mini zestawienie książek, blogów, vlogów które serdecznie polecam w kwestii zdobywania wiedzy o nawykach.

Każdego z twórców znam, każdą książkę przeczytałam i mogę z czystym sumieniem zarekomendować. Mam nadzieję, że ledwie muskając temat nawyków w tym miesiącu, zainspirowałam Cię do wytężonej pracy!

A jeśli masz już w głowie jeden, konkretny nawyk, to zachęcam cię do pobrania nawykownika, czyli darmowego PDFa do druku, który będziesz mógł powiesić na ścianie czy szafie (jak ja :D) i śledzić dzięki niemu swoje postępy.

Koniec przerwy na reklamę, do dzieła! :)

UWAGA! Niektóre z linków w tekście to linki afiliacyjne, co oznacza, że otrzymam prowizję lub inny benefit, jeśli w nie klikniesz i zdecydujesz się na zakup. Nie polecam rzeczy, których naprawdę nie cenię, a afiliacja pomaga mi w rozwoju bloga, nie narażając cię na koszty. Dzięki za zrozumienie!

POLECANE KSIĄŻKI O NAWYKACH

Superbetter – Jane McGonigal

Tak, mogę pisać o Superbetter bez końca, bo Jane McGonigal "przez przypadek" wymyśliła system zmiany nawyków i samodoskonalenia, który przypadnie do gustu każdemu fanowi gier. Do tego jej system przebadano, przemielono na uniwersytetach i okazało się, że działa.  Obszerna recenzja książki i systemu Superbetter pojawiły się już na łamach bloga.

Jeśli trafia do ciebie idea grywalizacji życia, to przeczytaj koniecznie. Jeśli nie, to też. :)

 ★ KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook


Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej - Jadwiga Korzeniewska

Polska wersja grywalizacji nawyków, choć nie tak dobra jak książka Jane, dostarcza sporo informacji na temat tej metody realizacji celów. O Jadwidze i jej Laboratorium Zmieniacza będzie jeszcze poniżej, bo to nie tylko autorka książek, ale szkoleniowiec, organizatorka konferencji i blogerka.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Atomic Habits – James Clear

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że to najlepsza książka o praktycznym wdrażaniu nawyków, jaką czytałam.

James rozkłada nawyki na mniejsze składowe i pokazuje, jak poradzić sobie z każdym z nich, by wzmocnić lub pozbyć się niechcianego nawyku. Nie ma obecnie lepszego poradnika w tym temacie na rynku.


 ★ KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook

Siła Nawyku – Charles Duhigg

Jeśli chcesz mieć naprawdę dobrą wiedzę o tym, co działa a co nie, to do Atomic Habits dobierz "Siłę Nawyku" Charlesa Duhigga. To teoretyczne podstawy budowania nawyków, poparte wieloma interesującymi przykładami.

Życia ta książka nie zmieni, ale da solidne podstawy by wiedzieć, jak nawyki działają.

 ★ KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Mininawyki – Stephen Guise

Maluteńkie nawyki, które robią różnicę, czyli mininawyki. Miniksiążka o mininawykach, które robią maksiróżnicę. Szczególnie mi bliska, bo pomaga wdrażać nawyki leniom i prokrastynatorom. Jak ja. :D

 ★ KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook


Piętrzenie nawyków. 97 małych zmian, które odmienią twoje życie - Steve Scott

Nie jest to najlepsza pozycja na świecie, ale wrzucam ją tu nie bez powodu - pisaliście kilka razy w prywatnych wiadomościach, że macie problemy z ustaleniem, JAKIE konkretnie nawyki chcielibyście wyrobić. W książce Scotta znajdziecie ich aż 97 i większość z nich to naprawdę rzeczy, które każdy z nas może robić. A piętrzenie nawyków? Chodzi po prostu o budowanie większych rytuałów z kilku nawyków, by pamiętać o wszystkich naraz.

Książka nie jest długa, więc jeśli dorwiesz ją w promocji lub na którejś z aplikacji do słuchania audiobooków, to spróbuj.

KUP KSIĄŻKĘ: Papier | eBook | Audiobook

POLECANE BLOGI O NAWYKACH

James Clear

Wspomniany już przy okazji Atomic Habits bardzo znany bloger zajmujący się tematyką nawyków. Zaczynał jako sportowiec i nawyki optymalizował właśnie by coraz lepiej radzić sobie w swojej dyscyplinie sportowej. O swoich zmaganiach zaczął pisać na blogu i w newsletterze, które szybko zdobyły ogromną popularność.

Kilka lat potem James wydał Atomic Habits, będące podsumowaniem całej jego wiedzy na ten temat. Na blogu znajdziesz jednak o wiele więcej praktycznych wskazówek, a także drogę samego Jamesa do zostania tym, kim jest teraz.

CZYTAJ: Blog JamesClear.com


Develop Good Habits

Blog Steve'a Scotta, autora książki o 97 nawykach i jeszcze paru innych. Develop Good Habits to blog i społeczność internetowa w jednym, w której - jak sama nazwa wskazuje - można nauczyć się jak rozwijać dobre nawyki.

Steve często skręca w stronę aplikacji i gadżetów, więc jego blog jest mi szczególnie bliski. :)

CZYTAJ: DevelopGoodHabits.com


Laboratorium Zmieniacza

Wrzucam tu Jadwigę i jej Laboratorium Zmieniacza trochę z obowiązku, bo niestety ostatnio bardzo u niej ucichło. Ale kiedy jeszcze była aktywna, była najlepszym źródłem wiedzy o nawykach i ich prawidłowym wdrażaniu.

Ciągle czekam, aż wróci!

CZYTAJ: Laboratorium-Zmieniacza.pl

POLECANE KANAŁY NA YT O NAWYKACH

Mind Hacker

Młodziutki kanał, ale podejście Bartka do zmieniania się i nawyków tak przypadło mi do gustu, że muszę go polecić! Bartek na blogu i kanale (głównie na kanale) "hackuje mózg", a tak zupełnie serio używa różnych sztuczek i nawyków, by zmieniać swoje działania na lepsze. Ostatnio do... odchudzania! ;)

Polecam - i YT, i (imponujący) Instagram. Link poniżej prowadzi do strony, na której znajdziesz wszystkie linki.

OGLĄDAJ: Mind Hacker


Znasz jeszcze jakieś warte uwagi internetowe miejsca? Daj znać w komentarzu!

One Response

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.