,

6 hitów dla geeka, czyli obłędne gadżety z Aliexpress (2019)

6 hitów dla geeka, czyli obłędne gadżety z Aliexpress (2019)

Cześć, jestem Nadya i jestem uzależniona od Aliexpress. Ta chińska platforma zakupowa zawładnęła moim portfelem w zeszłym roku na dobre, szczególnie gdy okazało się, że Aliexpress to wręcz raj dla miłośników gadżetów wszelakiej maści.

Dziś chciałabym się z Wam podzielić wszystkim, co wiem na ten temat i ułatwić zakupy na jednej z najpopularniejszych w Polsce (!!!) internetowych pasaży handlowych. Dlaczego? Bo gadżety z Aliexpress są tanie, przesyłka darmowa, a wybór - przeogromny. Jeśli wiesz, jak szukać.

Czym jest Aliexpress?

To chiński serwis zakupów detalicznych, można porównać go do polskiego Allegro (tym bardziej, że wiele Allegro ofert obecnie to import z Ali właśnie), ale o wiele większego, tańszego i z większą ilością funkcji, umożliwiających weryfikację towaru przed jego kupieniem.

Ważne, że w związku z ogromną konkurencją, na Aliexpress panują naprawdę niskie ceny. Sam serwis ma również bardzo mocno dba o bezpieczeństwo transakcji, bo sprzedający otrzymują pieniądze od portalu dopiero wtedy, gdy klient potwierdzi otrzymanie przesyłki. Z tego też powodu niezwykle łatwo o zwroty, wymiany produktów (lub dosłanie nowego bez dodatkowych kosztów), a w ostateczności - zwrot pieniędzy po założeniu i wygraniu tzw. "sporu".

A co z przesyłką, VATem i cłem?

Ze względu na dotacje rządu chińskiego, większość przesyłek realizowanych zwykłą pocztą jest darmowa. Minusem jest długi czas oczekiwania, od 20 do nawet 60 dni. Można też znaleźć sporo ofert z bardzo niską opłatą za przesyłkę (kilka dolarów), jak i te realizowane kurierem, a więc drogie. Na szczęście ze względu na bardzo przychylne kupującym zasady zwrotów, właściwie nie ma się czego obawiać, jeśli paczka zagubi się gdzieś po drodze i śmiało można wybierać wysyłkę zwykłą pocztą.

Potencjalne dodatkowe koszty to VAT i cło. Tu warto pamiętać o kilku zasadach:

  • maksymalna kwota zamówienia bez cła to 150 euro. Jeśli chcesz zamówić więcej rzeczy od jednego sprzedawcy, po prostu zrób kilka pojedynczych zamówień;
  • maksymalna kwota zamówienia bez VATu to 22 euro, ALE...
  • ...tak naprawdę to 45 euro, jeśli zamówiliśmy paczkę na prywatny użytek, a nie by handlować jej zawartością. Sprzedawcy załatwiają to najczęściej, pisząc na przesyłce "gift".

Jeśli świadomie zdecydujesz się na zakup produktu powyżej tych kwot, cło i podatek zapłacisz po prostu w Urzędzie Celnym, który zatrzyma twoją przesyłkę i poprosi o uregulowanie należności.

Jak płacić na Aliexpress?

Na szczęście nie w yuanach. ;) Nie musisz się też martwić o przewalutowania, zależności między bankami i inne skomplikowane walutowo-biznesowe sprawy. Aliexpress od dawna obsługuje nasze stare, dobre Przelewy24, co oznacza, że bez problemu zapłacisz za zakupy w złotówkach. Dosłownie kilka dni temu okazało się też, że Ali podpisało umowę z innym pośrednikiem płatności - PayU i już niedługo będziemy mogli jeszcze łatwiej kupować u chińskiego giganta.

Na co zwrócić uwagę kupując na Aliexpress?

Przejdźmy do najważniejszej rzeczy, czyli samych zakupów. Nie będę przeprowadzać cię przez cały proces zakładania konta, bo nie jest też czarną magią, ale na pewno warto pamiętać o innych, istotnych elementach:

  • podczas wyszukiwania produktów pamiętaj, by zaznaczyć opcję "darmowa wysyłka" - tych produktów jest naprawdę mnóstwo i nie ma sensu płacić za przesyłkę, jeśli naprawdę nie musisz;
  • ceny tych samych produktów mogą różnić się u poszczególnych sprzedawców nawet o 50%! Dlatego warto zrobić dobre rozeznanie przed zakupem;
  • nie wszystkie produkty na Aliexpress wyglądają tak, jak przedstawia się je na przekolorowanych zdjęciach w ofertach. Dlatego wybierając ofertę zwracaj uwagę, by miała jak najwięcej tzw. feedbacków, czyli opinii o produkcie ze zdjęciem (feedbacki znajdziesz w zakładce obok opisu). To właśnie z feedbacków dowiesz się, czy to co chcesz kupić jest odpowiedniej jakości;
  • unikaj ofert z bardzo niską ceną i zerową liczbą komentarzy / komentarzy ze zdjęciem - sprzedawcy wystawiają je, a potem proszą o ich anulowanie, podbijając w ten sposób liczbę zamówień (kupujący często sortują wyniki wyszukiwań po liczbie zamówień, więc sklepom zależy, by ich oferty były jak najwyżej);
  • koniecznie zainstaluj aplikację mobilną - ceny w aplikacji są niższe o kilka procent;
  • aplikacja mobilna ma też genialnie działający system wyszukiwania po zdjęciu. Znalazłeś fajny ciuch albo gadżet, który chcesz mieć? Pobierz zdjęcie na telefon, a potem załaduj je w aplikacji - będziesz zaskoczony wynikami!

Geekowe gadżety z Aliexpress - co warto kupić?

Tak naprawdę możliwości jest ogrom! Ja pokażę ci znane i sprawdzone kategorie produktów dla geeków. Pamiętaj, że na Aliexpress ceny podawane są w dolarach, więc szacunki w złotówkach które znajdziesz poniżej są orientacyjne.

ELEKTRONICZNE GADŻETY

Przede wszystkim telefony, ale i smartbandy czy bardzo popularne automatyczne odkurzacze.

PORTFELE

Jestem absolutnie zakochana w geekowych portfelach z ali, zarówno damskich, jak i męskich. Są przepiękne!

DŁUGOPISY

Jeden z moich pierwszych zakupów na Aliexpress - długopisy z ulubionych kreskówek, filmów i seriali - bardzo tanie, a przy tym świetnie piszące. Idealne na początek przygody z chińskim gigantem.

PRZEBRANIA

Tak, na Aliexpress znajdziesz ten słynny strój dinozaura, a także wiele śmiesznych przebrań na różne okazje. Raczej nie o jakości cosplayowej, ale na bal przebierańców - czemu nie?

FIGURKI

Oglądasz na własną odpowiedzialność, bo na Aliexpress znajdziesz OGROM figurek, zarówno takich do malowania, jak i gotowych, z ulubionych gier, filmów i seriali.

SKARPETKI

Geek skarpetki to moje najnowsze modowe dziwactwo, po tym jak geek koszulki ewidentnie już mi się znudziły. Na Aliexpress znajdziesz ich zatrzęsienie, w różnych wzorach i kolorach.