,

5 ważnych życiowych lekcji z uniwersum Gwiezdnych Wojen

5 ważnych życiowych lekcji z uniwersum Gwiezdnych Wojen

Dziś, 4 maja, obchodzimy wyjątkowy dzień - Dzień Gwiezdnych Wojen. Oprócz tego, że to znakomita saga (no dobrze, nie wszystkie części), to przy okazji jest źródłem co najmniej kilku ważnych cytatów i życiowych lekcji, które warto sobie przyswoić.

Niczym prawdziwy rebel Han Solo (a co ;)), wyłamuję się z planu lifegeekowych publikacji i z tej okazji wrzucam ulubione cytaty i lekcje z Gwiezdnych Wojen, które każdy Life Geek przyswoić powinien.

1. Działaj, nie próbuj

"Do or do not, there is no try" Yoda

Najbardziej znany cytat z Gwiezdnych Wojen, wypowiedziany przez mistrza Yodę. Stary nauczyciel Luke'a Skywalkera nie zawsze ma rację (szczególnie, jeśli chodzi o nawyki), ale ogólnie zgadzam się w całej rozciągłości.

Próbowanie to najczęściej eufemizm na "kiedyś się za to zabiorę" albo "poświęcę się czemuś na 10% oczekując efektów na 100%".

Jak mówi klasyk "nie da się być trochę w ciąży", tak samo jak nie da się zmieniać siebie, pracy, realizować celów i budować życia takiego, jakie chcesz bez poświęcenia się temu.

Dlatego Life Geek zawsze działa. Wie, że w każdej chwili może zmienić decyzję, ale tylko "działanie przynosi jasność" (mój drugi ulubiony cytat ;)).

Rób albo nie rób.

2. To, czego doglądasz, rośnie

"Your focus determines your reality" - Qui-Gon Jinn

Nie mogę się nadziwić, jak prawdziwe jest to zdanie, w dowolnym kontekście. Jeśli skupiam się na jednej ze statystyk bloga - strzela w górę. Jeśli pracuję nad konkretnym aspektem wizerunku klienta - wyniki są lepsze, niż gdybym robiła po równo każdy z nich.

Ale nie tylko o specjalizację tu chodzi, bo w szerszym kontekście ten cytat mówi też o całym, dużym podejściu do życia.

Jeśli skupiasz się na problemach, nie rozwiązaniach, nie idziesz do przodu. Jeśli skupiasz się na strachu, zamiast na działaniu małymi kroczkami, nie możesz nic zrealizować.

Czy to jest łatwe? Nie. Czy warto? Oczywiście.

3. Liczy się pewne "tu i teraz", a nie niepewne "może / kiedyś"

"Don’t enter on your anxities Obi-Wan. Keep your concentration here and now, where it belongs." - Qui-Gon Jinn

To szczególnie ważny cytat w kontekście obaw związanych z pandemią - sporo pisałam już o tym w Poradniku przetrwania... twoich planów i celów.

Masz wpływ tylko na to, co robisz teraz. Ile zmieścisz mądrej, skupionej pracy w 8 godzinach. Czy zrobisz dziś zaplanowany trening, czy nie. Jakie małe działanie podejmiesz, by być krok bliżej od zrealizowania kolejnego wielkiego projektu.

Nie masz wpływu na to, co mówią i robią inni, jak rozwija się sytuacja na świecie czy nawet blok obok.

Lubię o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy dopadają mnie wątpliwości i czarne myśli. Gwarantuję, że pomaga. :)

4. Nie ma szczęścia, jest ciężka praca

"In my experience, there’s no such thing as luck." - Obi-Wan Kenobi

Mimo, że na Life Geeku często mówię o sprytnych sposobach i ułatwiających życie hackach, to jedno jest pewne - nie istnieje droga na skóry do któregokolwiek z twoich większych celów.

Trzeba swoje "dupogodziny" wysiedzieć - na planowaniu, regularnym działaniu, wyrabianiu nawyków.

Z wyjątkiem promila osób, które otrzymały ogromny spadek, urodziły się naturalnie zmotywowane i z tytanicznymi pokładami silnej woli, każdy z nas musi sobie na swoje marzenia zapracować.

"Szybkie sposoby" i "łatwe hacki" to w 80% próba wyłudzenia pieniędzy, a w 20% coś nielegalnego. ;)

5. Nie chomikuj wiedzy dla siebie

"Pass on what you have learned" Yoda

Jeśli (tak jak ja) uwielbiasz się uczyć i wymyślać nowe rozwiązania starych problemów - dziel się nimi jak najszerzej. Nie (tylko) dlatego, że przyniesie ci to klientów, sławę czy pieniądze. Dlatego, że pomaganie innym w zrozumieniu tego skomplikowanego świata (w jakiejkolwiek dziedzinie) jest po prostu jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz od siebie dać.


Szczęśliwego Dnia Gwiezdnych Wojen i May The Fourth Be With You! ;)

2 Responses
  1. Zapomniałaś o absolutnym klasyku, od którego powinno się rozpoczynać każdy proces decyzyjny:
    “Who’s the more foolish: the fool, or the fool who follows him?” – Obi-Wan Kenobi

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.