W ramach miesiąca tematycznego o nawykach rozmawialiśmy już o tym, dlaczego trudno wytrwać w nawykach, że warto stawiać małe kroki oraz jak sprytną sztuczką sprawić, by budowanie nawyku w pierwszych tygodniach było dużo łatwiejsze. Pora na aplikacje do nawyków.

W ostatnim wpisie było o budowaniu łańcucha produktywności. Wspominałam wtedy, że łańcuch najlepiej buduje się właśnie przy pomocy aplikacji do nawyków.

🎯 Nawyki to ważna część systemu produktywności. Sprawdź przewodnik jak być produktywnym

Na rynku jest całe mnóstwo aplikacji do nawyków o różnym stopniu skomplikowania i zaawansowania. Niektóre służą tylko do zaznaczania postępów, inne oferują dodatkowe, coachingowe opcje.

Poniżej znajdziesz te, które wydają mi się najbardziej sensowne.

Aplikacje do nawyków 2019

HABITBULL

Nie trzymając cię specjalnie w niepewności powiem, że Habitbull to aplikacja, której sama używam. To bardzo intuicyjne i proste narzędzie do śledzenia nawyków. Lubię je przede wszystkim dlatego, że postęp zaznacza się bezpośrednio na kalendarzu, więc z dnia na dzień widzę jak mój łańcuch produktywności rośnie.

W Habitbull znajdziesz przeróżne wersje nawyków – od prostych zrobiłem/nie zrobiłem, po określanie ile razy w ciągu dnia powinieneś zrobić jakąś rzecz. Do każdego nawyku można też ustawić osobne przypomnienie.

W wersji bezpłatnej możesz śledzić tylko 5 nawyków – I BARDZO DOBRZE! Nie warto rzucać się na głęboką wodę i próbować od razu zmieniać całe swoje życie, dużo lepiej zacząć od jednego, maks dwóch nawyków.

Pobierz: Strona Habitbull

HABTIFY

Próbowałam się przesiąść na Habitify jakiś czas temu i ostatecznie wróciłam do Habitbull, ale może tobie aplikacja przypadnie do gustu.

Habitify wygląda przepięknie i oprócz aplikacji na iOS i Androida posiada wersję na Maka.

Jedną z fajniejszych funkcji Habitify jest segregowanie nawyków według pory dnia. Dzięki temu wiesz dokładnie, jaki nawyk powinieneś teraz wykonać. Niestety, ich odznaczanie odbywa się na liście, a nie kalendarzu (na który trzeba się przeklikać), co kompletnie nie motywowało mnie do pracy.

Pobierz: Strona Habitify

HABITICA

Aplikacja dla RPGowych geeków, która zamienia zwykłe śledzenie nawyków w RPGową grę. Jeśli czytałeś mój wpis o SuperBetter to wiesz, że gamifikacja jest bardzo skuteczną metodą wyrabiania nawyków (choć u mnie, o dziwo, się nie sprawdza).

W wyrabianiu nawyków pomaga ci twój wirtualny awatar, którego możesz zresztą zabrać na przeróżne questy i wyzwania razem ze znajomymi również używającymi Habitica!

Pobierz: Strona Habitica

WAY OF LIFE

Jedna z aplikacji-kombajnów, która oprócz śledzenia nawyków posiada jeszcze kilka innych, przydatnych funkcji.

Jedną z ciekawszych z nich jest notes służący do zapisywania spostrzeżeń dotyczących nawyków. Way of Life eksportuje też dane do CSV dla analitycznych świrów, a także archiwizuje ukończone cele i nawyki, by móc do nich później wrócić.

Pobierz: Strona Way of Life

FABULOUS

To bardzo ciekawa aplikacja, która nie tylko śledzi nawyki, ale jest w pewien sposób przewodnikiem i coachem w jednym. Co ciekawe, stoi za nią amerykańska placówka naukowa, a konkretniej Duke’s Behavioral Economics Lab i Dan Ariely, bardzo znany profesor psychologii i ekonomii behawioralnej.

Fabulous uczy, jak po kolei wprowadzać dobre nawyki, budować poranną, popołudniową i wieczorną rutynę, a co więcej tłumaczy DLACZEGO warto to robić i jak DOKŁADNIE podejść do każdego nawyku.

Na tę chwilę jest dla mnie nieco za mało elastyczna, bo narzuca konkretne nawyki w konkretnym czasie, ale na pewno jeszcze do niej wrócę.

Pobierz: Strona Fabulous

GOALIFY

Aplikacja do śledzenia nawyków, ale również do mierzenia celów i postanowień. Ma już sporą listę predefiniowanych przykładów dla tych, którzy nie wiedzą jakie nawyki będą dla nich najlepsze.

Jak każda porządna aplikacja posiada też różne systemy przypominajek, a jeśli ktoś z twoich znajomych również jej używa, będziecie mogli rzucać sobie wyzwania.

Pobierz: Strona Goalify

HABIT HUB

Habit Hub, podobnie jak Habitbull, opiera się na zaznaczaniu kolejnych nawykowych dni na kalendarzu. Pomocną funkcją jest grupowanie nawyków w kategorie i piękne wykresy dla maniaków danych. A jeśli lubisz się nagradzać za wykonaną pracę (polecam!), to aplikacja pozwala wybrać nagrody za osiąganie celów.

Aplikacja dostępna jest niestety tylko na Androida (iOS wkrótce!), za to Androidowcy będą mogli korzystać z jej wszystkich dobrodziejstw, w tym z customizowanych powiadomień czy widgetów.

Pobierz: Strona Habit Hub

STICKK

A jakby wyglądały twoje nawyki, gdybyś musiał… za nie zapłacić? StickK opiera się właśnie na takim pomyśle. A dokładniej – na kontrakcie zdeterminowanego ciebie z trochę-mniej-zmotywowanym „ty” z przyszłości.

Nie tylko zobowiązujesz się, by osiągnąć cel w określonym czasie, ale również możesz postawić na to pieniądze. Jeśli ci się nie uda, mogą trafić na przykład do twoich przyjaciół albo wybranej organizacji charytatywnej.

Pobierz: Strona StickK

LOOP – HABIT APP

Minimalistyczna aplikacja dostępna tylko dla posiadaczy telefonów z Androidem. Oprócz wszystkich najważniejszych funkcji, znanych już z innych aplikacji do nawyków (na przykład powiadomienia, szczegółowe statystyki itp.) ma jeszcze autorski sposób mierzenia siły nawyków.

Habit score kalkulowany jest na podstawie częstotliwości wykonywania nawyków. Co bardzo dobre, nie spada do 0, nawet jeśli ominiesz jeden, lub kilka dni. A wspominałam już, że takie podejście najlepiej buduje trwałe nawyki.

Pobierz: Android

GOAL METER

Wizualna perełka wśród aplikacji do śledzenia nawyków (zaraz po Fabulous). Goal Meter przypomina wyglądem książeczki dla dzieci (mnie szczególnie książki o Kubusiu Puchatku), ale w środku jest pełnoprawną, dorosłą aplikacją do zmiany nawyków.

Jedną z najfajniejszych funkcji są nawykowe szablony dostosowane do konkretnych życiowych spraw. Możesz wybrać zestaw nawyków wspierających naukę, finanse, eliminację niezdrowych przyzwyczajeń itp.

Pobierz: Android

GROW

Podobnie jak wspomniany już Fabulous, Grow jest bardziej holityczną aplikacją, niż zwykłym trackerem nawyków.

Grow podpowiada ci jakie nawyki (a raczej nawet pojedyncze czynności) warto wykonać danego dnia, by zbliżyć się do celu (większej produktywności, spędzania czasu z rodziną itp.). Codziennie możesz zdecydować, które z nich wykonasz, a które nie są ci na rękę.

Ponieważ to aplikacja natywna dla iOS, świetnie łączy się z całym Apple’owym ekosystemem – zegarkiem, kalendarzami itp, by dostarczać przypomnień o zaplanowanych czynnościach wszędzie, gdzie potrzebujesz.

Pobierz: iOS

STREAKS

Kolejna śliczna aplikacja na iOS do śledzenia nawyków zgodnie z łańcuchem produktywności. Łączy się między innymi z Apple Health, dzięki czemu nie trzeba zaznaczać wykonania na przykład czynności wymagających ruchu – Streaks robi to za ciebie.

Aplikacja integruje się też z Apple Watch, iPadem i Siri.

Pobierz: iOS

MOMENTUM

Momentum to aplikacja do nawyków dla iPhone, Apple Watch i komputerów Apple. Mimo, że jest prosta i oferuje podstawowe statystyki, może przypaść do gustu tym, którzy nie lubią zbytnich komplikacji.

Jako jedna z nielicznych w tym zestawieniu oferuje funkcję widgetu na iOS i za to duży plus!

Pobierz: iOS

HABIT LIST

Minimalistyczna aplikacja na iOS. Tradycyjnie mamy tu podgląd na nasz łańcuch produktywności, podgląd na zadania do wykonania dziś, a także personalizowane przypomnienia i widgety.

Habit List pozwala też odłożyć budowanie nawyku, na przykład na czas wakacji, bez utraty postępów, za co – jak już wiecie – bardzo sobie takie aplikacje cenię!

Pobierz: iOS

SIMPLE HABIT TRACKER

Oprócz standardowych funkcji wszystkich trackerów aplikacji, Simple Habit Tracker podpowiada, jakie nawyki warto wyrobić. W aplikacji znajdziesz kolekcję aż 200 nawyków i mini-nawyków, na które warto zwrócić uwagę.

Dzięki podziałowi na 4 obszary życia: duchowe, mentalne, fizyczne i emocjonalne zachęca do zrównoważonego rozwoju w każdej sferze życia.

Pobierz: iOS

I to wszystkie aplikacje do nawyków, jakie przygotowałam w tym wpisie. Jeśli znasz jeszcze jakieś aplikacje do nawyków, to koniecznie podziel się nimi poniżej!