Kiedy wejdziesz w rolę CEO swojej firmy, możesz zacząć projektować stabilny, zorganizowany i dochodowy biznes. Potraktuj firmę jak projekt – kolejny kurs online, czy nową usługę. Na co musisz zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć, żeby nie tylko zarobić kolejne złotówki, ale by w przyszłości było ci łatwiej i lepiej, a praca nie polegała tylko na wykonywaniu kolejnych zleceń?

👉 W odcinku:

  • Czym różni się biznes z przypadku od zaplanowanego?
  • Jakie najważniejsze filary budują stabilną firmę?
  • Jak twoje wyobrażenie o firmie zmienia jej kształt?
  • Co warto zrobić, by firmę projektować, a nie tylko w niej pracować.

Praca w firmie a projektowanie firmy

 Bycie CEO to wzięcie odpowiedzialności za firmę, strategiczne planowanie, tworzenie projektów. Ważne, żeby zrozumieć, że ty i twój biznes to są dwie zupełnie inne sprawy i że tylko od czasu do czasu jesteś pracownikiem w firmie. Sama firma jest natomiast projektem, który możesz dowolnie kształtować i zmieniać.

Każda firma składa się z kilku filarów ułożonych w bardzo konkretny sposób. Kiedy są dobrze zaplanowane, tworzą stabilną podporę dla wizji, którą dzięki firmie będziemy realizować. Wizja czyli to, po co zakładamy biznes i dlaczego to jest dla nas ważne oraz to, jak ten biznes ma w związku z tym wyglądać.

Filary dochodowego biznesu

Oferta

Najważniejszy element. Co sprzedajesz, komu sprzedajesz i w jaki sposób sprzedajesz. W zgodzie ze swoimi wartościami, możliwościami, zasobami. Ale pamiętając, że twój biznes nie jest o tobie tylko przede wszystkim o twoich klientach i to oni w pewnym sensie dyktują ci czym się zająć.

Marketing

Przekaz powinien być dopasowany do tego, do kogo chcesz mówić. Działania należy projektować tak, żeby osoba, która nas nie zna i nam nie ufa zmieniła się w klienta, który jest przygotowany przez nas do tego, żeby kupić jakiś produkt. A potem musimy spróbować zachęcić tę osobę do powrotu po inne zakupy. To jest proces, którego warto się nauczyć.

 Finanse

Cel finansowy to ważny element projektowania biznesu, ponieważ inne działania trzeba podjąć, kiedy firma w rok ma zarobić 100 000 zł, a inne kiedy w tym samym czasie ma zarobić milion. Projektowanie biznesu to sprawdzenie, ile chcemy zarobić i którymi produktami czy usługami chcemy to zrobić. Wtedy możemy dopasować ofertę i nasze działania marketingowe.

Zaplecze

To te rzeczy, które kryją się „z tyłu” firmy. Procesy, procedury, współpracownicy, podwykonawcy. Ten element również można projektować. Jeśli tak ja nie chcesz nikogo zatrudniać, rozbudowywać zespołu, a chcesz pozostać soloprzedsiębiorcą z kilkoma orbitującymi wokół, wspierającymi freelancerami, to musisz się pogodzić z tym że pewne z cele i twoja wizja będą musiały być zeskalowane w dół. Bo nikt na dużą skalę nie da rady zrobić wszystkiego samodzielnie, nawet korzystając z automatyzacji.

Produktywność

Ostatnim elementem projektowania biznesu jest nasza efektywność i nasze zarządzanie sobą w czasie.  Jeśli my nie będziemy wiedzieć, czym się mamy zająć w pierwszej kolejności, jak ustalić priorytety, to bardzo trudno nam będzie pracować nad stabilnymi filarami dla naszej firmy i nie damy rady zbliżyć się do realizacji biznesowej i prywatnej wizji.

👉 Wspomniane w odcinku

👉 Sprawdź też

👉 Formularz do CEO Hour

Natalia, chcę wystąpić w podcaście i porozmawiać o mojej firmie!

Niektóre linki to linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli dokonasz zakupu, otrzymam prowizję. Zawsze polecam tylko sprawdzone i lubiane przeze mnie produkty.

Słuchaj Od freelancera do CEO na: