Wakacje nieuchronnie zbliżają się do końca. Jak wrócić do pracy po długim wolnym? Najlepiej szybko – tak każdy z nas by chciał, ale tak się nie do końca da. Dzisiaj o tym, jak sprawnie wrócić do firmowej rutyny po urlopowym okresie rozleniwienia.

Powrót do obowiązków nigdy nie będzie natychmiastowy. Jeśli wyobrażasz sobie, że wrócisz z urlopu, rzucisz się w wir zadań i wszystko będzie ci szło jak z płatka, to chcę ci powiedzieć, że tak nie będzie.

Musisz od razu założyć, że twoja wydajność po takim dłuższym wolnym będzie mniejsza.

Podczas urlopu jesteśmy troszeczkę bardziej rozleniwieni – w dobrym znaczeniu tego słowa. Warto to uszanować i po powrocie nie zmuszać się od razu do pracy ponad siły.

Z takim nastawieniem będzie po prostu łatwiej.

6 sposobów na szybki powrót do pracy po urlopie

1. Ustaw automatyczną wiadomość o nieobecności na dzień lub dwa dłużej

W ten sposób zyskasz kilka dni na zorganizowanie się po powrocie. Lubię o tym mówić urlop od urlopu. To jest czas na nadrobienie rzeczy, które się pojawiły wcześniej. Możesz przeczytać maile, zastanowić się, co jest do zrobienia, nabrać siły do pracy. Na etacie często planowałam urlop tak, żeby z wyjazdu nie wracać ostatniego wolnego dnia, tylko wcześniej i mieć bufor na ochłonięcie po wakacjach.

2. Nie planuj wszystkich trudnych rzeczy na sam początek

Nie umawiaj żadnych spotkań, deadline’ów na pierwsze dni, bo twoja głowa nadal prawdopodobnie będzie gdzieś na plaży, bardziej niż przy biurku. Spotkania są wyczerpujące. Jeśli masz w swoim procesie pozyskiwania klientów czy pracy z klientami wspólny kalendarz, to zablokuj czas na kilka dni po powrocie. Niech na twojej stronie widnieje jasny komunikat, że nie da się z tobą umówić.

3. Promocja, reklama, regularne treści – zachęcam, żeby przygotować się wcześniej 

Piszesz newsletter, bloga, nagrywasz podcast? Spróbuj przygotować treści na zapas – przed urlopem. Da ci to czas na to, żeby wrócić do codziennej pracy. Klienci są zawsze ważniejsi niż marketing. Zadbaj o nich, zanim zabierzesz się za promowanie siebie. Przygotowane wcześniej treści ci to ułatwią.

4. Przygotuj swoje środowisko pracy

Bardzo mocno wierzę, że tym, co bardzo wpływa na produktywność, jest nasze środowisko pracy. Dlatego, zanim pojedziesz na urlop, uporządkuj biurko. Powywalaj papiery, rachunki i inne „ważne rzeczy”, bo po wakacjach nie będziesz mieć zielonego pojęcia, po co one na nim leżą. Podobnie zrób ze swoją cyfrową przestrzenią – wysprzątaj foldery, pulpit, skrzynkę mailową. Posiadanie dedykowanego miejsca na pracę zawsze ułatwi ci powrót do niej. Jeśli pracujesz wszędzie – przy biurku, na kanapie, na leżaku, to trudno będzie ci przeskoczyć z myślenia „nie pracuję” do „teraz jest czas na pracę”. Jeśli do tej pory nie udało ci się takiego miejsca zorganizować, postaraj się o to.

5. Lepiej nie tworzyć listy pourlopowych zadań to-do przed wyjazdem

Przed urlopem zawsze jest bardzo dużo do zrobienia i możesz mieć wrażenie, że skoro udało ci się dopiąć absolutnie wszystko, to po powrocie będziesz mieć tyle samo energii. Nie będziesz. Nasz mózg kocha deadline’y i pod presją czasu pracujemy dużo szybciej. Po powrocie będzie inaczej. Dlatego jeśli chcesz zaplanować pourlopowe taski przed wyjazdem, to ich ilość zmniejsz o połowę względem tego, co wydaje ci się, że zrobisz. A jeszcze lepszym momentem na planowanie będzie wspomniany wcześniej powakacyjny bufor.

6. Postaw na rutynowe, regularne działania

To właśnie rutynowe działania i nawyki pomogą ci szybciej postawić się do pionu i bez bólu wejść w pracę.

👉 Wspomniane w odcinku

Niektóre linki to linki afiliacyjne, co oznacza, że jeśli dokonasz zakupu, otrzymam prowizję. Zawsze polecam tylko sprawdzone i lubiane przeze mnie produkty.

Słuchaj Life Geek Show na:


Life Geek Show to podcast o zarządzaniu czasem i firmą dla soloprenerów i właścicieli małych biznesów. Rozmawiam z inspirującymi gośćmi o tym, jak pracują i myślą, mówię o satysfakcjonującej pracy, mądrej organizacji i zmienianiu świata. Prowadzi Natalia Dołżycka.