Całkiem niedawno pisałam dla was krótki poradnik odnośnie kawy. Pokazywałam, jak ją pić i przyrządzać, żeby działała. Nie było tam ani słowa o tym, jak dbać o jej smak. Dziś - razem z De'Longhi, które jest partnerem tego tekstu - uzupełniamy tę wiedzę!
Tekst powstał przy współpracy z De'Longhi
Oczywiście smak kawy zależy od mnóstwa czynników - sposobu parzenia, gatunku ziaren, stopnia ich zmielenia… Opcji jest mnóstwo. Ale jedną z najprostszych - szczególnie dla tych szczęśliwców, którzy w domu mają takie urządzenie - jest…prawidłowe czyszczenie ekspresu.
Kto pił kiedyś tragiczną kawę w korpo z brudnego ekspresu, ten wie o czym mówię.
Niestety, w domu też często sobie to robimy - kupujemy super ekspresy, a potem nie czyścimy części do spieniania mleka, nie odkamieniamy i w efekcie kawa robi się niesmaczna i lurowata.
Wiem, jak to jest, bo sama NIE CIERPIĘ czyścić ekspresu. I dlatego, kiedy De'Longhi postanowiło mi podesłać do testów ekspres, który ma się czyścić maksymalnie w 10 minut, stwierdziłam że podejmę wyzwanie i sprawdzę, czy tak jest rzeczywiście.
Testując ekspres, posiłkowałam się informacjami z podstrony dotyczącej prawidłowego czyszczenia i eksploatacji ekspresów De'Longhi.
Ekspres De'Longhi Magnifica S - z czym mamy do czynienia

Najpierw kilka słów o samym ekspresie. Testowałam ekspres automatyczny De'Longhi Magnifica S, chyba jeden z najczęściej wybieranych ekspresów do kawy, sądząc po waszych reakcjach w social media.
De'Longhi Magnifica S jest banalnym w obsłudze i bardzo przystępnym ekspresem, w szczególności dla tych, którzy piją po prostu kawę i nie chcą bawić się w kombinowanie z różnymi rodzajami kawowych napojów. W De'Longhi Magnifica S zrobisz po prostu espresso lub większą kawę, w obu opcjach pojedynczą lub podwójną, a mleko spienisz sobie dzięki specjalnej dyszy, tworząc samodzielnie cappucino czy latte. Mnie to idealnie pasuje, bo nie lubię, gdy sprzęty mają miliard funkcji, z których nigdy nie skorzystam.

Ale to nie znaczy, że kawy nie możemy dopasować do swoich upodobań. W ekspresie można ustawić aż 13 stopni mielenia kawy (co wpływa na jej moc, jak pewnie pamiętasz z poprzedniego tekstu!), jak i jej intensywność bezpośrednio przed zaparzeniem (służy do tego duże pokrętło na panelu sterującym). I faktycznie, po kilku próbach stwierdzam, że można bez problemu zrobić sobie zarówno typową “siekierę”, która postawi na nogi nawet umarłego, jak i bardzo, bardzo słabą kawę.
Ekspres De'Longhi Magnifica S ma jeszcze kilka drobnych udogodnień, które robią wielką różnicę. Przede wszystkim regulacja wysokości adaptera z dyszami, dzięki czemu moje ogromne, 330 ml kubki wreszcie mieszczą się do jakiegoś ekspresu! Do tego funkcja ECO, dzięki której urządzenie wyłącza się automatycznie po 15 minutach (na czas testów działał u mnie cały czas w tym trybie).
No i oczywiście na koniec samo czyszczenie ekspresu do kawy - czy faktycznie było takie proste, łatwe i przyjemne?
Zacznijmy, tradycyjnie, od podstaw:
Jak często czyścić ekspres?

Przede wszystkim - regularnie. W ekspresach do kawy wiele elementów może ulec zabrudzeniu co wpływa na jakość parzenia. Jeśli więc chcesz cieszyć się dobrym smakiem, to zadbaj nie tylko o dobrą mieszankę ziaren, ale też o regularne czyszczenie ekspresu do kawy.
Oto kalendarium, czyli kalendarz czyszczenia (więcej informacji znajdziesz też na podstronie dotyczącej eksploatacji i czyszczenia ekspresów De'Longhi):
- po każdym użyciu - czyścimy dyszę spieniającą mleko. Nie ma zmiłuj. Jeśli dysza się zatka, albo mleko - co gorsza - nam skiśnie, to nie będzie ani pianki, ani pysznej kawy;
- co kilka dni - przecieramy cały ekspres wilgotną szmatką, żeby usunąć ślady paluchów, kurz i brud;
- co miesiąc - myjemy pojemnik na wodę;
- co 2-3 tygodnie - myjemy pojemnik na skropliny (ten na dole), pojemnik na fusy i zbiornik na wodę;
- co 2 miesiące - wymieniamy filtr, jeśli twój ekspres do kawy go posiada;
- średnio co 3 miesiące - odkamienianie. Na szczęście nie trzeba o tym pamiętać, bo ekspres sam przypomina, kiedy należy odkamienianie zrobić. Jeśli masz twardą wodę lub często go używasz, może się to zdarzyć nieco wcześniej, niż po kwartale.
Jak czyścić ekspres De'Longhi Magnifica S?
No i pora na testy samego czyszczenia, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. Do czyszczenia, zgodnie z zaleceniami samego producenta, korzystałam z jego produktów plus mokrej szmatki.
Żeby było sprawiedliwie, mierzyłam czas każdej czynności stoperem. :)
Czyszczenie ekspresu De'Longhi krok po kroku:
1. Czyszczenie dyszy do spieniania mleka (jeśli używasz) - 2 minuty

Najpierw przepuszczamy przez dyszę trochę ciepłej wody, włączając spienianie mleka. Następnie czekamy, aż dysza przestanie być gorąca, ściągamy uchwyt rurki i dyszę pary i myjemy dokładnie pod bieżącą wodą. Możemy też użyć specjalnych produktów do czyszczenia. De'Longhi ma w swojej ofercie Eco MultiClean, czyli środek do czyszczenia systemu spieniania oraz innych elementów ekspresu, który ułatwia ten proces. Jak na razie easy i faktycznie nie zajmuje to czasu.
2. Czyszczenie otworów dyszy do kawy - 1 minuta
Otwory przeciera się po prostu mokrą gąbką lub ściereczką lub wykorzystuje wspomniany wcześniej Eco MultiClean. Jeśli robi się to regularnie, to nie ma problemu, a jeśli trochę zapuścisz ekspres, to możesz odetkać otwory wykałaczką.
3. Czyszczenie zbiornika na zużytą kawę + zbiornika na skropliny - 3 minuty

Bardzo ważne jest, żeby przy opróżnianiu pojemnika na skropliny wyczyścić też pojemnik na zużytą kawę - w innym przypadku będą się tam gromadzić fusy, które mogą ulec zepsuciu.
I tu czynności są banalnie proste. Oba pojemniki wysuwamy i dokładnie opróżniamy (wylewamy wodę i usuwamy fusy). Pojemnik na zużytą kawę trzeba dodatkowo przepłukać.
4. Przetarcie ekspresu do kawy - 1 minuta

Na koniec możemy przetrzeć ekspres do kawy szmatką z preparatem Eco Multiclean De'Longhi lub zwilżoną wodą. Czas może się różnić w zależności od tego, jak mocno wypalcowany jest ekspres. ;)
I… to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o podstawowe, codzienne (lub prawie codzienne) czynności. Do tego należy dorzucić te nieregularne, które również nie zajmują dużo czasu:
5. Czyszczenie wnętrza ekspresu do kawy - 1 minut
Raz na miesiąc, przy okazji czyszczenia zbiornika na zużytą kawę i skropliny, po wyjęciu obu pojemników warto przyjrzeć się, czy ekspres nie jest zabrudzony i przetrzeć go wewnątrz wilgotną szmatką. Robimy to po odłączeniu ekspresu od prądu!
6. Czyszczenie zbiornika na wodę - 3 minuty

Również raz na miesiąc wyjmujemy zbiornik na wodę i przemywamy go delikatnym środkiem myjącym. Można przy okazji wymienić również filtr (jeśli twój ekspres go posiada), jeśli minęły akurat dwa miesiące od ostatniej wymiany.
7. Czyszczenie aparatu zaparzającego - 5 minut

Aparat zaparzający to część, o której rzadko się pamięta przy czyszczeniu ekspresu, a przecież jest jednym z najważniejszych elementów, wpływających na smak kawy! Aby wyczyścić aparat zaparzający, trzeba wyjąć zbiornik na wodę, wyciągnąć aparat zaparzający i umyć bez użycia żadnych środków chemicznych.
8. Odkamienianie - 30 minut, ale to proces automatyczny i jedyne co musimy wykonać, to podstawić naczynie pod dysze ekspresu.
Najczęściej producenci zalecają (lub wymagają wręcz), by czyścić ekspresy firmowymi produktami - podobnie jest i w tym przypadku.
O odkamienianiu nie trzeba pamiętać, bo powie nam o tym samo urządzenie. Na ekspresie De'Longhi Magnifica S zaświeci się kontrolka, która oznacza, że należy zacząć proces odwapniania.
Odkamienianie przebiega w kilku krokach, ale na szczęście wszystkie są proste. Rozcieńczony wodą w odpowiednich proporcjach preparat odwapniający wlewamy do pojemnika na wodę, wcześniej usuwając z niej filtr. Podstawiamy szerokie naczynie pod dyszę do kawy i do spieniania (woda z odkamieniaczem leci i z jednej, i z drugiej) i wciskamy przycisk odwapniania. Po kilku sekundach zacznie świecić się kontrolka pary, co oznacza, że należy włączyć funkcję spieniania mleka. Następnie czekamy aż cały środek czyszczący przeleje się przez dyszę. Po zakończeniu napełniamy pojemnik na wodę czystą wodą i powtarzamy cały proces, ale już bez włączania opcji odkamieniania. I już!

Jak widzisz, czyszczenie ekspresu De'Longhi jest maksymalnie proste i za to WIELKIE. DZIĘKI. Czy trwa 10 minut? Codzienne czyszczenie ekspresu jest faktycznie… ekspresowe i spokojnie można zamknąć się w tym czasie. Jeśli dodamy do tego czyszczenie wnętrza ekspresu czy odwapnianie raz na 3 miesiące, może nam to zająć maks 20 minut.
Biorąc pod uwagę, ile czasu zajmuje czyszczenie mojego obecnego ekspresu (wśród rzeczy potrzebnych do przeczyszczenia w instrukcji wymieniony jest m.in… śrubokręt…) i jak bardzo jest to niewygodne, to faktycznie ekspresowi De'Longhi należą się brawa za intuicyjne i szybkie rozprawianie się z pokawowym brudem!
Ekspresy do kawy DeLonghi są bardzo proste w pielęgnacji :) To by jeden z argumentów, które pomogły nam podjąć decyzję o jego zakupie. Do odkamieniania używamy wyłącznie produktów zalecanych przez producenta: delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/akcesoria-do-kawy/ecodecalk-mini-dls-c003-. Nie kombinujemy z zamiennikami, bo ekspres kosztował dosyć dużo i chcemy, żeby posłużył nam jak najdłużej.
Mam ten Expres od miesiąca i już drugi raz rząda żeby go odkamienić pomimo tego że do pojemnika wlewam wodę filtrowaną a twardość wody jest niska. O co kaman?
A ustawiłeś w ekspresie poziom twardości wody w ustawieniach? Od tego uzależnia ekspres częstotliwość przypominania tej kwestii użytkownikowi. Mam tak samo, a korzystam z tego modelu https://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kawa/ekspresy-do-kawy/automatyczne-ekspresy-do-kawy/magnifica-s-ecam-22360b-0132215149